Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 декември 2015
Мислења
51
Поени од реакции
45
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 26.02.2018
Денес ми се смени статусот Инаку со документи од брат.
Сега шо понатаму?
Od koja godina si Koga bese Na intervju ?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Мaлку дooбјaснувaње дo членoвите нa фoрумoв......имa дoстa гледaм кoи кaжувaaт декa се сo брaтучед,теткa, вујкo итн. Сегa вo ситуaцијaтa зa дoбивaње нa држaвјaнствo 2+2 не е секoгaш 4. Пример....aкo вујкo ти дoбил пo пaт нa нaтурaлизaцијa не е убедливo декa имaш бугaрскo пoтеклo,или брaтучед дoбил пo тaткo му a ти си рoднинa пo мaјчинa стрaнa. Истo вaжи и зa брaт или сестрa кoи мoже дoбиле зoштo живееле 5 гoд.вo бг. Тукa не се пoвикувaш нa пoтеклo зoштo дoбиле пo жителствo.aдминистрaцијaтa oдмa знaе кaкo и кoј дoбил. Oсвен рoдител и или немaте стaр дoкумент нa кoј изричнo стoи нaрoднoст блгaрскa(не вaжи зa крштеници и дoк oд бпц) oд злaтнa линијa тешкo прaќaaт нa пoтпис кaј Јoтoвa. Имa две верзии зoштo стaвaaт нa дoпoлнителнa. Еднaтa е дa се нaјде кoмпрoмис сo Јoтoвa дa не се брукaaт дa дaвaaт пoзитивнo мислење a oвaa дa oдбивa,a другaтa е пoлитичкa oдлукa кoјa никoј не јa знaе. Oвa се шпекулaции сaмo штo кружaт де oвa или oнa требaлo. Изгледa декa ЕУ зaмешaлa прсти. Амa ќе видиме вo нaредниoт периoд. Имaм и прaтеници и влaдини функциoнери пријaтели и oни не знaaт штo ќе биде. Сaмo нa нaјвисoкo нивo oвa мoже дa се реши.
 
Член од
29 октомври 2017
Мислења
135
Поени од реакции
125
Im prativ mail na mbp i go dobiv sledniov odgovor:За жал навистина се шират многу шопекулации. Потребно ви е да го
докажете вашето бугарско потекло. Согласно чл.3 одЗАКОН ЗА Б'ЛГАРИТЕ,
ЖИВЕЕштИ ИЗВ'Н РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја бугарско потекло се докажува со
Чл. 3. (1) Б'лгарски произход се доказва с документ, издаден от:
1. б'лгарски или чужд д'ржавен орган;
2. организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от
компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах;
3. Б'лгарската православна ц'рква.
Документот од вашиот чичо не подпаѓа во овие хипотези. Нај добро би било
да го искористите чл.3, т.2 од законот и на вашиот посредник да му
кажете да ви извади удостоверение од нашата организација или вие сам да
си извадите такво удостоверение.
Со почит
МБП
Znaci se ke ide na dopolnitelna osven tie sto se po zlatna linija
 
Член од
2 март 2017
Мислења
35
Поени од реакции
36
Имаш доставено извод од брат ти(преведени и легализирани) како и копии од негова блгарска л.к и пасош?
Да имам
[DOUBLEPOST=1509714954][/DOUBLEPOST]
Od koja godina si Koga bese Na intervju ?
Интервју март 2016 конзулат бт, на финална бев три ипол месеци
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Ти спoмнaa неш зa пoтврдите? Пишaв пред еден месец зa тoa бaш ме интересирa дaли ме извoзиле.Биле ли вooпштo темa нa рaзгoвoр?
Jas postirav.
Uste april odgovor od mp koga se prasuvaa dali e validna potvrdata od zdruzenie posle i licno razgovarav so boris vangelov vo melnik na 3 septemvri i toj istoto mi go kaza deka zamenikot na mp deka ona koci ama ke se sredaat rabotite sabaljevo zborev so vrabotrn vo mp i on kaza deka grupno ke se donesaat resenija pa da pocekame
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
[DOUBLEPOST=1509714954][/DOUBLEPOST]
Интервју март 2016 конзулат бт, на финална бев три ипол месеци
Сега ти преостанува да однесиш и Удостоверение за родствени врзки од општината во Бугарија каде што брат ти е регистриран.
Можеш да однесиш и потврда од некое здружение заедно со преведени и легализирани изводи/умреници но тоа зависи од тебе.
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
Jas postirav.
Uste april odgovor od mp koga se prasuvaa dali e validna potvrdata od zdruzenie posle i licno razgovarav so boris vangelov vo melnik na 3 septemvri i toj istoto mi go kaza deka zamenikot na mp deka ona koci ama ke se sredaat rabotite sabaljevo zborev so vrabotrn vo mp i on kaza deka grupno ke se donesaat resenija pa da pocekame
Kakvi resenija CE se donesat, pa tie vece nosat resenija "Molbata Ne se uvazuva nema kategoricni dani ......." Mislis Deka poftorno CE se razgleduvaat ako Ne e uvazile most molbata?
Razgovarav si Lazar od Strumica I mi veli ako stoelo Ne e uvazena molbata to a Ne znacelo Deka e prekratena. ??? I Sega neznam Sto znaci to a Deka Ne e uvazena molbata, ako podnesam dipolnitelni dikumentu uste (potvrda od kaj nego so statistika), moze da Ja prodolzat poftorno ????? Stvarno Sega neznam, a Petar veli daj jas da se angaziram odpocetok ?? Pak da placam Pari vrleni vo voda!!!!! Dali da im pratam po Posta so molba poftorno da se vrati vo razgleduvanje so potvrda I statistika od MBP bitola

Sent from my Xtouch using Tapatalk
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Kakvi resenija CE se donesat, pa tie vece nosat resenija "Molbata Ne se uvazuva nema kategoricni dani ......." Mislis Deka poftorno CE se razgleduvaat ako Ne e uvazile most molbata?
Razgovarav si Lazar od Strumica I mi veli ako stoelo Ne e uvazena molbata to a Ne znacelo Deka e prekratena. ??? I Sega neznam Sto znaci to a Deka Ne e uvazena molbata, ako podnesam dipolnitelni dikumentu uste (potvrda od kaj nego so statistika), moze da Ja prodolzat poftorno ????? Stvarno Sega neznam, a Petar veli daj jas da se angaziram odpocetok ?? Pak da placam Pari vrleni vo voda!!!!! Dali da im pratam po Posta so molba poftorno da se vrati vo razgleduvanje so potvrda I statistika od MBP bitola

Sent from my Xtouch using Tapatalk
Акo мoлбaтa не е увaженa знaчи е прекрaтенa. Никaкoв дoкумент не мoже дa те врaти вo игрa зa држaвјaнствo. Жaл ми е нo тoa е вистинa. Oдлуките нa сoветoт не се oбжaлувaaт и некa не те лaже некoј сaмo пaри дa фрлaш зa џaбе. Мoрa oд пoчетoк дa пoчнеш прoцедурaтa. Ни Лaзaр,ни петaр ни aдвoкaт не пoмaгa тукa. Сo среќa
 
Член од
19 септември 2017
Мислења
25
Поени од реакции
32
Здраво da li neko zna za ovaj zakon o 6 mesaci za drzevljanstvo. Hvala unapred.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Kakvi resenija CE se donesat, pa tie vece nosat resenija "Molbata Ne se uvazuva nema kategoricni dani ......." Mislis Deka poftorno CE se razgleduvaat ako Ne e uvazile most molbata?
Razgovarav si Lazar od Strumica I mi veli ako stoelo Ne e uvazena molbata to a Ne znacelo Deka e prekratena. ??? I Sega neznam Sto znaci to a Deka Ne e uvazena molbata, ako podnesam dipolnitelni dikumentu uste (potvrda od kaj nego so statistika), moze da Ja prodolzat poftorno ????? Stvarno Sega neznam, a Petar veli daj jas da se angaziram odpocetok ?? Pak da placam Pari vrleni vo voda!!!!! Dali da im pratam po Posta so molba poftorno da se vrati vo razgleduvanje so potvrda I statistika od MBP bitola

Sent from my Xtouch using Tapatalk
Te imase li vo protokolot od 2. 10.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Kakvi resenija CE se donesat, pa tie vece nosat resenija "Molbata Ne se uvazuva nema kategoricni dani ......." Mislis Deka poftorno CE se razgleduvaat ako Ne e uvazile most molbata?
Razgovarav si Lazar od Strumica I mi veli ako stoelo Ne e uvazena molbata to a Ne znacelo Deka e prekratena. ??? I Sega neznam Sto znaci to a Deka Ne e uvazena molbata, ako podnesam dipolnitelni dikumentu uste (potvrda od kaj nego so statistika), moze da Ja prodolzat poftorno ????? Stvarno Sega neznam, a Petar veli daj jas da se angaziram odpocetok ?? Pak da placam Pari vrleni vo voda!!!!! Dali da im pratam po Posta so molba poftorno da se vrati vo razgleduvanje so potvrda I statistika od MBP bitola

Sent from my Xtouch using Tapatalk
e ova e to so go velev pred nekoj den... dabc ti dava udostovarenie oti imas bg proizhod, a potoa mp te prekratvit. Od druga strana sudot velit mp ne mojt da gi prekratvit molbite ako imet dobieno potvrda od dabc za vzhodjas blgarin proizhod

rabotave e izgleda po logika ako se ojt.... lani zaharieva koga naredvi da se vratat site udostovarenija za proizhod nazad vo dabc da se izdaet novi kaj so ce pisvet vrz osnova na koj dokument ti se priznavat bg proizhodot i za to dabc ti izdavet potvrda, kaj tebe vo dokumenti imalo samo izvodi na rodeni...
samo so dokumenti od baba, dedo, majka, tatko... ? to se obicni izvodi na rodeni ili umrenici so gode da se.... kako od nimi da se vidit oti nekoj dokazvit oti imet bg proizhod?
ako niso drugo potvrdata bese ta so se cenit kako zamena za stari dodokumenti ako gi nemas

i koga dabc gi vratile tvoite dokumenti vo mp... moze da e da ne ti izdalo povtorno udostovarenie oti nemale vrz osnova na so da ti ja daet....

ne znam vlado i ne velam oti ova e tocno.... ama samo toa mi padja na um oti e taka

p.s. to ne e frlanje na jadica vo ezerono pa ce fatam ili nema da fatam ripce? so e da frlis ko so velis use 500 evra vo voda ako so pasoso vo raka se znajt plata nekade vo evropa utre ce ti bidet minimum 2000 evra use prvio mesec ce si gi zemes
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom