Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540

Attachments

Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
Da ne dobi info ? Koga ke znaes?
Cekame info koga ke ima pisi jas sum od 6-7avgust za popis.[DOUBLEPOST=1548790608][/DOUBLEPOST]
ako ne ti e tesko spodeli tuka ili vo inbox posto i mene me zanima mnogu ovaa problematika :)
U Njemačkoj je zdravstveno osiguranje obavezno"

(Krankenversicherungspflicht in Deutschland)

Svaki građanin koji živi u Njemačkoj mora imati od 01.01.2009 zdravstveno osiguranje koje ispunjava uslovene propisane njemačkim zakonskim propisom po § 193 Abs. 3 VVG. Građani koji dolaze iz novih EU - država.(Hrvatska, Rumunija, Bugarska) da rade i žive u Njemačkoj kao samostalni obrtnici najćešće nemaju zdravstveno osiguranje u skladu tog njemačkog zakona. To je kažnjivo i može imati nesagledive finanzijske posledice za te osobe u slučaju nesreće ili bolesti.



Pored Toga neosiguranima slijede kroz tu zakonsku obavezu prisilna naplaćivanja osiguranja za onaj period u kojemu nisu bili osigurani. To može iznositi i više hiljada Euro. Jedini spas iz te nezavidljive situacije je blagovremeno zaključivanje zdravstvenog osiguranja.
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
Kolku sto znam,treba da si tamu veke nekolku meseci so adresa na ziveenje, vrabotuvanje, primanja i sl. Prakjas garantno pismo so tvoi podatoci za prestoj,vrabotuvanje, bankarski dokazi deka primas platini sl.,prilozuvate dokaz deka ste vo brak, podnesuva taa baranje za viza, i prvo dobiva sest meseci,posle prodolzuva na pet godini,pa dozivotna viza so site prava.Tolku znam
Taka e viza za spojuvanje na semsjstvo so celokupna dokumentacija adresa stan rabota i posledni 3 od plata deka mozes d aja izdrzuvas e sega zavisikolku ti e bruto si ima klasi vo De.So sreka i so lesno[DOUBLEPOST=1548791666][/DOUBLEPOST]Nikola znaes deka ova tvojov post e mnogu prosto napisan?Nesakam da te navredam ama.cuvaj si ja losata informacija za sebe i onaka negativni licnosti na forumov ne ni trebaat.Pozz i pak losi informacii da si dobivas.
LOSOO LOSOO LOSOO , DOBIIV LOSAA INFORMACIJAAAAAAAAAA ....... :(:(:(
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
I jas sum 130**/2018 intervju 07.08.2018 isto i na mene pisuva,ama mislam deka nekoj mi kaza deka ovoj status od 9 do 13, 14 meseci stoi i posle kako besenl redosledot neznam


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Јас сум со образувана преписка 107хх/2018 интервју 04.04.2018 битола
 
Член од
28 јануари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
4
Fala bogu i kaj mene promena denes od dopolnitelna na finalna interviju 4 oktomvri 2016 sofija.Ajde neka se opravja rabotata aman veke.
I jas bev 4 okt 2016 mene vcera mi se smeni statusot da se nadevame sega na polozitelno. Dopolnitelni dok odnese ? Ako da,kakvi?
 
Член од
9 јануари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
41
Moja cerka ceka potpis od juna a sin od jula (tako su im se menjali statusi na sajtu iako su predali u isto vreme). Sinu je potpisan Ukaz pre nekoliko dana i podigli smo proslog cetvrtka a cerka jos ceka na potpis. Znaci nema pravila. Citao sam na makedonskom forumu o navodno potpisanim Ukazima koji nisu zavedeni na sajtu ali to mi je svejedno jer dok ne zavedu promenu na sajtu ja ne mogu da zakazem datum podizanja istog. Ovaa sega go procitav na srpskiot forum ,interesno potpisan ukaz pred nekolku dena
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.645
Поени од реакции
27.956
Moja cerka ceka potpis od juna a sin od jula (tako su im se menjali statusi na sajtu iako su predali u isto vreme). Sinu je potpisan Ukaz pre nekoliko dana i podigli smo proslog cetvrtka a cerka jos ceka na potpis. Znaci nema pravila. Citao sam na makedonskom forumu o navodno potpisanim Ukazima koji nisu zavedeni na sajtu ali to mi je svejedno jer dok ne zavedu promenu na sajtu ja ne mogu da zakazem datum podizanja istog. Ovaa sega go procitav na srpskiot forum ,interesno potpisan ukaz pred nekolku dena
Пред неколку дена потпишан,а минатиот четврток го подигнале.А башка од кога ке го потпишат треба да резервираш за да го подигнеш а тоа неможе да се деси за "nekoliko dana" Кои све се имате собрано на форумов,страв да го фати човека
 
Член од
9 јануари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
41
Пред неколку дена потпишан,а минатиот четврток го подигнале.А башка од кога ке го потпишат треба да резервираш за да го подигнеш а тоа неможе да се деси за "nekoliko dana" Кои све се имате собрано на форумов,страв да го фати човека
Пред неколку дена потпишан,а минатиот четврток го подигнале.А башка од кога ке го потпишат треба да резервираш за да го подигнеш а тоа неможе да се деси за "nekoliko dana" Кои све се имате собрано на форумов,страв да го фати човека
Ovaa ne e od nasiot forum prvo ,a vtoro moze brza postapka,bez vreganje[DOUBLEPOST=1548804275][/DOUBLEPOST]
Ovaa ne e od nasiot forum prvo ,a vtoro moze brza postapka,bez vreganje
Skopski
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom