Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 март 2019
Мислења
93
Поени од реакции
148
Многу од вас ме напднаа на еден мој предходен пост но сепак испадна дека сум у право и дека тука нема ред се е без редие они си потпишувааат и си течат указите така да луѓе се е среќа секој со среќата своа.
Не се гледа од кога си на положително или шо знам се гледа каква среќа имаш.
Поздрав и дај боже да има повеќе потпишани укази денес.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
@Honkonk ќе можеш ли да провериш во преписките од цела 2017 дали има потпишан указ после указ бр.74?
Незнам дали ти дозволува програмот во толкав обем да правиш проверки ,но би ни било од корист;)
 
Член од
6 март 2018
Мислења
150
Поени од реакции
141
ПОЗДРАВ луге како сте,со лесно нека ви е,,едно прашање ако сака неко да ми ја објасни процедурата за БГ возачка и колку чини посреднициве премногу ми бараат,благодарам,поздрав и се најубаво
Prvo se nosi diploma vo ministerstvo za obrazovanie nistrifikacija na diploma se ceka mesec dena posle toa vo policija
Vozacka mozis da smenis vo bg posle 6 meseci od koga ke dobies drzavjanstvo
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Eден мал летен совет до сите. ПРЕСТАНЕТЕ да го тупите како “комшики на прозор" со констатации од типо леле леле леле....
Пошо и ја сум одамна у процедурава ќе почекам до исход на пасош, ваљда макс 6-9 месеци...инаку...инаку би поднел за виза у Германска амбасада ...али у меѓувреме ви треба мин Б1 германски или англиски јазик...зашто???
Кој од вас не е работел у странство не знае...германците оние за у сендвичарите поволностите ги даваат на нивните вработени германци, а после на сите останати... сум бил таму и знам како функционира сето тоа...сум бил и преку океанот и знам што значи заработување за живот у капиталистички системи...затоа... ВАМ ДРУГАРИ ВИ ТРЕБА ПРВО ЈАЗИК, А ПОСЛЕ ПАСОШ ИЛИ ВИЗА. ако ви е за живеење у странство... ако е за БГ ауто тоа е друго....
затоа летото фаќајте курсеви, јазици описменете се на тоа поле прво... да не ви биде крив Бојко, Јотова или друг некој од браќава што ќе р`мбате трета смена или по 12/14 смени часа за гола егзистенција у период од 3-5 години додека да застанете на здрава нога...
Инаку на положително сум од март оваа година
П.С Констатација од типот “абе таму ќе научам, ке идам на курс“ е самоубиствена од причина што физички нема да бидете способни да постасате ;)
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
44
Поени од реакции
23
Eден мал летен совет до сите. ПРЕСТАНЕТЕ да го тупите како “комшики на прозор" со констатации од типо леле леле леле....
Пошо и ја сум одамна у процедурава ќе почекам до исход на пасош, ваљда макс 6-9 месеци...инаку...инаку би поднел за виза у Германска амбасада ...али у меѓувреме ви треба мин Б1 германски или англиски јазик...зашто???
Кој од вас не е работел у странство не знае...германците оние за у сендвичарите поволностите ги даваат на нивните вработени германци, а после на сите останати... сум бил таму и знам како функционира сето тоа...сум бил и преку океанот и знам што значи заработување за живот у капиталистички системи...затоа... ВАМ ДРУГАРИ ВИ ТРЕБА ПРВО ЈАЗИК, А ПОСЛЕ ПАСОШ ИЛИ ВИЗА. ако ви е за живеење у странство... ако е за БГ ауто тоа е друго....
затоа летото фаќајте курсеви, јазици описменете се на тоа поле прво... да не ви биде крив Бојко, Јотова или друг некој од браќава што ќе р`мбате трета смена или по 12/14 смени часа за гола егзистенција у период од 3-5 години додека да застанете на здрава нога...
Инаку на положително сум од март оваа година
П.С Констатација од типот “абе таму ќе научам, ке идам на курс“ е самоубиствена од причина што физички нема да бидете способни да постасате ;)
Prvo bate B1 ne treba lupas od pamet :D

Vtoro prioritet imat Germancite so se pod job centaro pa Eu pasosi pa nie ama ako si imas rabota ili pa za BK MC I slicno ke najdis rabota, ne e tragicno

Treto 12-14 sati koj lupa jas ne znam, osven Mini job ako imas :D

Mozis polabavo da kazis batinja ucete jazik barem A1 osnovata oti ke vi treba bez jazik kako bez race ste :D da ne e tolku Tragicno sme ziveele i nie tamu znajme kako e :D[DOUBLEPOST=1561118584][/DOUBLEPOST]
i as sum 28 meseci na proverka kaj viceto .a intervju 27 noemvri 2013 so kopja pasosh ot cicko

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Gospod grev ke mu pisi... ve otepaja :(
 
Член од
25 јули 2014
Мислења
17
Поени од реакции
44
Decki samo opusteno proverkite i ukazite si tecat najnormalno.Vcera se vrativ od Bugarija i nema nikakov zastoj ednostavno premnogu pasosi se vo procedura uste tri zgradi da napraat pa nema da stasaat na vreme da gi izdadat.Zamislete vo prosek po 1400 makedonski drzavjani podnesuvaat za pasos na sekoj dve nedeli epa ne e malku....Golem pozdrav i pozitivni VIBES! :)
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Eден мал летен совет до сите. ПРЕСТАНЕТЕ да го тупите како “комшики на прозор" со констатации од типо леле леле леле....
Пошо и ја сум одамна у процедурава ќе почекам до исход на пасош, ваљда макс 6-9 месеци...инаку...инаку би поднел за виза у Германска амбасада ...али у меѓувреме ви треба мин Б1 германски или англиски јазик...зашто???
Кој од вас не е работел у странство не знае...германците оние за у сендвичарите поволностите ги даваат на нивните вработени германци, а после на сите останати... сум бил таму и знам како функционира сето тоа...сум бил и преку океанот и знам што значи заработување за живот у капиталистички системи...затоа... ВАМ ДРУГАРИ ВИ ТРЕБА ПРВО ЈАЗИК, А ПОСЛЕ ПАСОШ ИЛИ ВИЗА. ако ви е за живеење у странство... ако е за БГ ауто тоа е друго....
затоа летото фаќајте курсеви, јазици описменете се на тоа поле прво... да не ви биде крив Бојко, Јотова или друг некој од браќава што ќе р`мбате трета смена или по 12/14 смени часа за гола егзистенција у период од 3-5 години додека да застанете на здрава нога...
Инаку на положително сум од март оваа година
П.С Констатација од типот “абе таму ќе научам, ке идам на курс“ е самоубиствена од причина што физички нема да бидете способни да постасате ;)
За работа во Германија треба Б1 ама зависи што работиш, ако работиш во Бургеркинг или МкДоналдс не ти треба германски за во кујна :) али сепак убаво е јазик да се знае .
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
44
Поени од реакции
23
За работа во Германија треба Б1 ама зависи што работиш, ако работиш во Бургеркинг или МкДоналдс не ти треба германски за во кујна :) али сепак убаво е јазик да се знае .
Tocno bate, ako odis so struka togas mozis i direk da odis ako si kvalifikuvan da baras tamu :D
ama 99% odat so BK MC hoteli i tako dalje kolku da se stapni :D posle se menva se i ausbildung se praj, sho sakas mozis da bidis samo posakaj i trudi se :D
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
62
Поени од реакции
133
За работа во Германија треба Б1 ама зависи што работиш, ако работиш во Бургеркинг или МкДоналдс не ти треба германски за во кујна :) али сепак убаво е јазик да се знае .
Темава е бугарски државјанства а не за работа во германија.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Prvo bate B1 ne treba lupas od pamet :D

Vtoro prioritet imat Germancite so se pod job centaro pa Eu pasosi pa nie ama ako si imas rabota ili pa za BK MC I slicno ke najdis rabota, ne e tragicno

Treto 12-14 sati koj lupa jas ne znam, osven Mini job ako imas :D


Mozis polabavo da kazis batinja ucete jazik barem A1 osnovata oti ke vi treba bez jazik kako bez race ste :D da ne e tolku Tragicno sme ziveele i nie tamu znajme kako e :D[DOUBLEPOST=1561118584][/DOUBLEPOST]

Gospod grev ke mu pisi... ve otepaja :(
Ако планираш да работиш у БКинг и Мекдоналдс шибај со А1, ја планирам диплома да нострифицирам... а за тоа мин е Б2...е сеа Б2 у МКД да научиш како шо треба, па и стручна терминологија мало морген...Б1 е одлична основа за почеток на усовршувањето, а Б2 таму на курс и тако даље... 12/14 саати постојат и не знаш на какви фирми ќе налеташ.... Дека имаат приоритет германците тоа е така и ЕУ у втор план, али за да дојдеш до некое нормално работно место (читај солидна плата и работни услови) ти треба јазик мин Б1 :) ..така што без јазик си О (нула, компир, помес, како сакаш така читај го) и не само во Германија, секаде... пасошот е далеку боља опција заради заштитата која ти ја нуди од аспект на откази, боловања и сл...визата е врзана со работниот договор...али нели кој сака да бега од МК има опции, а пасошот е една од најсигурните...
п.с А1 е ich bin, ich mochte, guten tag и остали едноставни фрази... со тоа друже до солидна работа :) тешко...али ако целите у жувотот некому се такви ок, мене не ми се и затоа топло препоручуем Б1
со среќа
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom