Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 декември 2017
Мислења
81
Поени од реакции
117
Веке една година помина и сеуште не ми е излезен происходот, да не знае некој до каде се стигнати?
Мислам дека се до прва недела од март стигнати од прилика и јас чекам една година за кратко време би требало да биде позз
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
59
Поени од реакции
23
Здраво на сите.

Сигурен сум дека милијарда пати е поминувано моево следно прашање и дека им е преку глава на редовни ликови тука, ама ако има некој јунак со барем малку доблест би бил стварно благодарен.

Работава е следна - сакам да извадам происход, ги имам сите потребни документи вклучувајќи и бугарска воена книшка од директен предок. Бев мината недела во Софија, ме издрибла посредникот да дојдам, се поднесувало без електронски термин, чекав 2 дена по 6 саата на ред што не се движеше, се измалтретирав како задни смртник со никакви права и ми е преку глава од се. Решавам да ја земам работата во мои раце зошто посредниците и бугарките административки што работат за нив се безчуствителни суштества шо ги интересираат само стотиците евра на сиромашен народ.

Проблемот го имам со онлајн закажувањето на веб страната на ДАБЧ. Едноставно нема слободен термин којзнае колку време. Дали некој има било каква информација за тоа дали може некако да се закаже термин?

Дополнително, барам човек што може приватно и детално да ми објасни во целина се до добивање на државјанство, во моментов информиран сум за процедурата за вадење на происход, од таму па натаму табула раса т.е. ништо не знам. Спремен сум и да платам за информација, се надевам дека ќе биде помалку од 700те евра што ги бара посредникот.

Би било фино да се држиме заедно во вакви хоштаплерски времиња. Благодарам однапред!
Оди преку амбасада или конзулат,термин не ти треба,по службена должност ќе ти обезбедат.[DOUBLEPOST=1554314363][/DOUBLEPOST]
Мислам дека се до прва недела од март стигнати од прилика и јас чекам една година за кратко време би требало да биде позз
Некој со потпишан указ,кажа дека бил од Август 2017
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.134
Поени од реакции
28.880
До кај се стигнати?
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
28
Поени од реакции
70
Za 6 dena dena vleguvam vo 10ti mesec kako sum na status polozitelno. Do koga ova izmacuvanje? Nekogas mi doagja da pojdam Sofija i da si gi zemam dokumentite barem da prestanam da visam i da citam i forum i status da proveruvam.
 
Член од
3 април 2019
Мислења
5
Поени од реакции
2
Здраво на сите.
Јас сум преку мајка и татко и сум на положително 4 месец.
Интервју 19.05.2017
Финален 11.10.2018
Положително 05.12.2018.
Документи подадов 21.12.2016.
Да ме информира некој уште колку ќе чекам , благодарам.
 
Член од
24 мај 2018
Мислења
94
Поени од реакции
27
Za 6 dena dena vleguvam vo 10ti mesec kako sum na status polozitelno. Do koga ova izmacuvanje? Nekogas mi doagja da pojdam Sofija i da si gi zemam dokumentite barem da prestanam da visam i da citam i forum i status da proveruvam.
vo pravo si brate i jas to go imam misleno da si pojdam vo sofije i dasi zemam mojte dekumenti oti ake ne seterpit imam 26 meseci na proverka ot vicepresidenta.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Dali moze da se izvadi licna karta od kako ke ti ispadni proishodot i dali so taa licna karta moze da se raboti vo holandija na primer vo brza posta ili kako uste se vika toa i kolku od prilika kosta izdavanjeto na bg licna karta
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
никој не се пофали и денес за указ порано објавуваја укази само вторник и петок баш ке запазам дали е уште така,позд.и сречно на сите
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
182
Поени од реакции
635
Да ми предложите некој човек за посредување? Планирам да почнам постапка овај месец.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom