Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Се слушнав со мојот посредник пред 20мин. Му укажав на ова, он вели "Можно е, и ние не знаеме што точно бараат после гужвите у ДАБЧ, некој мине така, некој не. Некој документи се префрлени некој не, ми рече ок, извади изводи и ќе извадиме препис и ќе доставиме до правосудие". Мене статусот ми е на задолжителна, интервју Јуни 2018 но сакам да доставам пред да ме стават на дополнителна, се надевам не е касно. А посредникот за ова пари нема да ми земе иако му реков да си платам, пошто искрено ми значи да имам опција + ако дојде ред да се тргнам од државава и не е така проблем 30 евра па и повеќе. У секој случај, мислам дека посреднициве не се свесни за ситниците пошто и не се правници туку само таксисти кој знаат каде има нотар и каде е одредена иституција во Софија. Не да ги бранам но појма немаат од право така да и некој ќе биде зафркнат, а тие што земаат пари + за овакви работи се преваранти кој можеби знаат ама за да земат пари одпосле пак го прават нарочно. Мојот ми рече дека за препис не бараат пари во Струмица.
 
Член од
25 ноември 2015
Мислења
104
Поени од реакции
133
Се слушнав со мојот посредник пред 20мин. Му укажав на ова, он вели "Можно е, и ние не знаеме што точно бараат после гужвите у ДАБЧ, некој мине така, некој не. Некој документи се префрлени некој не, ми рече ок, извади изводи и ќе извадиме препис и ќе доставиме до правосудие". Мене статусот ми е на задолжителна, интервју Јуни 2018 но сакам да доставам пред да ме стават на дополнителна, се надевам не е касно. А посредникот за ова пари нема да ми земе иако му реков да си платам, пошто искрено ми значи да имам опција + ако дојде ред да се тргнам од државава и не е така проблем 30 евра па и повеќе. У секој случај, мислам дека посреднициве не се свесни за ситниците пошто и не се правници туку само таксисти кој знаат каде има нотар и каде е одредена иституција во Софија. Не да ги бранам но појма немаат од право така да и некој ќе биде зафркнат, а тие што земаат пари + за овакви работи се преваранти кој можеби знаат ама за да земат пари одпосле пак го прават нарочно. Мојот ми рече дека за препис не бараат пари во Струмица.
Da, ne barat pari za prepis od klubot, ama posrednikot pak mi bara pari za prevod na site dokumenti
 
Член од
29 ноември 2018
Мислења
29
Поени од реакции
51
Da, ne barat pari za prepis od klubot, ama posrednikot pak mi bara pari za prevod na site dokumenti
Дали знаете колку кошта превод и легализација на еден извод и дали може да се направи тоа во Бугарска амбасада тука во Македонија?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Znaci preteraaaa veke nikakvi informacija ne DAVAAT zasto nema potpisi alooo Jotova razbudise
 
Член од
6 март 2018
Мислења
150
Поени од реакции
141
Дали знаете колку кошта превод и легализација на еден извод и дали може да се направи тоа во Бугарска амбасада тука во Македонија?
15 e od dokument imat lista na ovlasteni preveduvaci
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
На 11 март бев на интервју, значи истите документи што го подадов во ДАБЧ си беа пред службеничката, не паничете без потреба.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
На 11 март бев на интервју, значи истите документи што го подадов во ДАБЧ си беа пред службеничката, не паничете без потреба.
Да но тоа можеби е сега,за новите апликанти.А за старите кои веќе аплицирале не е случај,и затоа ги ставаат на дополнителна проверка.
 
Член од
28 октомври 2018
Мислења
33
Поени од реакции
58
Реално луѓе незнам зошто си ги давате парите и аплицирате. Сега моментално не се знај кој јади, кој пие. 6 месеци нема ниту еден потпис да се пофали некој на форумот, плус сигурно за 2-3 месеци ке има нов закон (како што се збора). Мој совет прво да се почека со разврската што ке биди и послем да се почни со постапла ако можи, Јас 6 месеци чекам потпис (на положително) со еден куп документи (стари и плус потврди) и да ви кажам, и не ни очекувам дека ке земам.
Стрпетесе 2-3 месеци за да не си ги давате парите
 
Член од
6 март 2018
Мислења
150
Поени од реакции
141
Реално луѓе незнам зошто си ги давате парите и аплицирате. Сега моментално не се знај кој јади, кој пие. 6 месеци нема ниту еден потпис да се пофали некој на форумот, плус сигурно за 2-3 месеци ке има нов закон (како што се збора). Мој совет прво да се почека со разврската што ке биди и послем да се почни со постапла ако можи, Јас 6 месеци чекам потпис (на положително) со еден куп документи (стари и плус потврди) и да ви кажам, и не ни очекувам дека ке земам.
Стрпетесе 2-3 месеци за да не си ги давате парите
Abe prijatele niti zakon se znaj niti red niti nisto kako ke gi pafni vetrot taka terat
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
soprugot e na dopolnitelna ..povrzan so star dokument od dedo i so potvrda od bg klub imase intervju 4 dekemvri 2017 na finalna od 04 januari 2019 sega na dopolnitelna od denes.
6 декември на интервју 2017 год, од денес на дополнителна проверка и јас, за жал
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Знае ли некој да ми каже во која зграда сега по ново треба да се носи дополнителни документи и дали треба нешто плус да се уплати или како? Ви благодарам на одговорите.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom