Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
Mislam deka napisav voa e za site onie koj se vo procedura za bugarski pasos ne za onie so nemaat so koj da ispadnat kafica da fanat pa aj na forumov :):)
Ovaa ako go pisuvas za mene sram te bilo. Cekam jas pasos od 2015 godina i imam maz i 2 deca doma taka da ne mi e dojdeno da odam po kafici i da pijam. Pitah te covecki od deka ti e ovaa informacija?!
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Добро, гледам дека има доста "упатени" на форумов и даваат совети во стилот: не си ја доставил оригиналната потврда (демек копии носат луѓето), па сите изводи повторно (преведени и заверени на нотар), па имало разлика во презимињата на потврдата и што ли уште не, барајќи ја вината во ВАС или евентуално во посредникот за тоа што ве вратиле на дополнителна, ве одбиле итн., заобиколувајќи ги другите факти.
Ги прашувам нив - "добро упатените", зошто луѓето почнаа да ги враќаат директно од интевју? Значи ова е многу сериозна работа, за тројца знам 100%, за повеќе не би сакал да шпекулирам. Што се случува во Министерство за правда на Р. Бугарија? Значи не е само работата кај Јотова како што многу мислат.
Ќе ве замолам за одговор ако некој знае, и без навреди.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Добро, гледам дека има доста "упатени" на форумов и даваат совети во стилот: не си ја доставил оригиналната потврда (демек копии носат луѓето), па сите изводи повторно (преведени и заверени на нотар), па имало разлика во презимињата на потврдата и што ли уште не, барајќи ја вината во ВАС или евентуално во посредникот за тоа што ве вратиле на дополнителна, ве одбиле итн., заобиколувајќи ги другите факти.
Ги прашувам нив - "добро упатените", зошто луѓето почнаа да ги враќаат директно од интевју? Значи ова е многу сериозна работа, за тројца знам 100%, за повеќе не би сакал да шпекулирам. Што се случува во Министерство за правда на Р. Бугарија? Значи не е само работата кај Јотова како што многу мислат.
Ќе ве замолам за одговор ако некој знае, и без навреди.
Zatoa sto so izmenite vo isti den koga se podava baranje za drzavjanstvo se vrsi intervju a vo zakonot za bugarsko drzavjanstvo stoi deka dokolku site potrebni dokumenti ne se dostaveni se odlaga intervjuto dodeka ne se dostavat site dokumenti spored zakon,najverovatno im falele nekoi dokumenti,treba tvoite drugari da znaat zosto gi vratile,sigurno im kazale.
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
21
Поени од реакции
31
Добро, гледам дека има доста "упатени" на форумов и даваат совети во стилот: не си ја доставил оригиналната потврда (демек копии носат луѓето), па сите изводи повторно (преведени и заверени на нотар), па имало разлика во презимињата на потврдата и што ли уште не, барајќи ја вината во ВАС или евентуално во посредникот за тоа што ве вратиле на дополнителна, ве одбиле итн., заобиколувајќи ги другите факти.
Ги прашувам нив - "добро упатените", зошто луѓето почнаа да ги враќаат директно од интевју? Значи ова е многу сериозна работа, за тројца знам 100%, за повеќе не би сакал да шпекулирам. Што се случува во Министерство за правда на Р. Бугарија? Значи не е само работата кај Јотова како што многу мислат.
Ќе ве замолам за одговор ако некој знае, и без навреди.
Дечко ај олади пиша ти прееска
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Zatoa sto so izmenite vo isti den koga se podava baranje za drzavjanstvo se vrsi intervju a vo zakonot za bugarsko drzavjanstvo stoi deka dokolku site potrebni dokumenti ne se dostaveni se odlaga intervjuto dodeka ne se dostavat site dokumenti spored zakon,najverovatno im falele nekoi dokumenti,treba tvoite drugari da znaat zosto gi vratile,sigurno im kazale.
Значи напишав, ДОСТАВЕНИ СЕ СИТЕ ДОКУМЕНТИ!
Е да во право си, не се сите документи доставени според закон, немале оригинален стар документ според Наредбата бр.1 од 1999г. за примена на глава петта од Законот за бугарско државјанство - чл.6/1, затоа и ги вратиле.
https://www.lex.bg/laws/ldoc/-549705728
 
Член од
19 јануари 2019
Мислења
123
Поени од реакции
202
Па банирај ги и другите што пишуваа секакви гадости, навреди итн...btw мислам дека има опомена пред бан или тоа за мене не важи? А тие другите што им давам мидл фингр се секакви посредници и манипулатори што печалат на туѓа мака.
Како и да е ќе гледам помалку да коментирам на темава, ќе постирам само линкови. Поздрав
Најдобро ќе биде да те снема комплетно а не помалку, верувам дека 100% од членовите би се сложиле !
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Site sto se so poteklo od bratucedi potvrdi cickovci vujkovci tetki ke bidat prekrateni i drzavjanstva ke davat samo po zakono so dokument od roditel ili stari dokumenti .kako sto najavi Valeri Simionov SO ISPRAVNI DOKUMENTI i postapkata za BG drzavjans ke bide od 6 do 12 meseci kako sto bese najaveno
 
Член од
21 март 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo imam edno prasanje jas sum so dokumenti od cicko i izbodi od dedomi... Ne sum pojden na intervju a posrednikov slabo me informirat dali imam sansi da odam na intervju ili daj boze da zemam drzavjanstvo... pozzdrav
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom