Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
номер на фајла e 18xxx/2016..и статус e :Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване...на 9 февруари Изпратих доп'лнителни документи....документите които изпратих
ште б'дат взети под внимание преди да минат финален експерт?
Да ,ште б'дат,спокојно(y)
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Прегледај го приврзокот 207860

nekoj da ima iskustvo so vakov status...[/QUOTE
Чл. 33 ал.3 от ЗБГ
С'вет'т по гражданството дава мнение по молбите и предложенијата, св'рзани с б'лгарското гражданство след писмени становишта на Министерството на в'трешните работи и на Д'ржавна агенција "Национална сигурност".
Сигурно има некоја беља
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
pa ne mi e bas logicno... zasto vo kaznena evidencija spagjaat i soobrakjajnite prekrsoci...
a zabrana za eu nema pred dva meseca bese vo germanija
Krivicni dela tie gledaat a ne prekrsocni soobrakajni dela,isto gledaat takvi dela storeni nadvor od MK,i dali ima zabrana za vlez vo EU,sigurno nesto ima napraveno toj si znae sto.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Дали однесе оригинали во правосудие или само во ДАБЧ????
Можеби во тоа е причината зошто те ставиле на дополнителна.
Неколку месеци збориме дека треба истите документи во ДАБЧ што се ностат за да се извади происход,се доставуваат и во Правосудие !!![DOUBLEPOST=1555657308][/DOUBLEPOST]Значи изводи/умреници повторно во оригинал преведени и заверени заедно со оригинал потврда,на тоа мислам .....
Дали овие повторно ги достави во правосудие?[DOUBLEPOST=1555657695][/DOUBLEPOST]Има промени од финална во положително.
Следев едно бројче од декември што беше на финална ставен од крај на јануари сега му е сменето во положително.
Провере те си тие што чекаат.
@dvladev мислам дека тебе треба да ти се смени.

Немој да ги лажеш луѓето дека ги вратиле на дополнителна затоа што не ги однесле истите документи повторно, тоа ти е типична манипулација и оправдување од посредници.
Знаеш ти многу убаво зошто се ставени на дополнителна.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Немој да ги лажеш луѓето дека ги вратиле на дополнителна затоа што не ги однесле истите документи повторно, тоа ти е типична манипулација и оправдување од посредници.
Знаеш ти многу убаво зошто се ставени на дополнителна.
Само те чекав да се јавиш;)
Заборавив дека не даваат само со потврда ,извини.......(y)
 
Член од
17 април 2019
Мислења
25
Поени од реакции
22
Немој да ги лажеш луѓето дека ги вратиле на дополнителна затоа што не ги однесле истите документи повторно, тоа ти е типична манипулација и оправдување од посредници.
Знаеш ти многу убаво зошто се ставени на дополнителна.
Edno prasanje do vas cisto vase mislenje :) mene mi e na ukaz od prezidenta od avgust :( posrednikot nemozev da go dobijam so meseci i zavcera slucajno go dobiv i covekov mi via znaes mora povtorno da gi podneseme dokumentite: moj izvod,izvod od tatk mi umrenica od dedo i ponovo poteklo i pak 80 eur za prevod i poteklo :) go kontaktirav Lazar Mladenov i on mi vika deka jas sum na kraj i da ne davam nikakvi pari tuku da cekam da vidime koga ke se smeni brojceto posto po negovo cim dokumentite se kaj viceprezidenta nemozel da dostavi samo taka dokumenti?
 
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
Немој да ги лажеш луѓето дека ги вратиле на дополнителна затоа што не ги однесле истите документи повторно, тоа ти е типична манипулација и оправдување од посредници.
Знаеш ти многу убаво зошто се ставени на дополнителна.
I zosto se? Mene ne mi e jasno veke nisto so tie potvrdi????!!!!!
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
241
Поени од реакции
317
Што значи ова?

Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Немој да ги лажеш луѓето дека ги вратиле на дополнителна затоа што не ги однесле истите документи повторно, тоа ти е типична манипулација и оправдување од посредници.
Знаеш ти многу убаво зошто се ставени на дополнителна.
Е де, што вака загонетно? :) . Гледам и ти знаеш зошто е одбиен/а, де просветли не? palekrstic колку што читам само прашаше да објасни повеќе а не наведе зошто е одбиен. Лично го следам форумов 1год, и од 2месеца наназад сватив дека има луѓе одбиени затоа што документи нема за нив во правосудие а има во дабч, некој пак не се одбиени затоа што имаат документи и во правосудие, некој добиле само со изводи и потврда од БГ здружение од Струмица но повеќето со исти презимиња на дедо,прадедо и слично, често одбиените имаат грешки како на пример сретнав дека се различни презимињата на дедо и прадедо или татково така што не можат да докажат потекло. Претпоставувам на што циљаш, ама не сретнав одбиен со ок изводи и потврда од Струмица и да имал документи во дабч и во правосудие, таков не сретнав. Ај потруди се најди таков одбиен, затоа што ме интригира, пошто сум со изводи и потврда од БГ здружениети (со што до сега сите добиле државјанство), да не шпекилирам, но пред 1 недела бев да си доставам во правосудие пак изводи и потврда, поразговарав со тој на шалтер, пошто и со посредникот мој се познаваат лично, типот кажа дека се затаени 4-5 месеца но сега тече со истата динамика како пред тоа, но сепак се касни поради таа пауза што беше. Исто така кажа дека сите преку брат-сестра ќе добијат државјанство, е сега он колку знае може да биде шпекулација пошто типот на шалтер работи а не во комисија, затоа и не тврдам, само пренесувам. Но, сретнав одбиен преку брат-сестра, затоа што сестра му кога вадела пасош порано го извадила само со декларација, а тоа е дека само она писмено изјавила дека е бугарка...бла бла... порано и така даваа, и сега овој брат и го одбиле затоа што и сестра му порано не докажала потекло и по автоматизам и он нема докажано, а да си одел со изводи од дедо/прадедо и од БГ здружение ќе си добиел. Така да важно е да се води постапката како што треба, детално и педантно, да се докаже потекло дека фамилијата тука ти живеела и кога биле бугарите овде, тоа е тоа. Дека не се доселеници одпосле од бивша Ју на пример и други народи, има многу доселеници.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Што значи ова?

Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
Ова значи дека ти е одобрено државјанството,и испратено во конзулат Битола.
Јави се таму,споделено беше пред некој ден и од мене и од други членови моб.телефон и ќе ти кажат дали ти е стигнато.
Инаку честитки!!!
Кога ти се смени?
И со какви документи беше?
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
115
Поени од реакции
179
Што значи ова?

Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
Вашето уверение е испратено во конзулската служба Битола-Македонија.
При подигнување на уверението следува да пријавите адреса за регистрација во Република Бугарија, како и да носете 2 (две) слики со вашиот сегашен изгглед со пасошки формат.

АКО ОВА Е ТОЛКУ ТЕШКО ЗА ДА ГО ПРЕВЕДИШ И ДА НЕ ГО РАЗБИРАШ, ЗНАЧИ НАВИСТИНА НЕ ЗАСЛУЖУВАШ БУГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО!
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Што значи ова?

Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
075282724 na ovoj broj svrti
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
I zosto se? Mene ne mi e jasno veke nisto so tie potvrdi????!!!!!
Па им бараат доказ за потекло (стар документ, извод каде е наведена националност бугарин итн.), затоа што Удостоверението од ДАБЧ не им е доволен доказ и бараат дополнителни документи според измените во Уредбата од 2017г.
Кај некои преценуваат дека може и само со потврда да поминат, ви кажав дека помалку од 10% се тие. (студенти, со постојан/привремен престој итн.). Е сега тие дополнителни документи за потекло што се наведени во Уредбата некои посредници ако не повеќето ги толкуваат дека треба повторно да се носат изводи итн. т.е. истите документи ама тоа не е точно, ако тоа го побара МП од ДАБЧ тогаш тоа го прават по службена должност и тоа си е стандардна процедура и не е од вчера и се си е напишано имам стари постови и за тоа.
 
Член од
17 април 2019
Мислења
25
Поени од реакции
22
Луѓе, форум не значи само дојди види што тебе те интересира и оди си. Форум е место каде што треба да се сподели, да се чита со умот а не само со очите. Па во темава 100 пати е речено, прашано, објаснето и треба да се свати дека ако некој напише дека го одбиле, или дека се сменил статус или нешто ТРЕБА, ФЕР Е, ЧОВЕЧКИ Е....да се каже и со што документи бил, дали однел во правосудие или само во дабч, дати и слично. Зошто мора по 10 пати да се препрашуваме за да се разјасниме. Пример, само пред 2 страни напишав пола страна пост дека сега бараат и во правосудие документите од дабч да се дадат, и гледам некој луѓе осет немаат да споделат дали однеле или не, оти ги одбиле. Па форум е ова бре, не е веб страна за информации, ако не споделува секој нема да има инфо, нели ги читате постовиве на сите луѓе или само на-две-на-три прошарувате и толку[DOUBLEPOST=1555663905][/DOUBLEPOST]
Не важи за тебе тоа, за тие што се со статуси пред твојот статус. Ти не треба да носиш документи, али тие што се на задолжителна на пример можат. Јас сум на задолжителна од 07-2018 и си однесов во правосудие дополнителни документи без да ми бараат, со молба. Изводи од татко, дедо, прадедо пред 1918, и од здружението од Струмица, да не ризикувам да ме стават на дополнителна па да чекам + време.
gledam deka go pratis poodamna forumot :) sto mislis za mojot slucaj? Dali ima sansi da bide i dali posrednikot saka samo da lapne povekje pari?
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Edno prasanje do vas cisto vase mislenje :) mene mi e na ukaz od prezidenta od avgust :( posrednikot nemozev da go dobijam so meseci i zavcera slucajno go dobiv i covekov mi via znaes mora povtorno da gi podneseme dokumentite: moj izvod,izvod od tatk mi umrenica od dedo i ponovo poteklo i pak 80 eur za prevod i poteklo :) go kontaktirav Lazar Mladenov i on mi vika deka jas sum na kraj i da ne davam nikakvi pari tuku da cekam da vidime koga ke se smeni brojceto posto po negovo cim dokumentite se kaj viceprezidenta nemozel da dostavi samo taka dokumenti?
Не давај му ниту денар повеќе!!
И ако ти излезе државјанството да си го подигнеш сам, и така си му платил да ти средува само до државјанство и после уште 300+ евра ќе ти бара за подигнување, ЕГН и сликање.
 
Член од
17 април 2019
Мислења
25
Поени од реакции
22
Не давај му ниту денар повеќе!!
И ако ти излезе државјанството да си го подигнеш сам, и така си му платил да ти средува само до државјанство и после уште 300+ евра ќе ти бара за подигнување, ЕГН и сликање.
a kakoide posle za adresa ili on ima vise dostaveno adresa vo bg?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom