Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво
јас сум нов сега почнувам тука на форумов а подолго време следам и читам
имам едно прашање за БГ паспорт!
Имам поднесено за БГ паспорт и сега за некој ден сум на интервју одам преку вујко ми, сега дали ќе поминат овие документи или ќе мора дополнително да барам документи со дедо баба пред 1918 година. ВИ благодарам
Momentalno ne davaat preku vujko, imas uste mnogu vreme duri da dojdis na razgleduvajne a do togas moze da se premislat, pred nekolku meseci redea na dopolnitelna so braka I sestri sega I'm davaat, prava Bugarska lotarija
 

tgdk

Go-Run
Член од
5 април 2017
Мислења
126
Поени од реакции
169
Momentalno ne davaat preku vujko, imas uste mnogu vreme duri da dojdis na razgleduvajne a do togas moze da se premislat, pred nekolku meseci redea na dopolnitelna so braka I sestri sega I'm davaat, prava Bugarska lotarija
Ete i jas sum so brat od april lani na intervju a od juli ovaa godina na dopolnitelna a na tie posle mene im davaat...I ne sum samo jas i drugar zaedno so mene on so sestra isto na dopolnitelna...so kje bide koj znae.
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Сите што се на дополнителна со запирка ке земат гражданство,а сите други на кои им се бара документи за предок не му помагаат никакви потврди од здруженијата.само стар документ врви моментално.
 

tgdk

Go-Run
Член од
5 април 2017
Мислења
126
Поени од реакции
169
Сите што се на дополнителна со запирка ке земат гражданство,а сите други на кои им се бара документи за предок не му помагаат никакви потврди од здруженијата.само стар документ врви моментално.
I dvajcata sme so zapirka ama ne ima vo protokolot.
 
Член од
18 октомври 2017
Мислења
17
Поени од реакции
4
Сите што се на дополнителна со запирка ке земат гражданство,а сите други на кои им се бара документи за предок не му помагаат никакви потврди од здруженијата.само стар документ врви моментално.
Каква е таа запирка?
 
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
Сите што се на дополнителна со запирка ке земат гражданство,а сите други на кои им се бара документи за предок не му помагаат никакви потврди од здруженијата.само стар документ врви моментално.
Зошто стар документ, може ли со посмртница на пр. од прадедо извадена од некаде си[DOUBLEPOST=1514928230][/DOUBLEPOST]
Momentalno ne davaat preku vujko, imas uste mnogu vreme duri da dojdis na razgleduvajne a do togas moze da se premislat, pred nekolku meseci redea na dopolnitelna so braka I sestri sega I'm davaat, prava Bugarska lotarija
а после интервјуто уште колку имам за до гражданството или до моментот да најдам документ од некаде за прадедото
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Сите што се на дополнителна со запирка ке земат гражданство,а сите други на кои им се бара документи за предок не му помагаат никакви потврди од здруженијата.само стар документ врви моментално.
Sto zboris so zapirki koga gi ima vo posledniot protokol pocekajte na niv im e kraen rok 2. 2.2018 pakese vidi dali ke dadat illi ne
 
Член од
26 ноември 2017
Мислења
101
Поени од реакции
38
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство
sega za ova treba li star document (vojna kniska posmrtnica bugarska vencanica itn)
posto sum preku rodnina ne sum preku baba ili dedo ili samo izvodi za dokazuvanje na krvnosta?
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Имам дадено документи со потврда од Струмица и закажано интервју Ноември оваа година. Кои се шансите со потврдите и дали воопшто има некој надеж Поззз
 
Член од
6 октомври 2014
Мислења
19
Поени од реакции
4
Zdravo,edno prasanje do site,koi dokumenti treba da odnesam?
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, В преписката на лицето да се приложат копија на акта за раждане и удостоверението издадено от ДАБЧ на брат му.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Zdravo,edno prasanje do site,koi dokumenti treba da odnesam?
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, В преписката на лицето да се приложат копија на акта за раждане и удостоверението издадено от ДАБЧ на брат му.
Што документи имаш однесено од брат ти за да се поврзеш со него(пример копија од бугарска л.к и пасош,негов извод и сл.)?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Samo kopija od licna karta
Сега ти бараат извод од брат ти(мора да биде преведен и легализиран на бугарски) и произходот(удостоверението) на брат ти од ДАБЧ.Инаку прв пат гледам на некој да му побараат да го достави удостоверението на брат од ДАБЧ,за ова ќе си прашаш во Министерството или некој ако има слично изкуство нека сподели тука на форумот.Однеси и копија од пасошот на брат и извод од родител/и исто така преведен/и и легализиран/и за да се поврзеш со брат ти тс да се докаже дека сте браќа.
Кога те вратија на дополнителна?
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
na dopolnitelna sum so zapirka i ne mi pisuva deka treba da dostavam star dokument.Apliciram so star dokument.Se konsultirav so posrednici mi rekoa tie sto trebalo da dostavat im pisuvalo a nie sme bile staveni poradi druga proverka pa nekako i ima logika.Vednas otkaki me stavija na dopolnitelna se javiv vo ambasadata i tie mi go rekoa istoto ako trebalo da dostavam ke mi pisuvalo.[DOUBLEPOST=1514978419][/DOUBLEPOST]i tie sto se so zapirka i tie sto im pisuva da dostavat dokumenti site sme vo toj spisok !!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom