Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 јуни 2018
Мислења
103
Поени од реакции
98
Jas so izvodi od dvata pradedovci (zaso proishodot go zemav od kaj stranata na tatko mi, a otposle najdov vencanica od bugarska egzarhija od dedoto na majka mi, i krstenica od babata na majka mi) taka da odnesov kup dokumenti, izvodi po krvna linija od stranata na tatko mi do pradedo mi, i isto od stranata na majka mi do pradedo mi. Ja odnesov vencanicata od pradedo mi i krstenicata od prababa mi, samo sho od prababa mi ne odnesov umrenica,ke go dostavam kao dopolnitelen dokument. Plus imam izvadeno potvrdi od strumica za dvata pradedovci.
Eeee pa ti mn dokumenti si im odnel, zatoa veke ti se smenil statusot izgleda. Mene kojznae uste kolku vaka ke mi stoi.... kutrata jas uste na prviot cekor zaglaviv
 
Член од
24 декември 2017
Мислења
81
Поени од реакции
117
Некој да не има инфо до кај се со происходите стигнати ?
 
Член од
25 април 2019
Мислења
6
Поени од реакции
0
Дечки гледам доста сте запознаени со темата, но немам време се да исчитам. Затоа ве молам да ми помогнете со дилемата што ја имам. Јас сега ќе почнувам постапка за бг пасош, па од ваше искуство ако може само да ми кажете:
ДАЛИ ДА ОДАМ ПРЕКУ СОФИЈА ИЛИ КОНЗУЛАТОТ ВО БИТОЛА?

Btw : чупето сум :) од Битола сум, имам спремно се документи со потекло од дедо по мајчина страна ( имам две свидетелства на кои пишува дека е блгарин) само дилемата ми е каде да ја почнам постапката. Каде е побрзо и подобро?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Дечки гледам доста сте запознаени со темата, но немам време се да исчитам. Затоа ве молам да ми помогнете со дилемата што ја имам. Јас сега ќе почнувам постапка за бг пасош, па од ваше искуство ако може само да ми кажете:
ДАЛИ ДА ОДАМ ПРЕКУ СОФИЈА ИЛИ КОНЗУЛАТОТ ВО БИТОЛА?

Btw : чупето сум :) од Битола сум, имам спремно се документи со потекло од дедо по мајчина страна ( имам две свидетелства на кои пишува дека е блгарин) само дилемата ми е каде да ја почнам постапката. Каде е побрзо и подобро?
Najevtino ti e preku Bitola, a za nesto pobrzo bi trebalo da e preku Sofija, za preku Bitola ne ti treba ni posrednik tamo se ti objasnuvaat,postapkava trae so godini pa nekolku meseci pobrzo ne ti vrsi rabota,odi preku konzulatot,no odlukata si e tvoja.
 
Член од
25 април 2019
Мислења
6
Поени од реакции
0
Najevtino ti e preku Bitola, a za nesto pobrzo bi trebalo da e preku Sofija, za preku Bitola ne ti treba ni posrednik tamo se ti objasnuvaat,postapkava trae so godini pa nekolku meseci pobrzo ne ti vrsi rabota,odi preku konzulatot,no odlukata si e tvoja.
Фала на мислењето , дали знаете колку отптилика е разликата во времетраење , неколку месеци или години се во прашање?
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Фала на мислењето , дали знаете колку отптилика е разликата во времетраење , неколку месеци или години се во прашање?
5-6 meseci e razlikata za proizhod,
Okolu 7-8 meseci drzavjanstvo I ako go pisis da go zemis bt uste 5 meseci + dajmu a ako pisis da podignis ukaz vo sofija si ostanvas na tie 7-8 +
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
5-6 meseci e razlikata za proizhod,
Okolu 7-8 meseci drzavjanstvo I ako go pisis da go zemis bt uste 5 meseci + dajmu a ako pisis da podignis ukaz vo sofija si ostanvas na tie 7-8 +
E ja pretera sega, najdobro i e za proishod sama direkno DABC Sofija da si podnese baranje, a posle odkoga ke dobie proishod da si ja tera postapkata preku konzulat togas razlikata ke e 3-4 meseci vkupno.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Posleden le e ovaj status ??
I kolku vreme se ceka ??[DOUBLEPOST=1556216390][/DOUBLEPOST]Posleden status ili ne
Одговорено е ова веќе стопати досега. Ова е претпоследниот статус . Нареден би ти бил дека указот ти њ потпишан од вицепремиерката на Бугарија и тоа е тоа. Се чека од 6- ~ месеци на овој статус.
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
E ja pretera sega, najdobro i e za proishod sama direkno DABC Sofija da si podnese baranje, a posle odkoga ke dobie proishod da si ja tera postapkata preku konzulat togas razlikata ke e 3-4 meseci vkupno.
Ja sovetuvas sama da odi I da ceka pred dabc?
A ja sovetuvas sator da si nosi so nea I plus veke go stopiraja slobodniot vlez oti tepacka bese
Inaku sigurna sum za tajmingo....
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Ja sovetuvas sama da odi I da ceka pred dabc?
A ja sovetuvas sator da si nosi so nea I plus veke go stopiraja slobodniot vlez oti tepacka bese
Inaku sigurna sum za tajmingo....
Ako go stopiraa togas e samo so zakazuvajne na internet,znaci isto i e dali ke izvadi proishod preku konzulat ili sama,i greska si kaj gi najde 7-8 meseci plus preku konzulat samo za drzavjanstvo zarem tolku dolgo patuva diplomatska posta
 
Член од
22 јули 2018
Мислења
75
Поени од реакции
172
Kolku vreme cekase potpis. I koga bese na intervju te molam ako sakas da spodelis.
So srekja ponatamu vo zivotot. Samo napred.
Na podpis cekav od 6 juli do 25 mart ovaa god na 4 bev da si go zemam drzavjanstvoto i za 19 dena go zemav pasosot vo raka fala srekno i za tebe[DOUBLEPOST=1556220343][/DOUBLEPOST]
Kolku vreme cekase potpis. I koga bese na intervju te molam ako sakas da spodelis.
So srekja ponatamu vo zivotot. Samo napred.
Na interv bev 18 maj 2017
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Дечки гледам доста сте запознаени со темата, но немам време се да исчитам. Затоа ве молам да ми помогнете со дилемата што ја имам. Јас сега ќе почнувам постапка за бг пасош, па од ваше искуство ако може само да ми кажете:
ДАЛИ ДА ОДАМ ПРЕКУ СОФИЈА ИЛИ КОНЗУЛАТОТ ВО БИТОЛА?

Btw : чупето сум :) од Битола сум, имам спремно се документи со потекло од дедо по мајчина страна ( имам две свидетелства на кои пишува дека е блгарин) само дилемата ми е каде да ја почнам постапката. Каде е побрзо и подобро?
Bitola razlikata e 3meseci
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom