Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Да ве прашам дечки, освен во менито "Протоколи", постои ли друг начин да ги пронајдиш указите што следуваат... ?

Пример на тие што добиле им пишува бла бла бла, вашиот број ќе го има во указ бр.114 (да речиме)... Е сеа дали тие указите се посебни фајлови (датотеки) што можат да бидат пристапени, или ние само можеме да ги прегледуваме Протоколите што се објавуваат на страната?
 
Член од
24 април 2017
Мислења
21
Поени од реакции
5
Со какви документи планирате да поднесувате,дали имате некој стар документ или со потврда од Струмица?
So izvodi od pradedovci od 1920 i potvrda od strumica, nemame drug dokument star
Автоматски споено мислење:

Ako pari ti se problem odi preku ambasada ili konzulat,tie se ti kazuvaat sto i kako treba,i nema odejne vo Sofija,samo da si znaes postapkata ke ti trae podolgo.
Ako bidni ovoj pat, ne se problem tolku parite, ama eve dosegasnite propadnaa
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Јас сум одбиена денес до документ од Струмица. 100 процентни бугарско село, д3до роден пред 1918 година. Високо образование, вработена. Така да, нека не ве лажат, само документи од Струмица не поминуваат.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
156
Поени од реакции
275
Јас сум одбиена денес до документ од Струмица. 100 процентни бугарско село, д3до роден пред 1918 година. Високо образование, вработена. Така да, нека не ве лажат, само документи од Струмица не поминуваат.
Zenska ti si bila na dopolitelna i trebalo istite dokumenti da gi odneses pak. Tuka se e za pari znaci potvrdite minat ama tvoja greska so ne su gi dostavila pak. Podnesi pak od drugata strana na majka ili tatko. P.s od koga bese na polozitelno?
Автоматски споено мислење:

Zenska ti si bila na dopolitelna i trebalo istite dokumenti da gi odneses pak. Tuka se e za pari znaci potvrdite minat ama tvoja greska so ne su gi dostavila pak. Podnesi pak od drugata strana na majka ili tatko. P.s od koga bese na polozitelno?
Odbiena si od jotova ili od sveto po grazdanstvo?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Јас сум одбиена денес до документ од Струмица. 100 процентни бугарско село, д3до роден пред 1918 година. Високо образование, вработена. Така да, нека не ве лажат, само документи од Струмица не поминуваат.
Многу ми е жал. Од кого си одбиена? Од советот или од вицепрезидентката?
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Јас сум одбиена денес до документ од Струмица. 100 процентни бугарско село, д3до роден пред 1918 година. Високо образование, вработена. Така да, нека не ве лажат, само документи од Струмица не поминуваат.
Dali bese na dopolnitelna? Dali gi odnese istite izvodi I potvrda vo MP,sto gi nosese vo Dabc za proizhod?Mene posrednikot povtorno mi rece da gi dostavam.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Многу ми е жал. Од кого си одбиена? Од советот или од вицепрезидентката?
Dali bese na dopolnitelna? Dali gi odnese istite izvodi I potvrda vo MP,sto gi nosese vo Dabc za proizhod?Mene posrednikot povtorno mi rece da gi dostavam.
Od sovetot e izgleda, bila na dopolnitelna niso ne odnesla i pak ja stavile na finalna taka ima napisano vo nejzinite postovi.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.640
Поени од реакции
27.880
Сега,поради тоа што Џени ја одбиле со потврда сите веднаш да донесете заклучок дека со потврда не поминувале.Утре пак,кога ке се пријави некој што зел само со потврда,одма да донесете нов заклучок дека со потврда 100% се земало државјанство.
 
Член од
27 мај 2019
Мислења
10
Поени од реакции
23
Сега,поради тоа што Џени ја одбиле со потврда сите веднаш да донесете заклучок дека со потврда не поминувале.Утре пак,кога ке се пријави некој што зел само со потврда,одма да донесете нов заклучок дека со потврда 100% се земало државјанство.
pusta Glava da i Ostane
 
Член од
9 август 2019
Мислења
36
Поени од реакции
84
Се надевам дека ке има позитивна новинка овој месец со позитивно мислење 12XXX/2016 а за потпис чекам од 11 или 12 месец 2018..со среќа на сите и дајбоже повеќе укази овој месец
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Од советот сум одбиена. Глупости живи дека сум требала пак истите документи да ги носам, тоа е приказна на посредниците. Еве со членот dvladev заедно бевме во исто време и почнавме заедно само со потврда. Денес нему му е одобрено зашто однесе дополнителен документ крштеница. Јас немав дополнителен документ и денес сум одбиена. Вие верувајте што сакате, но јас бе знам ниту еден лично што добил само со потврда. За сите што знам дека добиле со потврда се овде од форумот, а можеби се посредници. Нејсе, нема да дознаеме сигурно.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Сега,поради тоа што Џени ја одбиле со потврда сите веднаш да донесете заклучок дека со потврда не поминувале.Утре пак,кога ке се пријави некој што зел само со потврда,одма да донесете нов заклучок дека со потврда 100% се земало државјанство.
Таа е колективната меморија на темава. :pos:
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
6 декември на интервју 2017 со документи од прадедо дека бил роден пред 1918 год, март месец 2019 ме ставија на дополнителна со рок до 16 јуни да однесам дополнителни документи, однесов од прадедо документ дека бил бугарски бујник од велико трново, 1 јули ми се смени во финална, и од денеска молбата ви е разгледана од советот по гражданство со положително
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Од советот сум одбиена. Глупости живи дека сум требала пак истите документи да ги носам, тоа е приказна на посредниците. Еве со членот dvladev заедно бевме во исто време и почнавме заедно само со потврда. Денес нему му е одобрено зашто однесе дополнителен документ крштеница. Јас немав дополнителен документ и денес сум одбиена. Вие верувајте што сакате, но јас бе знам ниту еден лично што добил само со потврда. За сите што знам дека добиле со потврда се овде од форумот, а можеби се посредници. Нејсе, нема да дознаеме сигурно.
Јас па лично не познавам ниту еден што е во процедура за БГ државјанство, форумов ми е единствен извор на информации. Инаку еден куп сме што сме одобрени од советот само со потврда од клуб/здружение. Ти можеш да велиш дека се живи глупости дека требало пак да ги однесеш истите документи, меѓутоа мене ми се јавија од конзулат 2 недели после интервјуто да ме известат дека треба да ги однесам. Тоа беше пред повеќе од 2 години, сега не знам дали е така. Тоа е моето лично искуство, ама немам начин да ти докажам. А нема ни начин да дознаеме дали со дополнителни 70-80 евра за тие исти документи ќе ти беше поинаков исходот кај советот. Ниту па јас што ги дадов тие 70-80 евра имам гаранција дека ќе добијам државјанство, заради факторот Јотова, иако сум одобрен од советот. Работата е што со тој трошок немаше што да изгубиш, без разлика дали јас (или било кој) е посредник или не.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom