Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 април 2018
Мислења
46
Поени од реакции
80
Da prasam do kolku godini na deca gi sleduvama bg pasos nekoi velat do 12 nekoi do 14
Mislam nekoj imase nekoi so bea na intervju so deca fala
Zavisit, znaci ako deteto e rodeno vo period koga Kineska Nova Godina e vo znakot na KOZA na deteto ne go sleduva pasos, isto i ako vo horoskop e Vaga ili Strelec isto ne go sleduva,.... znaci godinite ne se bitni, ova e najbitno! Neznam so da pisam drugo, ..... a vie samo prodolzete so pisenje,.... trpit forumov ne e problem!
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Zavisit, znaci ako deteto e rodeno vo period koga Kineska Nova Godina e vo znakot na KOZA na deteto ne go sleduva pasos, isto i ako vo horoskop e Vaga ili Strelec isto ne go sleduva,.... znaci godinite ne se bitni, ova e najbitno! Neznam so da pisam drugo, ..... a vie samo prodolzete so pisenje,.... trpit forumov ne e problem!
E ubo de so se lutish ako prasav i jas od site gi citam i ne komentiram
Mozda ne bev dovolno jasna
Po avtomatizam do kolku godini dobivet
Ama nauciv i koj sakat neka procitat
Dete do 14 god.ako roditel imal bg.pasos zemalo bez intervju do 3mes.za 150 evra
Fala prijatno!
 
Член од
17 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
38
E ubo de so se lutish ako prasav i jas od site gi citam i ne komentiram
Mozda ne bev dovolno jasna
Po avtomatizam do kolku godini dobivet
Ama nauciv i koj sakat neka procitat
Dete do 14 god.ako roditel imal bg.pasos zemalo bez intervju do 3mes.za 150 evra
Fala prijatno!
Mene na intervjuto mi kaz civekot sto me isprasuvase deka za deca do 14 godini e isto kako nas samo skrateno za nekolku meseci, a posle 14 godini ista postapka kako nasata.Toa bese vo noemvri 2018.Mozebi sega ima nekoi izmeni,ne znam.
 
Член од
25 април 2018
Мислења
46
Поени од реакции
80
E ubo de so se lutish ako prasav i jas od site gi citam i ne komentiram
Mozda ne bev dovolno jasna
Po avtomatizam do kolku godini dobivet
Ama nauciv i koj sakat neka procitat
Dete do 14 god.ako roditel imal bg.pasos zemalo bez intervju do 3mes.za 150 evra
Fala prijatno!
Ne ti se ljutam, zs si od Ohrid! :) ama ova so ti pisev e vistina :) inace podaj si za decata ako planiras, barem da ne se mačet kako nas :) nad 14 pod 14, maltretiranjeto e isto vervi. Pozz
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Ne ti se ljutam, zs si od Ohrid! :) ama ova so ti pisev e vistina :) inace podaj si za decata ako planiras, barem da ne se mačet kako nas :) nad 14 pod 14, maltretiranjeto e isto vervi. Pozz
Znaci vaka jas imam dete pod14 god.ama nemam pasos
Ako imav sum mozela da poddadam so mojot pasos i za deteto sto mi e pomalo od 14 god.ke mi izvadele pasos za okolu 3mes.taka mi kaza prijatelka sto izvade za nejzite preku posrednik os strumica ama taa zamina Germanija i nz ni koj posrednik ni nisto
Tolku
 
Член од
18 февруари 2019
Мислења
23
Поени од реакции
48
Dali ima nekoj informacija koga ke ima potpisuvanje ukazi novi ?
Fala odnapred
Imajte ubav den
 
Член од
28 август 2011
Мислења
23
Поени од реакции
10
E ubo de so se lutish ako prasav i jas od site gi citam i ne komentiram
Mozda ne bev dovolno jasna
Po avtomatizam do kolku godini dobivet
Ama nauciv i koj sakat neka procitat
Dete do 14 god.ako roditel imal bg.pasos zemalo bez intervju do 3mes.za 150 evra
Fala prijatno!
mislam deka zavisi dali roditelot go zemal pssosot pred da se rodi deteto ili posle ne e do godinite
 
Член од
17 декември 2018
Мислења
20
Поени од реакции
21
Јас со БГ пасош дирекно поднесов во Бугарија за моите две малолетни деца, (зашто во нашата амбасада требаше да чекам до јануар2020)си закажав интервју на нивниот сајт и тоа беше во понеделник.
Ke ви пишам кога ке биде готово, за колку време
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
28
Поени од реакции
70
Zdravo. Se izvinuvam no imam edno prasanje se nadevam nekoj ke mi pomogne. Vo petok odam da si go podignam ukazot.
Me interesira dali osven kopija od pasos i slika treba da se nosi nesto drugo.
Vo blagodaram
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo. Se izvinuvam no imam edno prasanje se nadevam nekoj ke mi pomogne. Vo petok odam da si go podignam ukazot.
Me interesira dali osven kopija od pasos i slika treba da se nosi nesto drugo.
Vo blagodaram
Ова е цитат од еден член што веќе земал пасош. Па ќе ти користи.

Прво нели се закажува термин на страната на МП каде се проверува бројчето, треба да имаш скенирана прва страница од пасош и да напишеш бр од пасош, е-маил адреса, а се друго се генерира автоматски. Потоа на е-маил треба да ти стигне порака каде ќе ја потврдиш резервацијата, па порака дека е потврдена, мене двата ми стигнааистовремено ама на едната кликнав на линкот за да потврдам и толку. Потоа го испринтав писмото затоа што треба да се покаже на врата во МП.
Од веб страната од МП ја запишав ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Зедов и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија бев во банка да платам за Указ, 50 лева + нешто ситно, попатно синаправив и копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во МП како што пишав си влегов порано од закажаното, отидов мислам на шалтер 4 на приземје, им ја дадов уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополнав едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ме внесе во систем госпоѓата и ми го испринта Указот.
Си направив копии од Указот и отидов во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Зедов 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополнав податоци што требаше. На каса платив 30 лева и отидов да направам копии од формуларите.
Имаше таму една госпоѓа на шалтер во општината ја замолив за побрзо, почна да ми објаснува вика ако го пуштам сега може утре да ти излезе матичниот после 14 00, па потоа во полиција после 16 00, а полиција колку што знам работи до 17 30 т.е. до 17 00 касата па може и да не го добијат писмото тогаш, па да преспијам Софија, а имам обврски тука плус...Си викам ај заеби ќе отидам опуштено за 10 дена и ќе си го земам матичниот и ќе одам да се сликам за документи.
Иначе за во полиција ќе ми треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (го средив тоа), зајавление кое ќе ми го дадат таму и ќе го пополнам на лице место и плаќање на каса во полиција, ќе одам по бавна постапка која е 20-30 дена и ќе ме чини 18 лева за л.к. и 40 лв. за пасош.
И уште ова, значи под Столична општина што се полициските станици може да се сликам кај ќе ми е кејф, а не како што одат некој во Слатина упм. Си избрав една тука на 15тина минути пеш од општина Средец, ќе идам следна недела. Иначе се викаат Рајонно полицејско управление, во случајов ќе одам во Петто рајонно полицејско управление, таман ќе се прошетам до Невски катедралата иСофиски :)
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
ve molam za pojasnuvanje. vaka mi pisuva od denes. intervju sofija februar 2018
За жал ставен си на дополнителна проверка.
Дали однесе оригинал потврда во Министерство и изводи како што ти кажав порано?
Изгледа не си ги однел.
Сега ќе чекаш најмалку 10 м до промена на статус повторно во финална.
За тоа време однеси дополнителни дикументи,изводи ,умреници и потврда и преведени и заверени на нотар во Бугарија,заедно со молба.
 
Член од
9 јануари 2018
Мислења
21
Поени од реакции
15
За жал ставен си на дополнителна проверка.
Дали однесе оригинал потврда во Министерство и изводи како што ти кажав порано?
Изгледа не си ги однел.
Сега ќе чекаш најмалку 10 м до промена на статус повторно во финална.
За тоа време однеси дополнителни дикументи,изводи ,умреници и потврда и преведени и заверени на нотар во Бугарија,заедно со молба.
немам однесено документи во министерство правосудие. ама непишува дека треба да однесам дополнителни документи[DOUBLEPOST=1559134465][/DOUBLEPOST]
So sto dokumenti si
потврда бг здружение
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
немам однесено документи во министерство правосудие. ама непишува дека треба да однесам дополнителни документи[DOUBLEPOST=1559134465][/DOUBLEPOST]потврда бг здружение
Ако не пишува,пак мораш да ги однесеш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom