Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Исто како што ти, во недостаток на култура, немаш право да ми викаш дека јас сум во ПМС па затоа сум ненормална и фрустрирана, а прв и почна да вреѓаш. Или за тебе не важи тоа? Реторичко е прашањето, немој да ми одговараш, не сакам да комуницирам со тебе. Статистиката на Кнчов е јавно дело издадено од Бугарија, не од Замбија и не е личен документ недостапен на јавноста за да мора некој да ми го дава со печат на него. Немој да ми продаваш правни работни. Во тоа се разбирам.
Не реков дека си не нормална, што е нормално за еден, не е нормално за друг. Ти држи се во границите на колективните стандарди и ќе си ок.
Ако се разбираш во правни работи, тогаш се гледа зошто ни оди државава надолу. Ех сештолози. Глупо е да мислиш дека се резбираш, а наседнуваш на толку провидни лаги[DOUBLEPOST=1541016884][/DOUBLEPOST]
Абре луѓе пола ДАБЧ го поапсија вклучително и претседателот и цела документација им ја собраа со се компјутери, што е тоа нема место за паника ајде некој нека објасни? Агенцијата е блокирана алоо!!! Ги чешлаат и тие што земале произходи за "ситни" пари, денес објавија и посредници се под истрага и што ли уште не. А за во МП за недела до две ќе разбереме дали ќе ја закочат и таму работата.
Само не заборавајте дека од ДАБЧ следен чекор во процедурата ви е МП, така да и таму ќе се чешлаат подетално преписките па онака по дифолт на новонастанатава ситуација може да си лупаат дополнителни.
Остави бе џабе не веруваат и да им нацрташ.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
83**/2015 kaj mene se smeni od dopolnitelna vo finalna na 03.10.2018
Ехе ти си напред. Јас сум 10xxx/2015

Здраво,
Јас сум број 102**/2015, интервју ми правеа 03.2016 година во Софија и сеуште сум на дополнителна. Некој да не има инфо до каде се стигнати тие од 2015 година?
Благодарам однапред
И јас сум во тој дел 10xxx/2015. Сеуште сум на дополнителна и јас.
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
На некои ни е од циклусот фрустрацијата, точно, но тоа поминува. Онаа другата со мало-големо релативна работа ти е за цел живот, па сега ќе се праиш маж мавфтајќи со пасошот, кога не можеш со друго. А ние без стари документи, за греота сме. Извини, не мислев да ставам сол на рана.
Без стари документи за греота мислиш во смисол документ од дедо или прадедо кај што пишува на умреница дека е бугарин или стар документ пред 1918 каде пишува дека е Македонец па да се вадиме со тоа дека се правел попис? :D хахаха
 
Член од
23 октомври 2018
Мислења
19
Поени од реакции
88
Ехе ти си напред. Јас сум 10xxx/2015



И јас сум во тој дел 10xxx/2015. Сеуште сум на дополнителна и јас.


Поздрав од мене! Честито кој си земал до сега, кој поминал на интервју и сите оптимисти и позитивни интелегентни луѓе кои се на форумов и се трудат да дадат информации и да помогнат.
Јас исто така како горенаведените, со молба 104**/2015, се уште на дополнителна, со запирка, ако нешто мења.... Ако има промени, ќе сте благовремено известени!
Поздрав,
Раџеш :)
 
Член од
27 август 2018
Мислења
23
Поени од реакции
32
dobrq vecer na site.. stiskajte palci da se podobri situacijata ..najgolemata nadez poleka mi umira ..:(
cekam potpis dva ipol meseci skoro tri..inter.04.april 2017 bitola.
ako ima nnekoj na forumot napred nazad od moeto intervju neka mi pose vo ppraka..
btw dokumentite za potpis vo dabc se ? nemie jas bas ic..i tie gi imamt sobrano so aferava? ako ima nnekoj da mi objasni ke vi bidam blagodarna..bidejki imam mn nejasni prasajna.
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
dobrq vecer na site.. stiskajte palci da se podobri situacijata ..najgolemata nadez poleka mi umira ..:(
cekam potpis dva ipol meseci skoro tri..inter.04.april 2017 bitola.
ako ima nnekoj na forumot napred nazad od moeto intervju neka mi pose vo ppraka..
btw dokumentite za potpis vo dabc se ? nemie jas bas ic..i tie gi imamt sobrano so aferava? ako ima nnekoj da mi objasni ke vi bidam blagodarna..bidejki imam mn nejasni prasajna.
eeako sedis na forumov cesto, nadezta moze 100 pati da ti umre i ozivvee
ne veruvaj mn na site ovie tuka
:D :D
 
Член од
5 февруари 2018
Мислења
21
Поени од реакции
88
Na finalna vekje mesec i pol. Brojce 9***/2016, procedura preku Sofija. Dali nekoj znae do koe brojche potocno se stignati za potpis? i kade proveruvate? Letoska malce ubrzaa, sega pak gi nema
Кај мене вчера се смени во положително... молба 95**/2016, интервју 04.10.2017 во Софија
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.179
Поени од реакции
3.153
Колку што успеав да дознаам и Лазар е вмешан со ова.. На некои бугарски медиуми се спомнува неговото име и презиме.. Што значи потврдете негови губат на вредност..
И се слушнав со еден бугарин кажа дека е во застој.. Е сега дали во цела работа е тресењето дали само она почетното незнам..
Не се лажете сами себе.. Ок е да си оптимист али...
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Колку што успеав да дознаам и Лазар е вмешан со ова.. На некои бугарски медиуми се спомнува неговото име и презиме.. Што значи потврдете негови губат на вредност..
И се слушнав со еден бугарин кажа дека е во застој.. Е сега дали во цела работа е тресењето дали само она почетното незнам..
Не се лажете сами себе.. Ок е да си оптимист али...
Bugarija ima interes da ne pobugarci ,zatoa postoj izdavanje na drzavjanstvo po poteklo,sto e isklucok vo svetot osven prvo koleno.So obicni dokumenti od tipot na sveditelstvo,krstenice se dokazva potekloto.Bidejki mal broj na luge vo mk ,realno imaat takvi dokumenti ,gi izmismislija zdruzenijata so potvrdite.E sega toa pocna na golemo da se zloupotrebuva i zato dojde do ova denes.Da pocekame da vidime kakvi izmeni ke predlozat,rano e da se davat zaklucoci.Jas sum optimist deka nema tuku taka da se otkazat od nas :)
 

vik

Член од
12 март 2007
Мислења
47
Поени од реакции
86
Pozdrav ako ima nekoj sto podigal udostoverenie od ambasada sk. kolku vreme se ceka za podiganje posle statusot :da se odnesat 2 sliki pass format i da se zajavi adresa i dali posle toa moze za egn i adresa da se vadi od sofija
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Bugarija ima interes da ne pobugarci ,zatoa postoj izdavanje na drzavjanstvo po poteklo,sto e isklucok vo svetot osven prvo koleno.So obicni dokumenti od tipot na sveditelstvo,krstenice se dokazva potekloto.Bidejki mal broj na luge vo mk ,realno imaat takvi dokumenti ,gi izmismislija zdruzenijata so potvrdite.E sega toa pocna na golemo da se zloupotrebuva i zato dojde do ova denes.Da pocekame da vidime kakvi izmeni ke predlozat,rano e da se davat zaklucoci.Jas sum optimist deka nema tuku taka da se otkazat od nas :)
И јас сум оптимист гледајќи ја ситуацијата досега. Што се не се случило и на крај многу луѓе зедоа пасоши. Статистички колку што знам во последниве години има најмногу пасоши земено, ако не се лажам
Кој се не аплицира и доби
Тоа што редеа на дополнителна беше друга приказна
Но ова е за да се спречат некои групи на луѓе кои добри пари прават
Сите тие кои сме со оригинал документи нема што да се грижиме
А на сите им посакувам да земат пасош без разлика на тоа какви документи има
Инаку контактирав веднаш со луѓе, посредници и други коишто добро ги познаваат нештата и велат дека се уште не се знае каков ќе биде исходот од оваа ситуација
Значи, тоа што е на медиумите секогаш мора да изгледа ексклузивно, а реалноста е поинаква
Без тензии, 3 години сум на форумов и постојано тензии се креваат.... додека многу луѓе си зедоа пасоши

Шо да прајме сеа шо сме на дополнителна, има уште илјадници други во таква ситуација
Арно шо се помдрнува, ете пред 2 недели ставен на финална
Значи, работат
Па тоа им е работата
а тие со фалш документи, е тоа не знаеме што ќе биде после ова
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Marinela vo bitola od rakav dava potvrdi.A zdruzenijata imat odgovornost bidejki se akreditirani.Mozno e Zato, e i tolku golema brojkata od 750
НИКОЈ нема да биде оштетен кој е прав ке си земи држав.само тие на кој потплатиле ке им го укинат ке треба само да ги кажат који се на кого дале не би требало долго истрагава да трае,плус малку е лошо што за нови кандидати за подавање на происхот мислам тек после Јаноари наредната година.[DOUBLEPOST=1541032202][/DOUBLEPOST]
Eve denes mi zavrsi intervjuto za drcata pa da vibkazam kako bese.Znaci jas imam bg od 2016 i sega bev za decata so zenami za intervju.I mi se padna edn kucka E edna mlada me rasturi so prasanja praznici pa sto pati me prasa sto si po nacionalnost a za decava vo nivno ime odam na intervju.Za 4 godisni deca.Ama i go napikav ubavo se i odgovoriv.DA SI ZNAETE INTERVJUTO NE E ZAEBANCIJA.
да не имаше случајно виткана коса и носеше панталони,таа сите велат е најлоша....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom