Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
https://nova.bg/news/view/2019/01/22/238284/мп-затјага-контрола-по-придобиване-на-б'лгарско-гражданство

МП планираат измени со кои се заострува добивањето на бугарско државјанство. Дел од измените ќе бидат:
- Премахване на изискването за представјане на нјакои официални удостоверителни документи на хартиен носител.
т.е. Удостоверението од ДАБЧ за докажување потекло и официјално нема да важи и потеклото ќе се докажува само со стари документи или евентуално олеснителна околност ќе биде добро владеење на бугарски јазик.
- В'веждането на изискване кандидатите за гражданство на основание на произход да владејат б'лгарски език и да имат работа и доход в страната.
Е ова со работа и доход ако го изгласаат тогаш веќе КРАЈ.
Во секој случај како што ви кажав порано, владеење на бугарски јазик ќе биде задолжително и кандидатите ќе полагаат тестови по бг јазик и ќе се отценува нивото А1,Б2 итн. па според тоа ќе преценат дали ќе дадат или не.
 
A

andrea85

Гостин
Ako go usvojat ovoj zakon vaka kako sto e pretstaveno, bas i ne e dobro. Spored ova sto e predlozeno se skratuvat rokovite, megutoa ke se bara kandidatite da bidat vraboteni i da imaat prihodi vo Bugarija. Poznavanjeto na jazikot sto ke go baraat i ne e nekoj problem, no ova so vrabotuvanjeto e golema zaebancija. No, sepak smetam deka ova ke vazi samo za novite aplikacii.
Ova e proekt, do finalna verizja ke trpi i te kako promeni. ne veruvam patriotite da go ostavat vaka. A i btw na 30.01 slednata endela ke znaeme sto e finalnata verzija so tocni izmeni vo odredenite tocki .
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
130
Ako go usvojat ovoj zakon vaka kako sto e pretstaveno, bas i ne e dobro. Spored ova sto e predlozeno se skratuvat rokovite, megutoa ke se bara kandidatite da bidat vraboteni i da imaat prihodi vo Bugarija. Poznavanjeto na jazikot sto ke go baraat i ne e nekoj problem, no ova so vrabotuvanjeto e golema zaebancija. No, sepak smetam deka ova ke vazi samo za novite aplikacii.
tava si nema veza so pasosite
 
Член од
28 август 2018
Мислења
134
Поени од реакции
107
Ova e proekt, do finalna verizja ke trpi i te kako promeni. ne veruvam patriotite da go ostavat vaka. A i btw na 30.01 slednata endela ke znaeme sto e finalnata verzija so tocni izmeni vo odredenite tocki .
Iskreno se nadevam deka patriotite ili nekoj drug ke intervenira i deka finlnata verzija sto ke ja usvojat ke bide pofleksibilna. ova e mnogu restriktivno.
 
A

andrea85

Гостин
Iskreno se nadevam deka patriotite ili nekoj drug ke intervenira i deka finlnata verzija sto ke ja usvojat ke bide pofleksibilna. ova e mnogu restriktivno.
Толку години дремам на форумов, ова е веќе трет закон за бг гражданство што се обидуваат да протуркаат и искрено многу и не се потресувам , нишо чудно и овој да заврши во нивните лавиринти и да не дојде до консензус....
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
tava si nema veza so pasosite
Така те лажат од штаб?[DOUBLEPOST=1548156901][/DOUBLEPOST]
Iskreno se nadevam deka patriotite ili nekoj drug ke intervenira i deka finlnata verzija sto ke ja usvojat ke bide pofleksibilna. ova e mnogu restriktivno.
Патриотите ги напикаа во шише, особено после скандалот во ДАБЧ кој сеуште ја тресе бугарија и затоа се сите овие работи. Искрено и јас се надевам дека нема да бараат уседналост и работа во бг како услов, ама моментално патриотите се безгласна буква.
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2016
Мислења
16
Поени од реакции
9
Pocnuva vtora godina I seushte sum so ovoj status.

Проверка от Вицепрезидента на Република Б'лгарија

Site mi vikat chekaj, chekaj, sve bilo u red, site dokumenti bile odobreni, a eve chekam dve godini. Shto se deshava?
 
A

andrea85

Гостин
Така те лажат од штаб?[DOUBLEPOST=1548156901][/DOUBLEPOST]
Патриотите ги напикаа во шише, особено после скандалот во ДАБЧ кој сеуште ја тресе бугарија и затоа се сите овие работи. Искрено и јас се надевам дека нема да бараат уседналост и работа во бг како услов, ама моментално патриотите се безгласна буква.
KOJ ВЕЛИ ДЕКА СЕ БЕЗГЛАСНА БУКВА? Без нив Бојко нишо не прави, Аман бе
http://www.vmro.bg/патриотите-от-вм...тие-в'в-властта-би-се-осмислило-за-в-б'деште/
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
KOJ ВЕЛИ ДЕКА СЕ БЕЗГЛАСНА БУКВА? Без нив Бојко нишо не прави, Аман бе
http://www.vmro.bg/патриотите-от-вм...тие-в'в-властта-би-се-осмислило-за-в-б'деште/
pokraj to so e navedeno nivno
  • Законодателни промени за улеснјаване на получаването на б'лгарско гражданство и с'здаване на „Карта б'лгарин“, с којато да се урежда правото на пребиваване и труд в Б'лгарија на с'народниците ни от диаспората;
  • Б'лгарски паспорти за всеки б'лгарин по етнически произход без чакане, бумаштина и корупционни схеми;
  • Програма за подпомагане на завр'штането на наши с'народници от чужбина, като нај-силна демографска мјарка;
mozit i predlogot na 30ti da bidet preformuliran: za vseki koj iskat da kandidatstvuva za bg grazdanstvo drzavata mu obezbeduva rabota.
.
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Pocnuva vtora godina I seushte sum so ovoj status.

Проверка от Вицепрезидента на Република Б'лгарија

Site mi vikat chekaj, chekaj, sve bilo u red, site dokumenti bile odobreni, a eve chekam dve godini. Shto se deshava?
Ништо ќе си чекаме...
Инаку не си сам и јас сум иста приказна, има и уште неколку тука на форумов со скоро две години на проверка од вицепрезидентот. Ова стана бетер од дополнителните прегледи...
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Член од
18 декември 2017
Мислења
16
Поени од реакции
8
здраво,
дали некој го знае телефонскиот број од БККС здружението од Срумица, пријател да им се јави да праша што документи да понесе?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
здраво,
дали некој го знае телефонскиот број од БККС здружението од Срумица, пријател да им се јави да праша што документи да понесе?
Лазар Младенов бр.071 239 202
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
KOJ ВЕЛИ ДЕКА СЕ БЕЗГЛАСНА БУКВА? Без нив Бојко нишо не прави, Аман бе
http://www.vmro.bg/патриотите-от-вм...тие-в'в-властта-би-се-осмислило-за-в-б'деште/
Не ми постирај линкови од ВеМеРо-то, тие идиоти се најодговорни за оваа ситуација. Ќе си гласаат како попчиња сега. А тоа што неколку души ја релавитизирате ситуацијава, а и претходно кажува многу. Или сте изманипулирани од посредниците или сакате да манипулирате. Што не им кажат/те на клиентите дека во 2018г. 5800 души беа вратени на дополнителна и 1500 добија отказ или за во 2017г. кога исто така илјадници завршија на дополнителна, а беа потпишани само 1150 Укази за македонци? Да да, работата тече без застој, даваат гражданства, Јотова кога тогаш ќе потпише нема како, дајте си ги парите Ок е...Аман бе
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom