Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
Kolku se ceka za potpis?
I dali dodeka si na toj status moze da te odbijat?
Ne se ceka 1 godina, tuku zavisi kakva srekja ke imas. Moze 6,8,10 meseci ama godina nikoj ne cekal dosega.

Zavisi so dokumenti imas, ako imas so dedo, pradedo nemoze da te odbie, ne se slucilo takvo nesto.
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
10
Поени од реакции
2
Ne se ceka 1 godina, tuku zavisi kakva srekja ke imas. Moze 6,8,10 meseci ama godina nikoj ne cekal dosega.

Zavisi so dokumenti imas, ako imas so dedo, pradedo nemoze da te odbie, ne se slucilo takvo nesto.

So dokument od dedo mi sum , pa dadov dokument od brat mi pred 6 meseci mi se smeni na potpis i nikako da se promeni statusot.
 
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
Ne mora da znaci, prethodnata nedela vidovme lugje od noemvri polozitelno pa imaa dobieno. Mozi potpisani vi se ama objavuvaat bez red, neznam so da recam. Poso 2-4 meseci pokasno objavuvaat kako so mozev da zaprimetam od prethodnite potpisi.
Mislam deka kaj so cekavme do sega pa uste nekolku meseci nema mn mn da ni smenat vo zivoto.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Ne se ceka 1 godina, tuku zavisi kakva srekja ke imas. Moze 6,8,10 meseci ama godina nikoj ne cekal dosega.

Zavisi so dokumenti imas, ako imas so dedo, pradedo nemoze da te odbie, ne se slucilo takvo nesto.
Пред да дојде Јотова за потпис се чекаше месец дена, 2-3 месеца чекаа тие што немаа среќа. А за моменталната ситуација, најди ја листата што ја состави palekrstic од тие што се на положително па ќе најдеш кој колку чекал, еве јас веќе чекам полни 7 месеци, а има цел куп пред мене што абер нема да добијат потпис. Се повеќе преписки се трупаат од финална на положително одошто се чистат тие од положително на издадени укази. Ако не се лажам pepibe чекаше цела година за потпис, барем му се исплатеше чекањето.

Колку и да чекаме најбитно е да добиеме. Трагедија е кога некој Јотова ќе го одбие а се надевал дека ќе земе и чекал со години.
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
10
Поени од реакции
2
Katastrofa , ni ostanuva da cekame toa e.... od 2015 sum nema smisla
 
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
Пред да дојде Јотова за потпис се чекаше месец дена, 2-3 месеца чекаа тие што немаа среќа. А за моменталната ситуација, најди ја листата што ја состави palekrstic од тие што се на положително па ќе најдеш кој колку чекал, еве јас веќе чекам полни 7 месеци, а има цел куп пред мене што абер нема да добијат потпис. Се повеќе преписки се трупаат од финална на положително одошто се чистат тие од положително на издадени укази. Ако не се лажам pepibe чекаше цела година за потпис, барем му се исплатеше чекањето.

Колку и да чекаме најбитно е да добиеме. Трагедија е кога некој Јотова ќе го одбие а се надевал дека ќе земе и чекал со години.
Ja najdov listata,povekjeto cekale okolu 9-10 meseci.
Pak ke se navratam na prethodnata nedela koga oddednas vidovme lugje so ukaz 74 i so polozitelno od noemvri.
Jas mislam deka do noemvri site se potpisani, samo ne se objaveni,oti 20 ukazi kaj se? Ne vidovme ni eden okolu 60 i nesto.
Od 54 direk na 74. Mozda gresam ama aj da vidime utre e cetvrtok. Prethodna nedela ukazite bea objaveni cetvrtok.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Ja najdov listata,povekjeto cekale okolu 9-10 meseci.
Pak ke se navratam na prethodnata nedela koga oddednas vidovme lugje so ukaz 74 i so polozitelno od noemvri.
Jas mislam deka do noemvri site se potpisani, samo ne se objaveni,oti 20 ukazi kaj se? Ne vidovme ni eden okolu 60 i nesto.
Od 54 direk na 74. Mozda gresam ama aj da vidime utre e cetvrtok. Prethodna nedela ukazite bea objaveni cetvrtok.
Од 56 на 74 беше, 18 укази беа прерипнати. Но одкако не фати сите тука еуфорија дека еве готово тргна работата сите сме потпишани, неколку членови искоментираа дека тој вакум од 18 укази можно е и да бил наменет за некои други работи освен државјанства. Исто така досега не видовме никој да објави дека му е потпишано со указ 55 - 73. Сепак, како ќе биде ќе видиме. Ајде, можда некој после 3ч наше време ќе објави потпис, кај мене нема уште ништо.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Од 56 на 74 беше, 18 укази беа прерипнати. Но одкако не фати сите тука еуфорија дека еве готово тргна работата сите сме потпишани, неколку членови искоментираа дека тој вакум од 18 укази можно е и да бил наменет за некои други работи освен државјанства. Исто така досега не видовме никој да објави дека му е потпишано со указ 55 - 73. Сепак, како ќе биде ќе видиме. Ајде, можда некој после 3ч наше време ќе објави потпис, кај мене нема уште ништо.

@blgarce го објави ова указ 64.
Потоа имаше други објави за указ 76.
Тие укази што се потпишани и излезени се однесуваат на државјанства(придобивање по повеќе основи,отказ ,откажување од државјанство )и немора да значи дека се за преписки по консулатски пат за кои може ние да провериме,кај броевите со пин неможеме да знаеме.
Значи позитивно е дека се потпишува,и јас сметам дека се Веќе потпишани многу преписки само што парцијално се објавуваат.Трпение само;)
 
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
Од 56 на 74 беше, 18 укази беа прерипнати. Но одкако не фати сите тука еуфорија дека еве готово тргна работата сите сме потпишани, неколку членови искоментираа дека тој вакум од 18 укази можно е и да бил наменет за некои други работи освен државјанства. Исто така досега не видовме никој да објави дека му е потпишано со указ 55 - 73. Сепак, како ќе биде ќе видиме. Ајде, можда некој после 3ч наше време ќе објави потпис, кај мене нема уште ништо.
Mislam deka tie ukazi ne se brojat isto so ovie ukazi za drzavjanstvo. Primer ovoj ukaz od ministerstvo za pravosuide e 144 , https://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=138585 potpisan na 20 juni.
Ostanuva da vidime
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Идеја: Правјат ново министерство! То трјабва да отговарја за б'лгарите в чужбина, зајави проф. Антоанета Христова, којато е член на С'вета за б'лгарите в чужбина

Прочети повече в Blitz.bg: https://blitz.bg/analizi-i-komentari/ideya-pravyat-novo-ministerstvo_news681733.html
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
29
Поени од реакции
21
Кога ке ти се смени во задолжителна, сметај уште 16 месеци ( најмалку ) до положително и од положително 6 месеци најмалку ( нека не ме разубедува никој дека не е така) позз.
NEPISMEN ZA 1и 4 месеци го извадив пасошот не треси глупости и не ги демотивирај луѓето.. Позз до сите не слушајте чиста среќа е целата процедура..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom