Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 јули 2017
Мислења
145
Поени од реакции
384
Gospodinot Landzev nema nisto drugo da mu kaze osven to a sto mu go pisuva na statusot , no neka proba, jas go prasuvav nekolku pati , I mi odgovori so kopija od statusot , I svativ deka Bugarija ne e nisto porazlicna so funkcionalnosta na nasite I nivnite institucii

Sent from my S8 using Tapatalk
@JasonStatham saka da znae dali go prevarile ili ne, kje mu odgovori dali ima dostaveno ili nema dokumenti na negovata prepiska so sigurnost, a za toa deka se kako nasite institucii se slozuvam i jas, ne vlecat so godini pa bar da kazat da znaeme na so sme, toa ti e prijatel balkan mocan.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
2.02.2017 Sofija , polozitelno mislam od mart nekade i proverka od v.p. od 2 maj i deneska otkaz .Logikata uopste ne mi e jasna eden drzaven organ DABC ti dava oficijalen dokument deka si so bg proizhod, drug oficijalen organ ministerstvo ti dava polozitelno stanoviste i tret organ v.p. ne ti potpisuva se povikuva na nekakva neoficijalna potvrda koja moze sekoj albatin da ja napise i izdade ,znaci logikata i redosledot im e nikakov i nejasen, I otvoreno prasanjeto zosto uste na pocetokot DABC filtrira koj moze a koj ne, ili ovaa im e nacin da bidat znacajni za nesto voopste i da se izzivuvaat nad lugjeto i da im gi trosat parite i vremeto
ДАБЧ и тогашниот претседател ја направија цела оваа збрка.....затоа што почнаа да издаваат произходи на основ на братучет,чичко,тетка а законот се спремаше и не беше изгласан!
А потврдата од здруженија на блгарите зад границата(како што е потврдата од БККС) ја има во законот како документ со кој се докажува бугарскиот произход исто како што се и старите документи од БПЦ,свидетелства од бугарско школо и сл документи.
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
@JasonStatham saka da znae dali go prevarile ili ne, kje mu odgovori dali ima dostaveno ili nema dokumenti na negovata prepiska so sigurnost, a za toa deka se kako nasite institucii se slozuvam i jas, ne vlecat so godini pa bar da kazat da znaeme na so sme, toa ti e prijatel balkan mocan.
Значи да си ја пробам среќата да му напишам. Кое бројче треба да му го пратам за да знае? Она што се логирам 10xxx/2015 ?
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
145
Поени од реакции
384
Значи да си ја пробам среќата да му напишам. Кое бројче треба да му го пратам за да знае? Она што се логирам 10xxx/2015 ?
Da da, samo brojot na prepiskata ama prasaj go i koj datum e dostaven dokumentot za da si znaes otprilika.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
drugar mi go ima za prijatel nekoj si posrednik mitko Yanev i postiral vakov status:

Всички кандидати за придобиване на б'лгарско гражданство на основание б'лгарски произход в случај когато произход'т от ДАБЧ е издаден на основание низходјашт б'лгарин примерно дете с б'лгарско гражданство или п'рви братовчед,непременно трјабва да приложат к'м преписката си за придобиване на б'лгарско гражданство документи от в'зходјашт б'лгарин.При неспазване на горенаписаното ште получат отказ на молбата си за придобиване на б'лгарско гражданство за с'жаление!!!

kolko so razberah kandidat so saka da dobie bg drzavjanstvo a ima zemeno poteklo od dabc preku prv bratuced treba da priloze nekakvi si dokumenti da dokaze bugarsko poteklo preku taj bratuced ali u kurac kakvi se tia dokumente u p.m

ako sum prevedel greska ispravejte me
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
24
Поени од реакции
42
drugar mi go ima za prijatel nekoj si posrednik mitko Yanev i postiral vakov status:

Всички кандидати за придобиване на б'лгарско гражданство на основание б'лгарски произход в случај когато произход'т от ДАБЧ е издаден на основание низходјашт б'лгарин примерно дете с б'лгарско гражданство или п'рви братовчед,непременно трјабва да приложат к'м преписката си за придобиване на б'лгарско гражданство документи от в'зходјашт б'лгарин.При неспазване на горенаписаното ште получат отказ на молбата си за придобиване на б'лгарско гражданство за с'жаление!!!

kolko so razberah kandidat so saka da dobie bg drzavjanstvo a ima zemeno poteklo od dabc preku prv bratuced treba da priloze nekakvi si dokumenti da dokaze bugarsko poteklo preku taj bratuced ali u kurac kakvi se tia dokumente u p.m

ako sum prevedel greska ispravejte me
Toa znaci deka treba od poblizok rodnina .majka ,tatko ili umrenica od pradedo od pred 1912 roden zaverena i legalizirana
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Nikakov kiks, I od kjustendil dokument za neosuduvanost i deka nema delo protiv mene od prokuratura isto taka,site dokumenti legalni i cisti, mladicot sto bese na intervju sosema korekten ljubezen i prijatelski nastroen, I sega zaradi nekakva potvrda od nekojsi svercer koja vprocem cini 30 evra izmisluvat razlog da ti otkazat i sto e najloso im tekna da otkazuva viceprezident , novina od dva meseci a polozitelno na sovet, po logika nikakva so postojana licna karta za stranec koja veke ja imam 2,5 godini a za 5 godini imam pravo na drzavjanstvo po naturalizacija ,znaci kako ke im tekne gi vadat rabotite od rakav bez nikakvi pravila samo igri i izzivuvanja, strasno sto ni pravat
Дали имаше оставено оригинален документ во Министерстсво, или само оверени копии на нотар, преведени и легализирани? Не верувам дека за тоа што си немал потврда, која што инаку и не е некој значаен документ, да те одбила Јотова.
 
Член од
4 мај 2016
Мислења
20
Поени од реакции
7
2.02.2017 Sofija , polozitelno mislam od mart nekade i proverka od v.p. od 2 maj i deneska otkaz .Logikata uopste ne mi e jasna eden drzaven organ DABC ti dava oficijalen dokument deka si so bg proizhod, drug oficijalen organ ministerstvo ti dava polozitelno stanoviste i tret organ v.p. ne ti potpisuva se povikuva na nekakva neoficijalna potvrda koja moze sekoj albatin da ja napise i izdade ,znaci logikata i redosledot im e nikakov i nejasen, I otvoreno prasanjeto zosto uste na pocetokot DABC filtrira koj moze a koj ne, ili ovaa im e nacin da bidat znacajni za nesto voopste i da se izzivuvaat nad lugjeto i da im gi trosat parite i vremeto
Pocnuvanje procedura od pocetoik e bezmisleno. Cekas 6 godini za sto, da pocnes od pocetok? Dodeka gledav kako luge zemaa so bratucedi vo 2015, no jas ne dojdov na red. Za edni biduva za drugi ne, neviden haos! Dali mislis deka ima nekoja alternativa? Se plasam deka dokolku pocnam od pocetok povtorno nesto ke se smeni i se ke bide zaludno. Si igaat majtap so nas.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
103
Поени од реакции
98
Zdravo decki, uste edno prasanje, od kade se zima lekarsko uverenie? I kako toa treba da izgleda?
 
Член од
11 мај 2017
Мислења
32
Поени од реакции
53
Nemasansi nemi se veruva neli gledas so pravat uste so nema da izmislat
го сменаа датумот пред неколку месеци и ќе влезе во сила од 1ви јануари 2019 г., а требаше од 1ви јули сега[DOUBLEPOST=1530771558][/DOUBLEPOST]
Vidi imav podnesno uste 2005 vo 2009 prekratena prepiska. Otidov vo Sofija mi rekoa od novo procedura brat mi 2007 podnese 2011 ukaz dobi. Posrednilot mi reve ke davale za 6mes i da odime vo juni da so go zemam proishodot za koj cekav edna godina taka vrli toj.i veke se sommevam vo nego
го сменаа датумот пред неколку месеци и ќе влезе во сила од 1ви јануари 2019 г., а требаше од 1ви јули сега
 
Член од
14 јуни 2018
Мислења
7
Поени од реакции
6
Orginalni dokumenti prevedeni i legalizirani se kako sto treba da bide , ako podnesam pak od novo kojznae za dve godini sto drugo kje izmislat
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
drugar mi go ima za prijatel nekoj si posrednik mitko Yanev i postiral vakov status:

Всички кандидати за придобиване на б'лгарско гражданство на основание б'лгарски произход в случај когато произход'т от ДАБЧ е издаден на основание низходјашт б'лгарин примерно дете с б'лгарско гражданство или п'рви братовчед,непременно трјабва да приложат к'м преписката си за придобиване на б'лгарско гражданство документи от в'зходјашт б'лгарин.При неспазване на горенаписаното ште получат отказ на молбата си за придобиване на б'лгарско гражданство за с'жаление!!!

kolko so razberah kandidat so saka da dobie bg drzavjanstvo a ima zemeno poteklo od dabc preku prv bratuced treba da priloze nekakvi si dokumenti da dokaze bugarsko poteklo preku taj bratuced ali u kurac kakvi se tia dokumente u p.m

ako sum prevedel greska ispravejte me
to znacit da se podnesvit dokumenti za da dokazite bg poteklo.
potvrdata e zamena dokument za site so nemet nekoj star dokument
od muabeti znam oti ne ojte vie tuku tuku mozit i posrednikot da vi ja izvajt i da vi ja donesi
ako imate poverenie vo nimi neka vi ja odneset tie vo mp vo sofija ako ne pojte sami i predajte ja na salter
 
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
Дaли знaе некoј кaкo мoже дa се нaјдaт дoкументи зa тoa кoј биле блгaрски вoјници 1941-44 вo Мaкедoнијa. Дaли ги мa вo некoј aрхив?
 
Член од
3 мај 2018
Мислења
47
Поени од реакции
38
Ве замолувам да споделите со нас до каде стигнаа предметите од 2014 и дали има некаква промена кај тие што се на дополнителна а се од 2015фодина. Ви благодарам
 
Член од
4 април 2015
Мислења
179
Поени од реакции
251
Da da, samo brojot na prepiskata ama prasaj go i koj datum e dostaven dokumentot za da si znaes otprilika.
Go izlaza covekot. Brojot so koj proveruva status ne e broj na prepiska. Toa e broj na molba a so nea odi I pin. Broj na prepiska e drug broj. Jas proveruvam so broj 90**/2015, a broj na prepiska mi e 12**/2016. Pozdrav
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom