Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 февруари 2019
Мислења
59
Поени од реакции
23
https://text.president.bg/bg/cat106/Mesechni-otcheti-grajdanstvo

Државјанства се издаваат ама по 44 за три месеци,се друго е одбиено.Значи месечно до сега се прегледуваат околу 400 предмети.Како било од Нова година во овие три месеци,ќе видиме во Април.Еве тука се гледа.Без лажи и преваре.
 
Член од
24 декември 2017
Мислења
81
Поени од реакции
117
ВАЖНО СООПШТЕНИЕ
до сите апликанти за бугарско државјанство:

Веке е очигледно оти добар дел од посредниците не ја познават процедурата и свесно или несвесно ве манипулират и ве остават на цедило. Имајте го следново во предвид: Ако сте започнале процедура со документ од организација на бугари, истиот тој документ МОРА да биде внесен и во Министерството на правосудието, како дополнителен документ, заедно со изводите за рагјанье или смрт, кои се опишани во него, а најдобро е тоа да се направи при интервјуто. Значи, МОРА да бидат подадени и во Министерството. Ако тој документ е по линија на брат, сестра, вујко, чичко, тетка, братовчеди или деца, МОРА да се промени по линија на дедо или прадедо и да се поддаде во Министерството! Не чекајте промена на статусот, оти тогаш може да биде доцна. Примете ја оваа сугестија СЕРИОЗНО !!!

П.С. И за мене е нелогично две институции кои се занимават со иста проблематика и се на стотина метри растојание, да прават ДВЕ архиви на истоветни документи, но во Софија засега е така, затоа придржувајте се на ова правило.
Facebook status od Lazar Mladenov
значи ја што сум аплицирал со документи преку брат (происходот месецов треба да биде готов) џабе чекав година ,ич да не одам на интервју или на интервју да носам происходот и плус документи што е финтата.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
значи ја што сум аплицирал со документи преку брат (происходот месецов треба да биде готов) џабе чекав година ,ич да не одам на интервју или на интервју да носам происходот и плус документи што е финтата.
Ова се однесува за во Министерството за правда, сега кога ќе ти излезе Происходот оригинал заедно со копија од пасош од брат ти, и изводи од тебе и него преведени и заверени на нотар во Бугарија ќе ги предадеш и немаш проблем.[DOUBLEPOST=1552592065][/DOUBLEPOST]
https://text.president.bg/bg/cat106/Mesechni-otcheti-grajdanstvo

Државјанства се издаваат ама по 44 за три месеци,се друго е одбиено.Значи месечно до сега се прегледуваат околу 400 предмети.Како било од Нова година во овие три месеци,ќе видиме во Април.Еве тука се гледа.Без лажи и преваре.
44 укази, ама со еден указ се потпишуваат повеќе државјанства.
На пример со указ бр 158 од 2018 се потпишани околу 500 државјанства.
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
59
Поени од реакции
23
Ова се однесува за во Министерството за правда, сега кога ќе ти излезе Происходот оригинал заедно со копија од пасош од брат ти, и изводи од тебе и него преведени и заверени на нотар во Бугарија ќе ги предадеш и немаш проблем.[DOUBLEPOST=1552592065][/DOUBLEPOST]
44 укази, ама со еден указ се потпишуваат повеќе државјанства.
На пример со указ бр 158 од 2018 се потпишани околу 500 државјанства.
Е тоа не ми е познато,дека со еден указ може повеќе државјанства.
 
Член од
14 јуни 2014
Мислења
65
Поени од реакции
84
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија

Ovaj status mi e od denes. Procedurata ja vodam preku konzulatot vo Bitola bez posrednik.

Ve molam sto sleduva posle ovaj status i kolku vreme od prilika se narednite statusi ili proceduri.
Abe poedinci ovde na forumov samo kje se uklucat i kje si prasaat. Ami stranici nanazad,ili denovi,meseci se pisuva za toa,deka viceprezidentot NE POTPISUVA ukazi podolgo vreme.I na vas,poedinci,tesko vi e da procitate nekolku strani nanazad,a sakate odma odgovor za nesto sho e najgolem poznat problem vo momentov.
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
59
Поени од реакции
23
Abe poedinci ovde na forumov samo kje se uklucat i kje si prasaat. Ami stranici nanazad,ili denovi,meseci se pisuva za toa,deka viceprezidentot NE POTPISUVA ukazi podolgo vreme.I na vas,poedinci,tesko vi e da procitate nekolku strani nanazad,a sakate odma odgovor za nesto sho e najgolem poznat problem vo momentov.
Утре завршува со работа комисијата кај вицепрезидентот на предмети наназад.Како одлучиле,ќе видимеТака имам слушнато,колку е точно,ќе видиме.
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
119
Поени од реакции
204
Бидејќи мојот посредник е идиот, кај можам да легализирам и преведам документи во Софија?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Бидејќи мојот посредник е идиот, кај можам да легализирам и преведам документи во Софија?
Ти ги препорачувам Рутина ЛТД,ептен се професионални
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Пепи,кој број на преписка си ако се сеќаваш?
веке се заборавив 64**/2016[DOUBLEPOST=1552630811][/DOUBLEPOST]
Ти текнува ли уште пред година и половина кога постиравме на оваа проблематика копачите како не напаѓаа? :tapp:
мене батец ова ми го кажаја во 2013 кога сите одеа преку братучеди,тетки,баби и жаби,,"НЕ ОДИ БЕЗ ПОТВРДА ОТ БККС"но немисе видија многу 35е па ги дадов и онака додека барам плус документи си реков ке тргнам и со тоа,,подобро нешто него ништо
 
Последно уредено:

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Dali po izdavanjeto na proishodot ti gi vrakaat nazad dokumentite koi si gi predal za negovo dobivanje ili treba povtorno da gi vadam
Повторно.

Што би дошло - сите документи на два пати - еднаш во ДАБЧ, втор пат во Правда.[DOUBLEPOST=1552643472][/DOUBLEPOST]
Ти текнува ли уште пред година и половина кога постиравме на оваа проблематика копачите како не напаѓаа? :tapp:
Јас од тие разговори уште тогаш извлеков поука и ги направив сите работи така.

Ниту посредник, ниту друг се најде да помогне.

Eдно големо фала до сите оние со кои што дискутирав и беа од голема помош. Се надевам дека ќе биде за брзо и државјанството.[DOUBLEPOST=1552643799][/DOUBLEPOST]
веке се заборавив 64**/2016[DOUBLEPOST=1552630811][/DOUBLEPOST]
мене батец ова ми го кажаја во 2013 кога сите одеа преку братучеди,тетки,баби и жаби,,"НЕ ОДИ БЕЗ ПОТВРДА ОТ БККС"но немисе видија многу 35е па ги дадов и онака додека барам плус документи си реков ке тргнам и со тоа,,подобро нешто него ништо
Ало, не зборуваме САМО за потврдата од БККС него за комплет подавање на истите документи и во ДАБЧ и во Правда. Е сега, истите тие документи да водат до прадедо/прабаба родени пред 1920 - а тука си прав. Потврдата од БККС и во ДАБЧ и во Правда треба да иде (значи 2 потврди).
 
Последно уредено:
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
Мојот посредник кажа дека таа потпишува укази цело време, иако не му верував видовме неколку случаи дека навистина потпишува цело време е сега на кого и како не знам. Ми кажа исто дека од деновиве наводно почнало да се забрзува со потпишувања. Колку е точно, не знам, не ме фаќајте зза збор, само ви кажувам така како што тој ми кажа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom