Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 февруари 2019
Мислења
59
Поени од реакции
23
Se povrzav normalno preku izvod na majka mi so nejziniot tatko(moj dedo).
Se' bese OK okolu prezimeto.
Veruvam vo posrednikot kao moj covek.No nikogas ne se znae u pm...
Maler be !!!
Земи го произходот од ДАБЧ во оригинал ако немеш,извади нов,секако си во евиденција во ДАБЧ со него собериги сите документи,преведи ги,комплетирај ги и оди во здружение.Поднеси наново директно во Мин.за Правосудие(или оди пак преку конзулеат).Ќе потрошиш некое евро ама вреди.Пробај пак веднаш.
 

tgdk

Go-Run
Член од
5 април 2017
Мислења
126
Поени од реакции
169
Kesi cekame nie od 2016 trpenie spasenie pred nas imat i od 2014/15 i luge so cekaat po 7-8 meseci na polozitelna ti sakas preku red odma :) leka poleka ke ivcistat, mnogu bilo malce ostanalo....
Ne mi e muabetot za preku red :) tuku dali ima nadez za nas...neli edna prepreka imame pominato (polozitelno od sovet) no sto da se ocekuva....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
59
Поени од реакции
23
Ima li nacin kako da proveram dali dopolnitelnite dokumenti se dostaveni?

Тоа сега сакав да прашам ,дали има начин како да проверам дали ми се доставени дополнителните документи од страна на посредникот на кој јас уредно и навремено му ги доставив,а и верував во неговата чесност( наивно нели !?)
Ве молам напишете ми маил на кој би можела да исконтактитам.
Ви благодарам
Ха,ха чесност,што мислиш ако не го води патот до Софија,ќе оди само за тебе?.бркај ја сега работата сам,не барај никој
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Stvarno ne znam sto pravat.Probaj od ponedelnik pak.Da ne ima greska vo sistemot ili pak kako sto te sovetuvaat,prasaj dali se dostaveni dopolnitelnite ili pak se zakasnati.Na koj status gi odnese?
ама колку што гледам вели ОТПОСЛЕ однела потврда,таа потврда(тоалетна хартија) како што ја нарекуваат се носи ПРВО во ДАБЧ за да ти издадат врз нејзина основ происхот после со тие док.одиш во министерство,[DOUBLEPOST=1553902313][/DOUBLEPOST]
Ima li nacin kako da proveram dali dopolnitelnite dokumenti se dostaveni?

Тоа сега сакав да прашам ,дали има начин како да проверам дали ми се доставени дополнителните документи од страна на посредникот на кој јас уредно и навремено му ги доставив,а и верував во неговата чесност( наивно нели !?)
Ве молам напишете ми маил на кој би можела да исконтактитам.
Ви благодарам
како аплицираше????ПОТВРДАТА ја однесе прво во ДАБЧ или во МИНИСТЕРСТВО?????
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
ама колку што гледам вели ОТПОСЛЕ однела потврда,таа потврда(тоалетна хартија) како што ја нарекуваат се носи ПРВО во ДАБЧ за да ти издадат врз нејзина основ происхот после со тие док.одиш во министерство,[DOUBLEPOST=1553902313][/DOUBLEPOST]
како аплицираше????ПОТВРДАТА ја однесе прво во ДАБЧ или во МИНИСТЕРСТВО?????
Nema da ti odgovorat konkretno dali bile dostaveni jas dvapati GI prasav mi odgovorija deka ne davaat informacii na email

Sent from my S8 using Tapatalk
 
Член од
1 ноември 2017
Мислења
16
Поени од реакции
14
ама колку што гледам вели ОТПОСЛЕ однела потврда,таа потврда(тоалетна хартија) како што ја нарекуваат се носи ПРВО во ДАБЧ за да ти издадат врз нејзина основ происхот после со тие док.одиш во министерство,[DOUBLEPOST=1553902313][/DOUBLEPOST]
како аплицираше????ПОТВРДАТА ја однесе прво во ДАБЧ или во МИНИСТЕРСТВО?????
Происход зедов врз основа на документ од прв братучед и имав потврда од некое здружение што не го паметам кое.
Значи кога бев на дополнителна доставив навремено нов документ - извод на дедо... плус повторно однесов документ од некое Бг.здружение и го запазив овој датум подолу.
 

Attachments

Член од
7 октомври 2018
Мислења
48
Поени од реакции
59
Se povrzav normalno preku izvod na majka mi so nejziniot tatko(moj dedo).
Se' bese OK okolu prezimeto.
Veruvam vo posrednikot kao moj covek.No nikogas ne se znae u pm...
Maler be !!!
istiot slucaj sum ..... bev na dopolnitelni na site im se menuvashe na mene nikako .... posrednikot kao odnesov dopolnitelnite od zdruzenieto bez gajle sto vikas moj covek isto i jas .... se javiv kaj lazar vo strumica proveri i vika takva potvrda nemam izvadeno .... posle dooooolgo vreme od dadeniot datum za nosenje dokumenti odnesov od zdruzenieto i samo po eden mesec mi se smena vo finalna za posle povtorno eden mesec me smenaa vo polozitelno ... sega cekam potpis :) se nadevam brojce 16***/2016
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Токму така, сте се запрашале зашто во земјава никогаш немало, и сеуште нема ниту една информативна бугарска телевизија (БНТ1, БНТ2, БНТ сателит, БТВ итн)?! Имаме српски, босански, турски, албански, руски ... словенечки тв, но освен Планета ТВ се друго активно се избегнува. Запрашајте се зашто... доволно се неколку БГ документарци, за да го сузбијат митот на македонизмот. Btw sorry za off-topic-ov.
Искрено ми треба пасосш да бидам искрен а и повеќето тука, без навреда за некои чекам да се откочи прооцесот и тоа е тоа.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Ima li nacin kako da proveram dali dopolnitelnite dokumenti se dostaveni?

Тоа сега сакав да прашам ,дали има начин како да проверам дали ми се доставени дополнителните документи од страна на посредникот на кој јас уредно и навремено му ги доставив,а и верував во неговата чесност( наивно нели !?)
Ве молам напишете ми маил на кој би можела да исконтактитам.
Ви благодарам
a_landzhev@justice.government.bg
bgcitizen2@justice.government.bg
Порано Александар одговараше на мејл дали иама доставено дополнително документи во предметот, сега незнам. Ти пробај прашај, на бугарски дали има доставено дополнителни документи па ќе видиш.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Значи овие од матичниве служби се ужас. Неуслужливи, згрешиле се на времето и сега и не сакаат да ги поправат грешките. А мислам дека намерно им е кажано да прават опструкции за да не добиваат луѓето БГ паасоши, затоа што уште кога ќе кажеш што бараш те гледаат на попреку и се мрштат и одбиваат да средат. Сакам да поднесам повторно документи до правосудие затоа што од ДАБЧ не сум сигурен дали ги однеле во правосудие, интервју бев 06-2018, на задолжителна сум и не сакам да чекам да ме одбијат поради немање документи во правосудие. Имав патешествие, и уште трае. Татко ми е роден во еден град, живеел во друг во кој и јас, а воедно дедо ми (на татко ми татко) е роден во трет град. Во на татко ми изводот, дедо ми го пишува со друго презиме, а во неговата посмртница си го пишува како што треба. И во трите града не сакаат да го сменат (а на времето поднел барање да го сменат). Кај на татко ми сестра (тетка ми) изводот од татко и (на татко ми татко-што е згрешен) во на тетка ми изводот си е таман, и идиотите не го мењаат. На нотар заверив со сведоци дека се работи за иста личност,+ од општината каде што е роден ми дадоа потврда дека е иста личност. НО ПОГОРЕ во некој пост прочитав дека такви изјави од МК нотар не важат во Бугарија, не знам дали ова ќе важи од општинава. Да не има некој овакво лошо искуство да каже мислење???
ke go dajs dokumentot od dedo ti kaj sto si pisuvat kako treba, ovde velis deka e taka pisano vo posmrtnicata. ne e moralno da se noset i izvod na rodeni i posmrtnica dovolno et 1 dokument bilo koj od tie 2 samo za da imas dok. da se povrsis dedoti tatko ti i do tebe

dokum. od dabc nikoj ne ti gi nosi vo pravosudie tuku, dali sama odis ili ppreku posrednik kako i da trebit da se zeme udostovarenieto od dabc, 2 dokumenti ti davat i ko se odi na intervju ti si gi davas tamu na covekot so ti go vodit intervjuto site originali treba da bidet i prevedeni i legalizirani.

ako togas na intervjuto ne si podnela originali dok. mozis i sega da gi podnesis so molba (vidi nekoja strana nanazad imase nekoj klaeno kako ta molba izgleda).

ako si et zvanicen dok. od notar so svedoci si vazit samo trbit da se prevedit i legalizira na bg. mozit treba nesco plus neka kazat drugarive od tuka.

i jas mislev mnogu znam ama od koga eve me fati 7 godina kako cekam svatim deka nisco ne znam. to so znaeme e malku i so kratok vek na vazenje zs koj kako dojde se nesco svoe pravilo si klava.
 
Член од
27 март 2019
Мислења
282
Поени од реакции
270
ама колку што гледам вели ОТПОСЛЕ однела потврда,таа потврда(тоалетна хартија) како што ја нарекуваат се носи ПРВО во ДАБЧ за да ти издадат врз нејзина основ происхот после со тие док.одиш во министерство,[DOUBLEPOST=1553902313][/DOUBLEPOST]
како аплицираше????ПОТВРДАТА ја однесе прво во ДАБЧ или во МИНИСТЕРСТВО?????
Јас сум во слична ситуација, ПРОИЗХОД врз основа на братучед, а потоа сам си однесов потврда врзана со изводи на интервју. Мислење?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Происход зедов врз основа на документ од прв братучед и имав потврда од некое здружение што не го паметам кое.
Значи кога бев на дополнителна доставив навремено нов документ - извод на дедо... плус повторно однесов документ од некое Бг.здружение и го запазив овој датум подолу.
Ти ни кажа дека си поднесла потврда од здружение, но не кажа на каква основа си ја добила таа потврда, и дали местото на раѓање на предокот со кој си се поврзала е 100% бугарско или етнички мешано.
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Postapka zapocnata 2016 vo Bt.konzulat so dokumenti od prv bratuced.Potoa bev na dopolnitelna i odnesov dokumenti izvod na dedo roden pred 1920g. ... plus potvrda od Bg zdruzenie.Pred 1m.na finalna.
Epilog denovive: ODBIENA!!!
Podnesi nanovo[DOUBLEPOST=1553937554][/DOUBLEPOST]
Sto da kazam?! Dali maler ili tie lazat,ne znam... za sebe mozam da kazam deka izgubiv mn.vreme i nervi.Citajki na forumov da dobile Bg pasos so isti dokumenti mn.sum iznenadena.

Dopolnitelni dokumenti-posrednikot :(
Ova lici kako.dokumwntite za в'зходјашт б'лгарин nikogas ne stignale vo ministerstvo ili datata si ja propustila mnogu za nosenje na, dopolnitelni
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom