Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Како се средува проблемот со различни имиња/презимиња во изводите поднесени со потврдата од БКК?
Читајќи некои мислења на форумов, проверив дека во изводот на умрени дедо ми е Васил, а кај мајка ми е пишан Василије..

Дали ова ќе биде проблем да морам да поднесувам плус документ и ако да, каков треба да поднесам?
Mozi da ne bide problem no moze i da te odbiet zavisi od sluzbenikot,problemot da go resis vo maticno ako uspees,proveri vo izvodot na rodeni da ne e Vasilije isto kako kaj majkati,ako ne uspees da svrsis rabota maticno barem napravi izjava od 2 svedoci na notar koi izjavuvaat deka e edno isto lice no ova ti e nesigurno,se zavisi od sluzbenikot.[DOUBLEPOST=1555689239][/DOUBLEPOST]
Pa toa e veke znaci pominato so samo dezinformirat od akl da izlevame. Preteraa veke so tie potpisi ili neka potpisuvat ili neka odbivat ne se trpe psihicki te dotepuvat.
Ne e pominato,pred nekoja nedela parlamentot go prodolzi rokot na komisijata za uste 3 meseci,mozebi Jotova ke go iskoristi toa za opravdanie uste 3 meseci da ne potpisuva,ke vidime,prava ludnica se.
 
Член од
19 април 2019
Мислења
7
Поени од реакции
3
Здраво екипа,
Нов член сум, преголема е темава за да барам што и како значи, читав ама не се дочитува, па ако не му е проблем на некој да ми одговори, би бил благодарен.
Последен статус, променет некаде крај на Јануари е следниот:
бр: 12ххх/2017

http://prntscr.com/ne9gsz

Уште колку чекори има?

Фала однапред.
 
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
Здраво екипа,
Нов член сум, преголема е темава за да барам што и како значи, читав ама не се дочитува, па ако не му е проблем на некој да ми одговори, би бил благодарен.
Последен статус, променет некаде крај на Јануари е следниот:
бр: 12ххх/2017

http://prntscr.com/ne9gsz

Уште колку чекори има?

Фала однапред.
Dobredojde u klubo na cekalcite patalcite. Nema soznanie koga i dali nekogas ke potpise. Ima clenovi so cekat mnogu po 18 meseci za potpis. Srekno
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здраво екипа,
Нов член сум, преголема е темава за да барам што и како значи, читав ама не се дочитува, па ако не му е проблем на некој да ми одговори, би бил благодарен.
Последен статус, променет некаде крај на Јануари е следниот:
бр: 12ххх/2017

http://prntscr.com/ne9gsz

Уште колку чекори има?

Фала однапред.
Може да пишеш со што документи си?
Инаку одобрена ти е молбата од Министерството за правосудие, сега ќе чекаш потпис од вицепрезидентот Јотова
 
Член од
17 април 2019
Мислења
25
Поени од реакции
22
Да, може. Се јавуваш кај Лазар и ти дава без да плаќаш ништо. Ги носиш истите документи врз чија основа го имаш добиено Происходот, изводи умреници потврда, преведено и нотаријално заверено, исто и лекарско и потврда за неоусодуваност преведени и заверени, попилнето зајавление, и тоа.[DOUBLEPOST=1553444401][/DOUBLEPOST]
Личната карта може покасно ја има однесено, или се нема добро поврзано со предокот!
A dali ako si so polozitelno i cekas ukaz od viceprezidenta treba da nosis ponovo dokumenti kako izvod moj izvod od tatko umrenica od dedo i poteklo od zdruzenie ili nemozes da dostavis sega ? Posto posrednikot mi bara pak i mi bara 80 eur ili mu e fora pak da izvadi pari?
 
Член од
18 април 2019
Мислења
19
Поени од реакции
42
Zdravo na site,nov clen sum i cekam potpis od 18 septemvri 7***/2016 da se nadevam na brzo ili !?
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Па се добива со потврда де, нели гледаш на форумов стотици добија со потврда и изводи, читај наназад страни! Кој е одбиен? пфф читате не дочитувате
Реков дека со потврда слушам дека добиле, но реално не добил никој што лично го знам. Сите што добиле се од форумот што сум прочитала, информација која може е точна, а може и не. Не можам да ја проверам и потврдам.[DOUBLEPOST=1555704860][/DOUBLEPOST]
Па се добива со потврда де, нели гледаш на форумов стотици добија со потврда и изводи, читај наназад страни! Кој е одбиен? пфф читате не дочитувате
А иначе форумов добро го имам исчитано од 2016 па наваму, не се секирај.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
A dali ako si so polozitelno i cekas ukaz od viceprezidenta treba da nosis ponovo dokumenti kako izvod moj izvod od tatko umrenica od dedo i poteklo od zdruzenie ili nemozes da dostavis sega ? Posto posrednikot mi bara pak i mi bara 80 eur ili mu e fora pak da izvadi pari?
Незнам зошто постојано прашуваш исто прашање???
Неколкумина ти одговорија исто, а и јас ти одговорив......
НЕ, неможеш сега и да треба нема да ти ги уважат!!!
Во твојот случај се си е ОК, чекаш потпис со ок документи.
Доколку од некоја причина Јотова те одбие, тогаш ќе си почнеш од ново.
ЗАКЛУЧОК:
ЌЕ СИ ЧЕКАШ ЗА ПОТПИС!!!
Крај краева твоја си е одлуката, и ако мислиш дека сите овде те лажеме, дади си ги парите и биди си мирен сам со себе.......
 
Член од
19 април 2019
Мислења
7
Поени од реакции
3
Може да пишеш со што документи си?
Инаку одобрена ти е молбата од Министерството за правосудие, сега ќе чекаш потпис од вицепрезидентот Јотова
Потекло од прадедо ми, село кое што било окупирано од Бугарите. Со посредник, мислам дека потврдата од Струмица се извади.. Лазар или нешо така.
 
Член од
10 февруари 2019
Мислења
72
Поени од реакции
116
Da se nadevame deka ke prodolza po stariot recept da potpisuvaat, poslednata nedela od meseco i prvata od sledniot mesec, postoo ako zataska komisijava so provongiranje 3 meseci pa mu teknuva uste 3 meseci pa pak 3 provongira, pa sleduvaa odmori od juni ili juli , na zalos crno ni se pisuva, slednava nedela e mnogu bitna za nas potencijalnite kandidati koj sto cekame potpis od viceprezidentkata
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
So moj izvod, izvod od tatko umrenica od dedo mi i poteklo od zdruzenie na bugarite
аман ги тераш да ти нацртаат,,НЕ ДАВАЈ МУ ПАРИ (освен ако ги имаш премногу и си добра душа) касно е за тоа чим чекаш потпис,ЧЕКАЈ (трпение) да ти потпишат или не...
 
Член од
12 март 2019
Мислења
30
Поени од реакции
16
Na nekoj da mu se smenilo od finalna na polozitelno intervju 20januar do 5februar 2018
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
http://www.focus-news.net/news/0000/00/00/2648663/
''При промјана на Закона за б'лгарско гражданство, учештите по това постановление трјабва да б'дат извадени пред скоба при получаване на права за престој, а по-к'сно и при кандидатстване за гражданство''.
Предлог за уште поголеми олеснувања за државјанство за оние кои студираат или студирале во бг според Постановление 103 и 228 на МС.
И нема да се двоуми да им потпише Указ како што си беше и до сега.

http://www.banker.bg/obshtestvo-i-politika/read/vse-taka-mudno-se-izdavat-dokumenti-za-bulgarski-proizhod
А ова последново, наместо да реагираат ВМРО-БНД т.е. Обединени патриоти кои се дел од власта и се "душегрижници" за б'лгарите в чужбина, тоа го прават некоја си партија МИР...толку
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom