Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Veruvaj za mene ne se nerviram ic
veruvaj za sebe ic ne se sekiram dali ke zeam ili ne ......vleguvam tuka i izleguvam ne e toa sto bese na stranava .Ako milo mi e sto se smees imaj si ubav den i lesen vikend.
Fala ti posakuvam i tebe ubav den i vikend, sto da pravime treba da se nasmeeme od vreme na vreme iako ne ni e do smeenje, a forumov e neinteresen zatoa sto za razlika od porano e zakocena postapkava za drzavjanstvo pa pola godina mozis da procitas samo kukajne koj kolku dolgo ceka za potpis,da se nadevame ke ima naskoro sekoj den vesti samo za potpisani ukazi i zemeni pasosi,licni karti
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
55
Поени од реакции
47
Шо ми расправа една пријателка за некакви глупости само со адресна регистрација и брак и за две недели готово државјанство, хаха. Не прават разлика луѓето меѓу виза Д и државјанство или со некоја паричка плус е можно сѐ?
 
Член од
28 август 2018
Мислења
134
Поени од реакции
107
Drustvo, imam konkreten prakticen predlog. Bidejki vo posledniot kvartalen izvestaj na viceprezidentot (jan- mart) drasticno e namnalen brojot na odobreni drzavjanstva (vkupno 805, od koi 659 po osnov na proizhod) vo spredba so prethodniot kvartal (okt - dek), kog imase nad 1800 odobreni drzavjanstva od koi 1545 po osnov na proizhod, predlagam clenovite koi imaat kontakti i komunikacija so pretsedatelite na blgarskite drustva vo makedonija da gi prashat dali tie se vo mozat i dali planiraat oficijalno da reagiraat so dopisi, ili slicno do soodvetnite bugarski institucii. Predlagam eventualno da se napravi nekoja peticija koja bi mozele site nie sto sme clenovi na drustvata i sto cekame vo postapka da ja potpisheme, da pobarame zabrzuvanje na postapkite vo site fazi na procedurata i zgolemuvanje na produktivnosta na rabotenjeto na kancelarijata i komisijata na viceprezidentot. Ne znam kolku i dali bi imalo efekt od takvo nesto, no bi bilo dobro da se prezeme barem nekakva incijativa, bidejiki od muabetite na forumot nema fajde.
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
314
Шо ми расправа една пријателка за некакви глупости само со адресна регистрација и брак и за две недели готово државјанство, хаха. Не прават разлика луѓето меѓу виза Д и државјанство или со некоја паричка плус е можно сѐ?
Моја пријателка заврши факултет во Софија се вработи, се омажи со бугарин, роди две деца од кои постарото е веќе 10 годи и сеуште нема добиено државјанство по основ на брак. Лани дури аплицираше за државјанство по основ на потекло.
 
Член од
13 март 2019
Мислења
41
Поени од реакции
44
Isto i jas, intervju maj 2014 i veke 8 meseci cekam za potpis so polozitelno. 2014 ima li novosti i promeni, kakvi i da e dobri ili losi????
Ista prikazna i jas, intervju juni 2014 , na dopolnitelna od oktomvri 2015 do lani do avgust i od oktomvri na polozitelno i si cekam uste... a koga slusam luge oti za nepolni 2 god gi imat zemeno se cudam sto sreka ke bese toa
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Izgleda ti si eden od toj 0.000000000001% koj stvarno si ja mrzi Makedonija,nie drugite da ne se lazime od ekonomski pricini barame drzavjanstvo i si ja sakame Makedonija(korumpiranite politicari i vlasta ne se Makedonija),toa go znaat site izgleda samo ti ne ;););),bidi siguren da ne ni trebase pasosot za rabota vo EU samo ti ke cekase pred DABC i MP za drzavjanstvo:lolzz::lolzz::lolzz:
"Да, аз см Блгарин" беа твоите магични зборови на интервјуто.

Не се срами, ОК е. :)
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
Zdravo momci i devojki, nekoj koj imal intervju minatata godina da ima promena na ststus da spodeli informacija ? Pozdrav

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
132
Поени од реакции
201
Zdravo momci i devojki, nekoj koj imal intervju minatata godina da ima promena na ststus da spodeli informacija ? Pozdrav

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Здраво , нека не те мрзи да побараш неколку страни поназад , изгуби 5минути ... Позз
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Последен мој пост на овој фарум - рекла-казала.
1. Тука има премногу параноични хора, што креираат мислење дека пасоши нема да се даваат освен ако нема стар документ -НЕ Е ТОЧНО!!!
2. Задњиов извештај помина, 59 лица се откажани од Јотова, останатите 746 се по предлог на Правосудие, што значи дека од 800 луѓе, помалку од 10% се откажани од вицето дирекно (тука имате Роми, Албанци, Криминалци, Срби и остала багра која се промакла некако низ “прсти“, а Бугарија не им дава државјанство не само од сега, туку од секогаш);
3. ПОТВРДА ПОМИНУВА КАЈ ПРАВОСУДИЕ И ЈОТОВА, доказ сум јас и уште неколку дечки кои веќе работат во Германија по овој основ (СО МЕНЕ БЕА ВО КОЛА НА ИНТЕРВЈУ, НЕ ГО ДРВИТЕ ДЕКА ИЗМИСЛУВАМ)
4. Знам и дечки кои не поминаа со потврда, ама по статистиката имаа потврди од села кои не се 100% бугарски;
5. ИНТЕРВЈУ.... Најбитна работа според мене, без предрасуди, ама мислам дека бугарите гледаат каде даваат предност (да зборувате бугарски, да се изјасните како бугари, да имате “грам мозок“ и нормално да не сте осудувани, не дај боже носители на болест);
6. И најбитно. Бугарија е то!!! се е можно...и престанете да го дрвите за 300-500 евра... ако овие пари ви се пресудни, шо ви останало натаму од животот.
7. ...и Уште ова... УЧЕТЕ ЈАЗИЦИ БРЕ!!! ГЕРМАНСКИ, АНГЛИСКИ, ФРАНЦУСКИ и променете навики, Европа не сака кукачи и уште помалку луѓе кои не знаат да бекнат јазик!!!.
ЧАО
Нема да коментирам ништо тоа си е твое размислување, само ќе споделам бројки:

- вкупен број откази за цела 2011г. се 5490
- вкупен број откази за цела 2012г. се 1597
- вкупен број откази за цела 2013г. се 343
- вкупен број откази за цела 2014г. се 321
- вкупен број откази за цела 2015г. се 684
- вкупен број откази за цела 2016г. се 883
- вкупен број откази за цела 2017г. се 666
- вкупен број откази за цела 2018г. се 1314
- вкупен број откази за првите 3 месеци од 2019г. се 814
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Нема да коментирам ништо тоа си е твое размислување, само ќе споделам бројки:

- вкупен број откази за цела 2011г. се 5490
- вкупен број откази за цела 2012г. се 1597
- вкупен број откази за цела 2013г. се 343
- вкупен број откази за цела 2014г. се 321
- вкупен број откази за цела 2015г. се 684
- вкупен број откази за цела 2016г. се 883
- вкупен број откази за цела 2017г. се 666
- вкупен број откази за цела 2018г. се 1314
- вкупен број откази за првите 3 месеци од 2019г. се 814
Neam fakulteti,magistri,doktorati ali ne moze da gledate samo na odbieni kandidati treba statistika i za dobieni i da se vide razlikata. I DA 2019 se obraboteni zaostanatite prepiski od 2013, 2014 zatoa e i mn pogolem proseko za 2019,dokolku tie gi obrabotile na vreme ke e bil podelen nazad vo godinite toj broj na odbieni.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
"Да, аз см Блгарин" беа твоите магични зборови на интервјуто.

Не се срами, ОК е. :)
Hahaha, jas velam deka sum i Amerikanec,Avstraljanec,Shvajcarec ama pusto ne davaat drzavjanstvo zatoa sto znaat deka sum Makedonec, aj batali sega muabetov da ne gi zamarame drugive so gluposti mnogu dobro znaes ti sto sme site nie i zosto barame bugarsko drzavjanstvo.
 
M

mucu

Гостин
Аз т'рсја б'лгарско гражданство, заштото с'м б'лгарин, вие които се чувствате като македонци, отивате в чужбина с македонски паспорт.:)
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Аз т'рсја б'лгарско гражданство, заштото с'м б'лгарин, вие които се чувствате като македонци, отивате в чужбина с македонски паспорт.:)
Hahaha,napisi I ime i prezime za vo slucaj sluzbenickata od MP da cita vednas na polozitelno a Jotova potpis,stvarno zasluzi,izgleda imas studirano Bugarija,bravo.
 
Член од
9 јануари 2019
Мислења
47
Поени од реакции
99
Hahaha,napisi I ime i prezime za vo slucaj sluzbenickata od MP da cita vednas na polozitelno a Jotova potpis,stvarno zasluzi,izgleda imas studirano Bugarija,bravo.
И јас сум Бугарин, нешто против? Па еве сега си чекам државјанство, се одолговлечи, но си ги имам сите потребни документи и немам криза на идентитетот како множеството луѓе наоколу. Аплицирав за државјанството бидејќи македонистите се веќе неподносливи и за лично задоволство бидејќи се чувствувам поврзан со Бугарската држава. И според мене треба да има критериуми на интервјуата да се проверува дали кандидатот владее пристоен бугарски јазик. А за сите кои плукаат по Бугарија а во меѓувреме вадат државјанства или аплицираат немам ништо друго освен презир.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
И јас сум Бугарин, нешто против? Па еве сега си чекам државјанство, се одолговлечи, но си ги имам сите потребни документи и немам криза на идентитетот како множеството луѓе наоколу. Аплицирав за државјанството бидејќи македонистите се веќе неподносливи и за лично задоволство бидејќи се чувствувам поврзан со Бугарската држава. И според мене треба да има критериуми на интервјуата да се проверува дали кандидатот владее пристоен бугарски јазик. А за сите кои плукаат по Бугарија а во меѓувреме вадат државјанства или аплицираат немам ништо друго освен презир.
Decko sledi malku nikoj ne pluka po nikogo a prezirot da si go cuvas za sebe.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom