Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
imat imat.... mnogu imat so dobija bg grazdanstvo samo so potvrdi.... ama takov ni e naravo tuka vo mk.... 2-3 ca se pofalija drugoto cutenkata
e aj ko ce si na kompjuter vidi pa pisi
Можеш да побараш и сам, не мислиш дека е илузорно да губам време во докажување? Ти дадов насоки, е сега кога можеш провери си.
Друго, за потврдите, ти издаваат од клубот тоа е ок, е сега таа потврда треба да се темели на реална личност, која е заведена во бг архив како бугарски државјанин. Тука е штосот. Ако е ќе го лоцираат во архивот, и на човекот ќе му дадат државјанство, ако се е ок со другите документи, но ако не лоцираат тогаш нема да му дадат. Што прават сега овие што издаваат потврди, тие ја даваат потврдата, но не ја проверуваат во архивите. Таа работа ја префрлаат на комисиите, е тука има заебанција, ако ја проверат и лесно ќе го најдат човекот и нема конфликт, се ќе е ок тоа е околу 1-2%, но ако има една варијација (како кај мене), не очекувај дека тие ќе се малтретираат да ти бараат или докажуваат потекло. Не е нивна работа, нема што да се лутите. Мој совет е ако веќе вадите потврда, проверете ја. А оние дека си член на некаква играорна или некаков клуб за ихрње карти... се чист промаш[DOUBLEPOST=1509698035][/DOUBLEPOST]
Абе дoстa сo тoј дoгoвoр веќе aмaн.Немa ништo дoгoвoрoт oкoлу oтежнувaње нa пoстaпкaтa зa држaвјaнствo.Тoa aкo дoгoвoриле билo мнoгу пoрaнo уште кoгa беa сдсм oпoзицијa се сретнувaa сo Бoрисoв.Тoгaш уште кoгa дoгoвaрaле мoже сдсм зa дa oсвoјaт пoени вo нивнaтa стрaтегијa дa ги зaдржaт млaдите и штo кaкo кoгa ке дoјдaт нa влaст си прaвеле меѓусебни oтстaпки.Мoжнo е еднa oд oтстaпките дa билa oкoлу држaвјaнствaтa.Вие мислите кoгa ке седнaт двaјцa држaвници декa се стaвaaт нa хaртијa?Амa пaк велaм мoжнo е
Сметам дека е реална опасност. Се надевам дека грешам.
 
Последно уредено:

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.368
Поени од реакции
3.121
Ако ги има некој прашањата што ги поставуваат на интервју во Македонија нека ми ги прати во порака
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.889
Edna mala informacija site sto se na dopolnitelna vo protokolot ima sansi site da zemaat bg drzavjanstvo izgleda padna dogovor megu glavnite toa go doznav pred 5min
Дaј бoже дa си у прaвo,мене ми рекoa уште пред еден месец декa ги дoгoвoриле дури и пoтврдите,aмa нaшиве нештo се мрсулaвеле,oвaa нaшaвa бaгрa
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Edna mala informacija site sto se na dopolnitelna vo protokolot ima sansi site da zemaat bg drzavjanstvo izgleda padna dogovor megu glavnite toa go doznav pred 5min
Од каде оваа информација? Како тоа сите ке земаат сите државјанство ? Доказ некој?
 
Член од
29 октомври 2017
Мислења
135
Поени од реакции
125
so sto dokumenti si
Striko[DOUBLEPOST=1509708600][/DOUBLEPOST]509 "да" против 33 "не". Што саботажа! Според статистичките податоци, саботажата против Бугарите во Македонија очигледно не е. Од 1 февруари до 1 април оваа година. Добиени се 1059 апликации, од кои 509 се македонски државјани од бугарско потекло. Откажување на кандидати од Македонија се 33. Како стана јасно во 21 од овие случаи се утврдени фалсификати. За други 6 од кандидатите имало воведен сигнал во Шенген информатичкиот систем со активна забрана за влез и престој на територијата на Шенген, а за двајца МВР испратило писмено мислење дека смета за нецелес'образно почитување на нивните апликации. Поради непредставјане на документи во дополнителниот рок (од 18 месеци) беа прекинати 53 извештаи на македонски граѓани. Шест документи на граѓаните на Република Македонија беа отстранети за понатамошни истраги. Такви се фактите. Останатите се емоции и политички дивиденди со патриотски рефрен. Лажно![DOUBLEPOST=1509708636][/DOUBLEPOST]OVA VETUVA
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.889
Informacijata e od vmro bg
Ти спoмнaa неш зa пoтврдите? Пишaв пред еден месец зa тoa бaш ме интересирa дaли ме извoзиле.Биле ли вooпштo темa нa рaзгoвoр?
 
Член од
19 септември 2017
Мислења
25
Поени од реакции
32
Здраво svima dali neko zna za ovaj novi zakon o 6 meseci za drzevljanstvo.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
35
Поени од реакции
36
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 26.02.2018
Денес ми се смени статусот Инаку со документи од брат.
Сега шо понатаму?
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 26.02.2018
Денес ми се смени статусот Инаку со документи од брат.
Сега шо понатаму?
Ќе си доставиш сега дополнителни документи и ќе чекаш на дополнителна ко нас од 2013/2014 од 1,5 до 2,5 години до повторно преразгледување..... јупиии:angel:
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 26.02.2018
Денес ми се смени статусот Инаку со документи од брат.
Сега шо понатаму?
Имаш доставено извод од брат ти(преведени и легализирани) како и копии од негова блгарска л.к и пасош?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom