Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Drexel

Гостин
I tie gi imaat dostaveno originalite ?
Да истовремено бевме во софија да доставиме кога не ставија на дополнителна на 2 мај[DOUBLEPOST=1506960811][/DOUBLEPOST]
Знaчи имaш прoизхoд(бугaрскo пoтеклo)имaш и крштеницa-венчaницa a пaк не си Бугaрин пo пoтеклo :facepalm:
Мислам дека само треба да ги верифицираат дека се оригинал не дека ти го спорат потеклото
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Да истовремено бевме во софија да доставиме кога не ставија на дополнителна на 2 мај[DOUBLEPOST=1506960811][/DOUBLEPOST]

Мислам дека само треба да ги верифицираат дека се оригинал не дека ти го спорат потеклото
Oд твoјa устa у бoжји уши.А зaштo рoк ти дaле дa дoстaвиш дoкумент дoкaз зa пoтеклo?
 
D

Drexel

Гостин
Oд твoјa устa у бoжји уши.А зaштo рoк ти дaле дa дoстaвиш дoкумент дoкaз зa пoтеклo?
Ама јас веќе имам доставено одамна пред 5 месеци, незнам зошто ме има таму на список, сигурно се техникалии демек сите на дополнителна да ги истакнат кои се и да се достават, дај боже да е така, гледам сите броеви се од 2015
 

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
Ајде мош на добро ќе е затоа барат дополнителни документи да бидеме позитивни малце

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 

tgdk

Go-Run
Член од
5 април 2017
Мислења
126
Поени од реакции
169
Ние што сме преку брат што да доставиме...
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
50
Поени од реакции
36
Cim pocnaa pak so protokoli nesto ne valja ...se nadevam 2014 nema da e izvadat kako 2012 :s
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
11
Поени од реакции
58
Здраво на сите.Сакам да ве прашам нешто.Дознав дека прадедо ми има служено бугарска војска 1941 до 1943 година.Го знам неговото име и презиме ама други информации не можев да дознаам.Како да проверам дали постои таков документ? И дали треба лицето да се има изјаснето како бугарин?Поздрав до сите.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Хaхa....нa дoпoлнителнa сум a земенo држaвјaнствo.А нa сaјтoт кoгa гo внесувaм брoјчетo пишувa не престaвљa инфoрмaцијa зa тaa препискa или нештo сличнo...
Можеби сакаат под тезга да даваат државјанства, а на ЕУ да им покажет "гледајте колку одбивме". ;)
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
50
Поени од реакции
14
Ама јас веќе имам доставено одамна пред 5 месеци, незнам зошто ме има таму на список, сигурно се техникалии демек сите на дополнителна да ги истакнат кои се и да се достават, дај боже да е така, гледам сите броеви се од 2015
Ovoj link ne se otvara kade da go najdam toj spisok jas sum so proverka od vice
 
D

Drexel

Гостин
Здраво на сите.Сакам да ве прашам нешто.Дознав дека прадедо ми има служено бугарска војска 1941 до 1943 година.Го знам неговото име и презиме ама други информации не можев да дознаам.Како да проверам дали постои таков документ? И дали треба лицето да се има изјаснето како бугарин?Поздрав до сите.
Ако дедо ти бил бугарски војник де факто е бугарин, Иначе име презиме дата да раѓање, дата на служење, кај бил стациониран, во кој округ и слично ти се многу важни податоци за да им помогне на архивистите да бараат низ 100 години на папири, Оди кај нив на веб страна “воен архив велико трново” и дај се што имаш на маил и прашај сите роднини другари старци за повеќе инфо ако можеш,[DOUBLEPOST=1506965566][/DOUBLEPOST]https://mjs.bg/25/2503/

Ovoj link ne se otvara kade da go najdam toj spisok jas sum so proverka od vice
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Да истовремено бевме во софија да доставиме кога не ставија на дополнителна на 2 мај[DOUBLEPOST=1506960811][/DOUBLEPOST]

Мислам дека само треба да ги верифицираат дека се оригинал не дека ти го спорат потеклото
Еве колку за инфо и јас сум вратен на дополнителна од 4 Мај со документи од сестра и мене ме има во списокот.Во меѓувреме имам доставено Удостоверение за родствени врзки и потврда од кај Лазар.Нема потреба за паника пошто на овој список се сите оние што се вратени на дополнителна со запирка на крајот.До сега официјано немаше инфо зошто сме вратени еве сега има(дополнителните проверки за криминал паѓаат во вода).Ова е само надополнување на она што почнаа да го практикуваат од пред некој ден тс на оние што ги враќаат на дополнителна веќе им има напишано дека треба до одреденна дата да однесат дополнителни документи од взходјашт блгарин.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom