Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 март 2019
Мислења
62
Поени од реакции
75
Дали некој знае до кој број се стигнати од 2016?
Јас сум на положително од 20.02.2019
Број на преписка сум 14116/2016 по конзулски пат се водам под 7006/2016.
 
Член од
25 март 2019
Мислења
71
Поени од реакции
117
Дали некој знае до кој број се стигнати од 2016?
Јас сум на положително од 20.02.2019
Број на преписка сум 14116/2016 по конзулски пат се водам под 7006/2016.
Ne odat po godini odat po datum na polozitelno sega se na 10 11 12 mesec 2018 polozitelno racunaj treba tie da gi iscistat pa posle nas sto sme 1 2 3 mesec polozitelno i taka natamu ne e bitno ti ili jas ili bilo koj koja godina si bila bitno e od koga cekas polozitelno
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Denes proveriv na sestra mi i potpisale ukaz... Koja e sega postapkata i kako moze da se ubrza zasto ona ne zivee vo mkd a ke dojde na period od 2 nedeli na odmor
Vaka prvo shto treba pobrzo da napravite e da zakazete za podignuvanje preku kopceto zapisivane,kade ke ti se otvori pole so tvoi podatoci,i ke ti bara da se prikaci slika od pasosh vo jpg format i da se pishe mejl adresa na koja ke stignat dva mejlovi,prvo za verifikacija na mejl a potoa za potvrda na terminot deka e zakazano.
Ima luge shto vrshat rabota vo eden den ,ili maksimum do tri dena,no mozete i sami.
Ова се трошоците -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Значи вкупно ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Ова е цитат од еден член што веќе земал пасош. Па ќе ти користи.


Прво нели се закажува термин на страната на МП каде се проверува бројчето, треба да имаш скенирана прва страница од пасош и да напишеш бр од пасош, е-маил адреса, а се друго се генерира автоматски. Потоа на е-маил треба да ти стигне порака каде ќе ја потврдиш резервацијата, па порака дека е потврдена, мене двата ми стигнааистовремено ама на едната кликнав на линкот за да потврдам и толку. Потоа го испринтав писмото затоа што треба да се покаже на врата во МП.
Од веб страната од МП ја запишав ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Зедов и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија бев во банка да платам за Указ, 50 лева + нешто ситно, попатно синаправив и копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во МП како што пишав си влегов порано од закажаното, отидов мислам на шалтер 4 на приземје, им ја дадов уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополнав едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ме внесе во систем госпоѓата и ми го испринта Указот.
Си направив копии од Указот и отидов во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Зедов 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополнав податоци што требаше. На каса платив 30 лева и отидов да направам копии од формуларите.
Имаше таму една госпоѓа на шалтер во општината ја замолив за побрзо, почна да ми објаснува вика ако го пуштам сега може утре да ти излезе матичниот после 14 00, па потоа во полиција после 16 00, а полиција колку што знам работи до 17 30 т.е. до 17 00 касата па може и да не го добијат писмото тогаш, па да преспијам Софија, а имам обврски тука плус...Си викам ај заеби ќе отидам опуштено за 10 дена и ќе си го земам матичниот и ќе одам да се сликам за документи.
Иначе за во полиција ќе ми треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (го средив тоа), зајавление кое ќе ми го дадат таму и ќе го пополнам на лице место и плаќање на каса во полиција, ќе одам по бавна постапка која е 20-30 дена и ќе ме чини 18 лева за л.к. и 40 лв. за пасош.
И уште ова, значи под Столична општина што се полициските станици може да се сликам кај ќе ми е кејф, а не како што одат некој во Слатина упм. Си избрав една тука на 15тина минути пеш од општина Средец, ќе идам следна недела. Иначе се викаат Рајонно полицејско управление, во случајов ќе одам во Петто рајонно полицејско управление
 
Член од
31 јули 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ako znae nekoj kade gi citate ukazite na koja web stranica od mart na polozitelno ne na public.mjs e za sebe da proveris
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Ako znae nekoj kade gi citate ukazite na koja web stranica od mart na polozitelno ne na public.mjs e za sebe da proveris
Па на таа страна ги читаме,неколку пати е објаснето.Нема друг начин освен во најдолното поле да пишуваш бројчиња што се блиску до последно потпишаните по броеви на преписки,не на молби.Еве како што има објавено @Honkonk кој број на преписки се потпишани ти проверувај погоре неколку бројчиња на пр,9220/2017 па ќе видиш дека е сеуште на положително и кога ќе се смени ,значи дека има нов указ .ќе пишува указ бр.1120 или натака.....
А од членовите на форумов кои спаѓаат во тој указ споделуваат инфо од кога чекале потпис па се ориентираме по тие информации.
 
Член од
29 октомври 2018
Мислења
18
Поени од реакции
7
Zdravo na polozitelno sum od 29.11.2018 dali moze nekoj da mi kaze koga treba da ocekuvam promena na status. Fala
 
Член од
27 мај 2017
Мислења
23
Поени од реакции
42
Дали некој знае до кој број се стигнати од 2016?
Јас сум на положително од 20.02.2019
Број на преписка сум 14116/2016 по конзулски пат се водам под 7006/2016.
I jas isto sum od 2 mesec 2019 polozitelno
Broj na prepiska 13610/2015 seushte nema promeni
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
Denes proveriv na sestra mi i potpisale ukaz... Koja e sega postapkata i kako moze da se ubrza zasto ona ne zivee vo mkd a ke dojde na period od 2 nedeli na odmor
Како можи од 2017 потпишан указ, а ние од 2016 уште чекаме, а стасани се некаде до кај август септември месец, значи овде нема правила
 
Член од
24 февруари 2019
Мислења
32
Поени од реакции
47
Како можи од 2017 потпишан указ, а ние од 2016 уште чекаме, а стасани се некаде до кај август септември месец, значи овде нема
Како можи од 2017 потпишан указ, а ние од 2016 уште чекаме, а стасани се некаде до кај август септември месец, значи овде нема правила
Potpisuvat ukazi po redosled koj kako e staven na polozitelno a ne od koja godina e bil na intervju ili od koja godina ima dadeni dokumenti.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom