Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
на мене децембар интервју вчера сум на положително преписка но. 157xx/2016
Битното е да кажеш со какви документи си, не дека си на положително.
 
Последно уредено:
Член од
17 април 2019
Мислења
25
Поени од реакции
22
Тогаш се бараа само во ДАБЧ,но пред неколку месеци почнаа и во Правосудие да бараат,но за жал некои се информираа а некои не.
A ako ke gi dostavi do pravosudie ako ne ti pisuva dostava na dopolnitelni dokumenti?Vcera se slusnav so Lazar Mladenov i on mi vika za mojot slucaj (Jas sum do predstoi izdavanjeto na ukas na viceprezidenta na republika Bugarija) mene posrednikov mi bara ponovo izvod od mene, izvod od tatko i umrenica od dedo i poteklo povtorno i 80 eur :) na toa Lazar Mladenov mi vika kako on ke dostavi dopolnitelni dokumenti kaj vicepresidenta?
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Луѓе, форум не значи само дојди види што тебе те интересира и оди си. Форум е место каде што треба да се сподели, да се чита со умот а не само со очите. Па во темава 100 пати е речено, прашано, објаснето и треба да се свати дека ако некој напише дека го одбиле, или дека се сменил статус или нешто ТРЕБА, ФЕР Е, ЧОВЕЧКИ Е....да се каже и со што документи бил, дали однел во правосудие или само во дабч, дати и слично. Зошто мора по 10 пати да се препрашуваме за да се разјасниме. Пример, само пред 2 страни напишав пола страна пост дека сега бараат и во правосудие документите од дабч да се дадат, и гледам некој луѓе осет немаат да споделат дали однеле или не, оти ги одбиле. Па форум е ова бре, не е веб страна за информации, ако не споделува секој нема да има инфо, нели ги читате постовиве на сите луѓе или само на-две-на-три прошарувате и толку[DOUBLEPOST=1555663905][/DOUBLEPOST]
A ako ke gi dostavi do pravosudie ako ne ti pisuva dostava na dopolnitelni dokumenti?Vcera se slusnav so Lazar Mladenov i on mi vika za mojot slucaj (Jas sum do predstoi izdavanjeto na ukas na viceprezidenta na republika Bugarija) mene posrednikov mi bara ponovo izvod od mene, izvod od tatko i umrenica od dedo i poteklo povtorno i 80 eur :) na toa Lazar Mladenov mi vika kako on ke dostavi dopolnitelni dokumenti kaj vicepresidenta?
Не важи за тебе тоа, за тие што се со статуси пред твојот статус. Ти не треба да носиш документи, али тие што се на задолжителна на пример можат. Јас сум на задолжителна од 07-2018 и си однесов во правосудие дополнителни документи без да ми бараат, со молба. Изводи од татко, дедо, прадедо пред 1918, и од здружението од Струмица, да не ризикувам да ме стават на дополнителна па да чекам + време.
 
Член од
20 јануари 2019
Мислења
6
Поени од реакции
1
номер на фајла e 18xxx/2016..и статус e :Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване...на 9 февруари Изпратих доп'лнителни документи....документите които изпратих
ште б'дат взети под внимание преди да минат финален експерт?
 
Последно уредено:
Член од
17 април 2019
Мислења
25
Поени од реакции
22
Луѓе, форум не значи само дојди види што тебе те интересира и оди си. Форум е место каде што треба да се сподели, да се чита со умот а не само со очите. Па во темава 100 пати е речено, прашано, објаснето и треба да се свати дека ако некој напише дека го одбиле, или дека се сменил статус или нешто ТРЕБА, ФЕР Е, ЧОВЕЧКИ Е....да се каже и со што документи бил, дали однел во правосудие или само во дабч, дати и слично. Зошто мора по 10 пати да се препрашуваме за да се разјасниме. Пример, само пред 2 страни напишав пола страна пост дека сега бараат и во правосудие документите од дабч да се дадат, и гледам некој луѓе осет немаат да споделат дали однеле или не, оти ги одбиле. Па форум е ова бре, не е веб страна за информации, ако не споделува секој нема да има инфо, нели ги читате постовиве на сите луѓе или само на-две-на-три прошарувате и толку[DOUBLEPOST=1555663905][/DOUBLEPOST]
Не важи за тебе тоа, за тие што се со статуси пред твојот статус. Ти не треба да носиш документи, али тие што се на задолжителна на пример можат. Јас сум на задолжителна од 07-2018 и си однесов во правосудие дополнителни документи без да ми бараат, со молба. Изводи од татко, дедо, прадедо пред 1918, и од здружението од Струмица, да не ризикувам да ме стават на дополнителна па да чекам + време.
Луѓе, форум не значи само дојди види што тебе те интересира и оди си. Форум е место каде што треба да се сподели, да се чита со умот а не само со очите. Па во темава 100 пати е речено, прашано, објаснето и треба да се свати дека ако некој напише дека го одбиле, или дека се сменил статус или нешто ТРЕБА, ФЕР Е, ЧОВЕЧКИ Е....да се каже и со што документи бил, дали однел во правосудие или само во дабч, дати и слично. Зошто мора по 10 пати да се препрашуваме за да се разјасниме. Пример, само пред 2 страни напишав пола страна пост дека сега бараат и во правосудие документите од дабч да се дадат, и гледам некој луѓе осет немаат да споделат дали однеле или не, оти ги одбиле. Па форум е ова бре, не е веб страна за информации, ако не споделува секој нема да има инфо, нели ги читате постовиве на сите луѓе или само на-две-на-три прошарувате и толку[DOUBLEPOST=1555663905][/DOUBLEPOST]
Не важи за тебе тоа, за тие што се со статуси пред твојот статус. Ти не треба да носиш документи, али тие што се на задолжителна на пример можат. Јас сум на задолжителна од 07-2018 и си однесов во правосудие дополнителни документи без да ми бараат, со молба. Изводи од татко, дедо, прадедо пред 1918, и од здружението од Струмица, да не ризикувам да ме стават на дополнителна па да чекам + време.
Daj boze da e taka posto i od zdruzenieto mi go rekoa istoto ama izgleda posrednikov bara uste pari kao za prevod i notar 50 eur i plus 30 za poteklo ponovo. Jas vcera gi najdov orginalite sto ni gi vratija od Sofija taka da ima i prevod i sve :) samo ne veruvam deka ke mu odgovaraat mozebi pak ke saka da gi preveduva :) jas sum na ukaz o viceprezidenta od krajot na avgust :(
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Луѓе, форум не значи само дојди види што тебе те интересира и оди си. Форум е место каде што треба да се сподели, да се чита со умот а не само со очите. Па во темава 100 пати е речено, прашано, објаснето и треба да се свати дека ако некој напише дека го одбиле, или дека се сменил статус или нешто ТРЕБА, ФЕР Е, ЧОВЕЧКИ Е....да се каже и со што документи бил, дали однел во правосудие или само во дабч, дати и слично. Зошто мора по 10 пати да се препрашуваме за да се разјасниме. Пример, само пред 2 страни напишав пола страна пост дека сега бараат и во правосудие документите од дабч да се дадат, и гледам некој луѓе осет немаат да споделат дали однеле или не, оти ги одбиле. Па форум е ова бре, не е веб страна за информации, ако не споделува секој нема да има инфо, нели ги читате постовиве на сите луѓе или само на-две-на-три прошарувате и толку[DOUBLEPOST=1555663905][/DOUBLEPOST]
Не важи за тебе тоа, за тие што се со статуси пред твојот статус. Ти не треба да носиш документи, али тие што се на задолжителна на пример можат. Јас сум на задолжителна од 07-2018 и си однесов во правосудие дополнителни документи без да ми бараат, со молба. Изводи од татко, дедо, прадедо пред 1918, и од здружението од Струмица, да не ризикувам да ме стават на дополнителна па да чекам + време.
Нека бркаат работа. Јас не сум во Македонија и не можам да трчам 100 години по пасош. Нека си ги средат внатрешните работи они и нека си ги координираат институциите. Не планирам да носам ништо повеќе, па нека ме одбијат ако сакаат, барем ќе имам документ од нив дека немам бугарски корени. И со виза во Германија се живее убаво.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Член од
7 октомври 2010
Мислења
42
Поени од реакции
37
МВР дала мислење дека не треба да биде уважена молбата на лицето.
Можно е ако било осудувано,или се води некоја постапка против него......казна во ЕУ некоја можеби...
care ?
ima nadez ili ne?
so ova znaci deka postapkata e zavrsena ?
 
Член од
7 октомври 2010
Мислења
42
Поени од реакции
37
ne e moe brojceto... jas srekja zemav pasos...
13569/2017
samo so potvrda od kaj Lazar
intervju ambasada skopje
maj 2017
brojceto izleze duri vo noemvri 2017
na finalna od 1 mart 2019 i eve denes ovoj status
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
care ?
ima nadez ili ne?
so ova znaci deka postapkata e zavrsena ?
Постапката е завршена .
Доколку имате некое дело за кое после одреден период се брише од казнена евиденција ,може повторно да се аплицира.
 
Член од
7 октомври 2010
Мислења
42
Поени од реакции
37
Постапката е завршена .
Доколку имате некое дело за кое после одреден период се брише од казнена евиденција ,може повторно да се аплицира.
pa ne mi e bas logicno... zasto vo kaznena evidencija spagjaat i soobrakjajnite prekrsoci...
a zabrana za eu nema pred dva meseca bese vo germanija
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom