Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 јуни 2018
Мислења
3
Поени од реакции
4
Znae li nekoj kako treba da se zakaze termin za podiganje na drzavjanstvoto?

Ova mi ima stignato:
Образувана преписка N:XXX/XXX/XX.XX.XXXX г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 75 от 2018 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
24
Поени од реакции
42
4B3DCF97-88BD-47BA-986E-C330B875D818.png
Bev na intervju Noemvri 2016 . Vo januar 2018 bev stavena na dopolnitelno , odnesov poteklo od pradedo roden 1890 . Rok za dopolnitelno mi bese 16.april . Seuste stoi istoto deka sum na dopolnitelna . Dali znae nekoj koga se ocekuva promena na status . Fala
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Znae li nekoj kako treba da se zakaze termin za podiganje na drzavjanstvoto?

Ova mi ima stignato:
Образувана преписка N:XXX/XXX/XX.XX.XXXX г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 75 от 2018 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
So kakvi dokumenti bese i koga bese na intervju
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Od koi procini te odbija?
ау ке ти каже,вероватно направил некоја беља или ги зафркнал документите,БЕЗ пичиња не одбиваат,а за ВАНЕ не се секирај,терај,неразмислувај...
 
Член од
4 мај 2016
Мислења
20
Поени од реакции
7
Od koi procini te odbija?
Ne znam. Vo ovie godini dodeka cekam milion zakoni se smenija. Najverojatno dokumentot koj go imam podneseno od prv bratuced poveke ne e osnova za dobivanje drzavjanstvo.[DOUBLEPOST=1530147316][/DOUBLEPOST]
zarem e vazno so kakvi dokumeti. Drzavjanstvoto e izlezeno. Ako znaes kako da zakazam termin za podiganje na dzavjanstvoto pisi.
Informacijata e pomos i tuka sme da si pomagame. Dokolku sakas pomos, odnosno informacija pomogni i ti dadi informacii za lugeto na forumov da imaat po objektivna slika koi dokumenti vrvat a koi ne.[DOUBLEPOST=1530147515][/DOUBLEPOST]
ау ке ти каже,вероватно направил некоја беља или ги зафркнал документите,БЕЗ пичиња не одбиваат,а за ВАНЕ не се секирај,терај,неразмислувај...
Pepibe ti do kade si? Kolku sto se sekavam ponazad vo forumot napisa deka bese odbien i pocna postapka od pocetok ako ne se lazam. Dali proba nekako da gi kontaktiras za podnesuvanje molba za povtorno razgleduvanje? ili mora se od pocetok?
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Znae li nekoj kako treba da se zakaze termin za podiganje na drzavjanstvoto?

Ova mi ima stignato:
Образувана преписка N:XXX/XXX/XX.XX.XXXX г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 75 от 2018 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
Се закажува во полето под статусот дека ти е одобрена преписката и вкличена во указ број..... кај што ти пишува во едно правоаголниче записиване , стискаш таму и ти бара податоци твои да внесеш и кој датум и време да одиш да си го земеш указот.[DOUBLEPOST=1530168061][/DOUBLEPOST]
NARODEEE , SAKATE NEKOJA NOVA VEST OD MENEE ? KAKO I DO SEA SITE VESTI MI BILE 100 % PROVERENI I TOCNI !!!
Ајде кажи штое ,и на 7 јуни пушти вода само и се изгуби!!!!!
Не си играј со Нас ,и кажи ако имаш нешто да споделиш ОК ![DOUBLEPOST=1530168092][/DOUBLEPOST]
DAMI I GOSPODA POVTORNO MI STIGNA VAZNA INFORMACIJA OD SOFIJA .........
????????
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
mislam oti koj se so bracedi trebit da pojt vo sofija ili da prasat posrednik so trebit plus da odneset dokumenti.
dali se to izvodi od baba dedo od rodeni pred 1920, legalizirani i prevedeni
dali e to potvrda da se izvaet.... ne znam, ama braced dokumenti ne dokazvet niso potekloto so kako dokument
Јас стартував само со таков документ и потврда од БККС, врз основа на истото - прв братучед.

Првиот братучед го поврзав со мене.

Но, читајќи милион работи на форумов и како се движеа работите во Бугарија со лејди Јотова, решив да си доизвадам документи, за секој случај.

Мој совет е да сите со прв братучед документи го направат истото -
- предок роден пред 1918/20 (преку стари документи или умреници или изводи на раѓање ако се сеуште живи лицата)
- потврда од БККС или МБП (јас БККС - иако првиот пат (и произходот ми е на таа основа од ДАБЧ) зедов иста за преку прв братучед, сега зедов втора што ја потврдува (ја дообјаснува) и таа врска и врската со предокот роден пред 1918/20)
- исповрзани сите преку умреници/изводи до лицето што бара државјанство (пример > прадедо-дедо-татко-ти)


И сето преведено, легализирано, уште пред да дојдете на интервју пошо после ќе се мислите што и како ако има отказ.

Јас бар да сум сам себеси мирен дека сум направил све во моја моќ.

Јас сите овие работи сум во процес на правење (за кратко и интервјуто) и би сакал да им се заблагодарам на пар форумџии за корисни информации месециве наназад.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
3
Поени од реакции
4
Ne znam. Vo ovie godini dodeka cekam milion zakoni se smenija. Najverojatno dokumentot koj go imam podneseno od prv bratuced poveke ne e osnova za dobivanje drzavjanstvo.[DOUBLEPOST=1530147316][/DOUBLEPOST]

Informacijata e pomos i tuka sme da si pomagame. Dokolku sakas pomos, odnosno informacija pomogni i ti dadi informacii za lugeto na forumov da imaat po objektivna slika koi dokumenti vrvat a koi ne.[DOUBLEPOST=1530147515][/DOUBLEPOST]
Pepibe ti do kade si? Kolku sto se sekavam ponazad vo forumot napisa deka bese odbien i pocna postapka od pocetok ako ne se lazam. Dali proba nekako da gi kontaktiras za podnesuvanje molba za povtorno razgleduvanje? ili mora se od pocetok?
2016-ta april podnesov dokumenti preku prv bratuced, kopii od negov bg. pasos i moj mk. pasos so izvodi na rodeni i umreni za da se vidi rodbinskata vrska i potvrda za clenstvo vo bugarsko zdruzenie vo mk. Intervju zakazav vo ambasada vo Skopje koe bese na 11.2016. Vcera iskoci drzavjanstvoto. Sto znaci od intervjuto za 1 godina i 7 meseci dobiv drzavjanstvo.
 
Член од
4 мај 2016
Мислења
20
Поени од реакции
7
2016-ta april podnesov dokumenti preku prv bratuced, kopii od negov bg. pasos i moj mk. pasos so izvodi na rodeni i umreni za da se vidi rodbinskata vrska i potvrda za clenstvo vo bugarsko zdruzenie vo mk. Intervju zakazav vo ambasada vo Skopje koe bese na 11.2016. Vcera iskoci drzavjanstvoto. Sto znaci od intervjuto za 1 godina i 7 meseci dobiv drzavjanstvo.
fala delicitis, dobro ke bese ova da go znaev pred da me odbijat, za zal.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom