Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
So postojana licna karta na 5 godini moze da se raboti vo germanija i vo cela eu 100 posto

Sent from my SLA-L22 using Tapatalk
Па ако има постојана лична карта значи ќе има и државјанство и пасош, очигледно прашува дали можи да се работи странство со бугарска лична карта за привремен престој
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Па ако има постојана лична карта значи ќе има и државјанство и пасош, очигледно прашува дали можи да се работи странство со бугарска лична карта за привремен престој
Pa me postoi veke privremena licna karta za stanci davaat samo so postojano prebivanje jas sum vo germanija i rabotam

Sent from my SLA-L22 using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Pa me postoi veke privremena licna karta za stanci davaat samo so postojano prebivanje jas sum vo germanija i rabotam

Sent from my SLA-L22 using Tapatalk
Objasni podobro,znaci ne si bugarski drzavjanin, I so licna karta za prestoj vo Bugarija rabotis prijaven I legalno vo Germanija?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Со среќа да ти биде. Со што документи беше?
само потврда от БККС со статистика,посредникот тогаш ме советуваше да не вадам дипликат происхот бидејки то е на "жими мајка" без статистика најдобро ке биде нов со статистика плус колку што се секавам тогаш РЕТКО кој одеше со потврда сите одеа преку роднински врски како братучеди и др. и тогаш само со нив се добиваше,интересно ми е што тука за разлика от странство таму еден закон стои со децении и никој не го чепка безразлика која влада и да дојде,а тука кој и да дојде ке го смени петпати,от минута во минута се менуваат работите нормално секогаш кон полошо.поентата ми е зошто човек би ги комплицирал работите..но како и да е пресрекен су што после 6 год стигнав до овде.поздрав до сите и среќно
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
само потврда от БККС со статистика,посредникот тогаш ме советуваше да не вадам дипликат происхот бидејки то е на "жими мајка" без статистика најдобро ке биде нов со статистика плус колку што се секавам тогаш РЕТКО кој одеше со потврда сите одеа преку роднински врски како братучеди и др. и тогаш само со нив се добиваше,интересно ми е што тука за разлика от странство таму еден закон стои со децении и никој не го чепка безразлика која влада и да дојде,а тука кој и да дојде ке го смени петпати,от минута во минута се менуваат работите нормално секогаш кон полошо.поентата ми е зошто човек би ги комплицирал работите..но како и да е пресрекен су што после 6 год стигнав до овде.поздрав до сите и среќно
Бравооо @Pepibe ,кога ќе видиш и покрај тоа што чекаше 12 м за промена на статус,сепак после финална релативно брзо ти се смени статусот:) после 1 година и 1 м од интервју,си на положително.Дај боже и сега да не чекаш уште многу и да си го земеш државјанството побрзо.
 
Член од
6 декември 2017
Мислења
38
Поени од реакции
17
само потврда от БККС со статистика,посредникот тогаш ме советуваше да не вадам дипликат происхот бидејки то е на "жими мајка" без статистика најдобро ке биде нов со статистика плус колку што се секавам тогаш РЕТКО кој одеше со потврда сите одеа преку роднински врски како братучеди и др. и тогаш само со нив се добиваше,интересно ми е што тука за разлика от странство таму еден закон стои со децении и никој не го чепка безразлика која влада и да дојде,а тука кој и да дојде ке го смени петпати,от минута во минута се менуваат работите нормално секогаш кон полошо.поентата ми е зошто човек би ги комплицирал работите..но како и да е пресрекен су што после 6 год стигнав до овде.поздрав до сите и среќно
Со среќа другар што побрзо да го имаш в рака пасошот.
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
luge ke ne razgleduvaat li nas povtorno sto sme staveni na dopolnitelna proverka od sovetot po grazdanstvo,ima li nekoj nekakva informacija?
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Знае ли некој процедура за здравствено осигурување во Бугарија???На пример ако сум државјанин од 2015година а сакам од сега да имам здравствено осигурување.Дали треба да плачам и за изминатите години или од сега па за натаму?
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
119
Поени од реакции
204
Na 31 sum na intervju, posle godina i dva meseca cekanje . Dali ke vi bide tesko da mi gi prepratite prasanjata, gi simnuvav ama ne mozam da gi najdam i iskustva od intervju da spodelite :D
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Знае ли некој процедура за здравствено осигурување во Бугарија???На пример ако сум државјанин од 2015година а сакам од сега да имам здравствено осигурување.Дали треба да плачам и за изминатите години или од сега па за натаму?
Е во овој дел системот во Бугарија е жив скандал. Во моментот ко ќе се родиш во Бугарија или ко ќе станеш државјанин, треба да платиш здравствено за последните 5 години. Ти си државјанин 3 години, ама сепак должиш за последните 5 (60 месеци). И ко ќе бидеш државјанин 10 години пак долгот ќе ти биде само за последните 5, а не за сите 10, бидејќи сѐ што должиш за пред тие 5 е застарен долг.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
извинете вчера неможев да пишам от ПРЕГОЛЕМА еуфорија конечно КОНЕЧНО и кај мене промени ПРОМЕНИ дојде живот ЖИВОТОТ ДОЈДЕ сега уште ЦАРОТ да потпише:):P:D:LOL::гик:
Честитки и наесен да се пофалиш и со Указ :) Јас почеток на септември најкасно го земам пасошот, обавезно ќе пишам како поминав. позз
 
Член од
24 мај 2018
Мислења
94
Поени од реакции
27
само потврда от БККС со статистика,посредникот тогаш ме советуваше да не вадам дипликат происхот бидејки то е на "жими мајка" без статистика најдобро ке биде нов со статистика плус колку што се секавам тогаш РЕТКО кој одеше со потврда сите одеа преку роднински врски како братучеди и др. и тогаш само со нив се добиваше,интересно ми е што тука за разлика от странство таму еден закон стои со децении и никој не го чепка безразлика која влада и да дојде,а тука кој и да дојде ке го смени петпати,от минута во минута се менуваат работите нормално секогаш кон полошо.поентата ми е зошто човек би ги комплицирал работите..но како и да е пресрекен су што после 6 год стигнав до овде.поздрав до сите и среќно
ti potpisa ukaz so na proverka ot viceto beshe staven li ili ne te stavi na proverka

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom