Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 октомври 2017
Мислења
69
Поени од реакции
72
So deckoto/devojkata sme necela nedela razlika so intervjuata, ako sledish prethodno ke primetish deka tie sho se na intervju vo 2017 (pogotovo esenskiot period) del se na polozitelno, pomal del na dopolnitelna. Za kakva godina zboruvash? Kolku za ilustracija, so mene toj den na intervju bea ushte 5 mina i site bevme preku ist posrednik so isti dokumenti (dedo roden vo bugarsko selo pred 1920) za najmalku dvajca od niv znam deka se na dopolnitelna od koi edniot imash ekstra original svidetelstvo od dedoto koj mu uchel vo bugarska shkola so bugarski pechat zavereno.
Zakluchok: Pokraj profesijata, golema uloga za dobivanjeto na pasosh igraat i vozrasta kako i podatocite izneseni vo tekot na samoto intervju.
kratko i jasno zakonot bara POTEKLO i srekja da ne padnes vo dopolnitelna kako lani 2016 ne se gledase so kakvi dokumenti redea na dopolnitelna. a ti ako mislis deka si doktor sto si odnel potvrda od klub pojdi im tamu i reci mene me sleduva pasos zatoa sto imam profesija doktor. daj idi ne lupaj gluposti. mnogu lukje od 2016 so jaki stari dokumenti se seuste na dopolnitelna sto po zakon go sleduva pasos pa makar i sida da ima.[DOUBLEPOST=1543520770][/DOUBLEPOST]
abe ne tropajte gluposti bilo do intervju bilo do obrazovanie aj ne serite gluposti PREKU BRAT SESTRA MAJKA TATKO BABA I DEDO PRADEDO PRABABA I STARI DOKUMENTI KRSTALNO SVEDETELSTVO VOENA KNISKA 100% DOBIVAS .. a ostanatite neka mu ja mislat 50-50 e za niv nekogas gi pustat so povrdni nekogas ne toa e FAKT a ne mislenje
od sega koga ke idete na intervju site vikajte deka ste doktori naucnici pravnici pasos imate 100% toa poteklata dokumentacijata frlete gi ne vi treba.
 
Член од
26 октомври 2018
Мислења
16
Поени од реакции
9
http://prntscr.com/loo9ve
Има некој искуство со оваа ?
Во Јуни месец 2018 ми излезе да носам документ, однесов веднаш за 2-3 дена и еве од 20.08.2018 3 месеци поминаа нема ништо сменето.
 
Член од
30 март 2017
Мислења
61
Поени од реакции
127
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Za 4 5 meseci najkasno ke imas pasos
Како можеш да бидеш сигурен? Месец до Месец ипол има чекање до Положително, потоа има чекање 4-5 месеци на потпис, така да ке е повеќе од тоа што ти го пресмета. Знам дека ти се брза (исто и јас сакам да оди побрзо целава работа) НО, моменталните факти го кажуваат ова што јас го пишувам.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Како можеш да бидеш сигурен? Месец до Месец ипол има чекање до Положително, потоа има чекање 4-5 месеци на потпис, така да ке е повеќе од тоа што ти го пресмета. Знам дека ти се брза (исто и јас сакам да оди побрзо целава работа) НО, моменталните факти го кажуваат ова што јас го пишувам.
otprilika rekov sto ima tuka cudno .. ako ne se 4 5 sigurno nema da bidam 10 12 meseci ? BITNO KE SI GO ZEME PREKU SESTRA
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
Intervju dekemvri 2015 vo Skopje vo ambasada, brojce od april 2016, 1**/2016, so dokument od pradedo od egzarhija, seuste na dopolnitelelna so zapirka
Tuka sme nekade mene pred tri nedeli edvam me izvadoja od fioka , site ne trupaa na dopolnitelna cela 2016 , bas toa e i problemot so ovie aferi i pritvori , imalo izdadeni so falsifikuvani dokumenti pasosi , i nas ni gi pobaraa orginalnite dokumenti nanovo da dokazeme deka nie ne sme tie ..... sega ke cekame detalno eksperski pregled , inace od kade ke doznaat deka nasite dokumenti se orginalni . Ne se sekiraj kaj dae na red si da te stavat na pregled i tebe , koj ceka ke doceka i morame nemame druga opcija , nit smeeme da si barame pravata koga ne se vrzani so rok ....toa e toa
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Tuka sme nekade mene pred tri nedeli edvam me izvadoja od fioka , site ne trupaa na dopolnitelna cela 2016 , bas toa e i problemot so ovie aferi i pritvori , imalo izdadeni so falsifikuvani dokumenti pasosi , i nas ni gi pobaraa orginalnite dokumenti nanovo da dokazeme deka nie ne sme tie ..... sega ke cekame detalno eksperski pregled , inace od kade ke doznaat deka nasite dokumenti se orginalni . Ne se sekiraj kaj dae na red si da te stavat na pregled i tebe , koj ceka ke doceka i morame nemame druga opcija , nit smeeme da si barame pravata koga ne se vrzani so rok ....toa e toa
Немаат врска оригиналните документи
Мене ми бараа оригинали на дополнителна
на братучед ми му дадоа државјанство само со копија од нотар (истиот документ ни е)
година ипол после мене на интервју
тоа со дополнителната беше за да забават процедура не за валидноста на документите

100% тврдам
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
Немаат врска оригиналните документи
Мене ми бараа оригинали на дополнителна
на братучед ми му дадоа државјанство само со копија од нотар (истиот документ ни е)
година ипол после мене на интервју
тоа со дополнителната беше за да забават процедура не за валидноста на документите

100% тврдам
Tuka sme za da si pomogneme edni na drugi ne da se nadmudruvame , jas go spodeliv ona sto jas sum dosol do informacija Vie so vasata , toa e dobro ....se raduvam na sekoj sto zemal i zavrsil so neizvesnosta sto vejke preminuva vo nepravda[DOUBLEPOST=1543534975][/DOUBLEPOST]https://bulevar.mk/blgarceta27-11-2018/?fbclid=IwAR1O5rNxPlbK916VODIGYCrydjPNqhSYV52cFy4di2hha36nCZota1e9OHY
 
Последно уредено:
Член од
29 ноември 2018
Мислења
32
Поени од реакции
41
Ako si osuduvan imas nekoj gluposti togaas so pravo imas otkaz ili ne cisti dokumenti... A so pravi dokumenti od tatko i da dobies otkaz NEMA SANSI TAKVI PRIKASKI DA POMINAT NA FORUMOT[DOUBLEPOST=1543497299][/DOUBLEPOST]
I kaj mene e taka jordanovski na umrenicca a na star dokument jordanov so uverenie od maticnoto sredivme rabota mislam deka ne treba problem da pravi barem taka kaza posrednikot
Kaj mene stoeshe Naumov Stojanov a vo umrenicata aleksovski
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom