Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Мислам дека ова проверка од вицето е намерно воведен статус дури да соберет повеќе преписки.
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
Дали има некој интервју декември месец 2017 да му се сменило од образувана во финална ?
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
A со какви документи си
Со венчално од бг егзархија но недоставена во МП, ни копија ни оригинал. Откако ме ставија на проверка однесов во Мп оригинал венчаница, плус документ од архив за дедо ми бг војник. И еве ништо..
 
Член од
12 мај 2017
Мислења
20
Поени од реакции
4
Dali moze nekoj da mi kazi kako da stapam vo kontakt so lazar mladenov od strumica za da izvadam potvrda od negoviot klub?
 
D

djgoram

Гостин
Со венчално од бг егзархија но недоставена во МП, ни копија ни оригинал. Откако ме ставија на проверка однесов во Мп оригинал венчаница, плус документ од архив за дедо ми бг војник. И еве ништо..
Треба да однесеш бриз од уво грло нос и крвна слика
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
55
Поени од реакции
47
Здраво другари!
Дискусијата која сте воделе во годините е преголема и тешко се пребарува.
Не сум запознаена со процедурата и тешкотиите.
Ќе се обидам да бидам кратка и се надевам ќе имате желба да ми помогнете да си одговорам на некои прашања.
Прво да започнам од таму дека сум бугарска државјанка. Мојот вереник е македонец и во наредниот период ни следи венчање, па потоа и добивање виза D.

Можам да кажам дека сме најасно веќе со таа процедура за да добие престој, но би сакале што побрзо да започнеме и таква за добивање државјанство.
Државјанство преку брак е мачна процедура која трае со години, затоа ќе рачунаме на неговото потекло. Дедо му е служел војска во Бугарија и се е школувал исто таму. Дел од документите се за жал изгубени но не е невозможно да се најдат.
Пред неколку години брат му аплицираше за државјанство преку амбасадата со посредник и на основ потекло од истиот тој дедо. Моментално веќе го чека својот пасош.
Е мене ме интересира некој сепак успеал ли да си среди документација без посредник? Или навистина бирократијата е преголема, па е мачно сам човек да се снајде? Каква е ситуацијата моментално после случувањата пред месец и пол? Тоа дека брат му веќе има добиено државјанство ќе олесни ли процедурата за него?
 
Член од
28 февруари 2018
Мислења
140
Поени од реакции
233
Здраво другари!
Дискусијата која сте воделе во годините е преголема и тешко се пребарува.
Не сум запознаена со процедурата и тешкотиите.
Ќе се обидам да бидам кратка и се надевам ќе имате желба да ми помогнете да си одговорам на некои прашања.
Прво да започнам од таму дека сум бугарска државјанка. Мојот вереник е македонец и во наредниот период ни следи венчање, па потоа и добивање виза D.

Можам да кажам дека сме најасно веќе со таа процедура за да добие престој, но би сакале што побрзо да започнеме и таква за добивање државјанство.
Државјанство преку брак е мачна процедура која трае со години, затоа ќе рачунаме на неговото потекло. Дедо му е служел војска во Бугарија и се е школувал исто таму. Дел од документите се за жал изгубени но не е невозможно да се најдат.
Пред неколку години брат му аплицираше за државјанство преку амбасадата со посредник и на основ потекло од истиот тој дедо. Моментално веќе го чека својот пасош.
Е мене ме интересира некој сепак успеал ли да си среди документација без посредник? Или навистина бирократијата е преголема, па е мачно сам човек да се снајде? Каква е ситуацијата моментално после случувањата пред месец и пол? Тоа дека брат му веќе има добиено државјанство ќе олесни ли процедурата за него?
kje bide nogo po teskooooooooooo
 
Член од
26 декември 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo imam edno prasanje...cekam za potpis od viceto ama podolgo vreme od juli...pa dali ke imam problem dokolku izvadam viza i pocnam da rabotam...dokolku nekoj imal ist slucaj ili znae neka pise. Fala vi ☺
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Zdravo imam edno prasanje...cekam za potpis od viceto ama podolgo vreme od juli...pa dali ke imam problem dokolku izvadam viza i pocnam da rabotam...dokolku nekoj imal ist slucaj ili znae neka pise. Fala vi ☺
Зависи за каква виза зборуваш. Бугарска или од некоја друга европска држава?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom