Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 септември 2010
Мислења
6
Поени од реакции
7
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Zdravo do 2014 nema aber od nikoj nema nades poveke 21 mesec na dopolnitelna proverka znaci ne planiraat da gi pregleduvaat.
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Znae ne
Zdravo do 2014 nema aber od nikoj nema nades poveke 21 mesec na dopolnitelna proverka znaci ne planiraat da gi pregleduvaat.
Go sledev brojceto 18/2014 poslednive 6 meseci mu se smeni od dop. proverka na filnalna nekolku meseci i deka molbata e uvazena od sovetot, i od pred nekoja nedela e sega na proverka od viceprezident. (kako najnova etapa vo nizava statusi)

A pak do nego brojceto 19/2014 isto tolku kolku 18/2014 e na dopolnitelna i ne mrda od toj status. Deka bas tuka zastanale ne mi se veruva, sto znaci deka verojatno ne gi razgleduvaat prepiskite po red....

Toa mi dava nadez deka ja pocnale 2014 so preprazgleduvanje, no do kade se neznam i nikoj ne prijavuva promeni sto znaci deka mozebi i pak zastanale
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2013
Мислења
15
Поени од реакции
4
да не знае некој каде можат да се најдат списоци за војниците од македонија во бугарија за време на втората светска војна, дедо ми бил бугарски војник во хасково 1943 год.
probaj veliko trnovo toa e voen arxiv vo BG
 
Член од
17 мај 2017
Мислења
14
Поени од реакции
7
Zdravo !Bi sakala da prasam dali nekoj ima nekoj sto e preku konzilat bt da bil na intervju april 2016 ?Seuse sum na zadolzitelna?Kakov e negovio status ?neka kaze nekoj ako ima.POOZ
Jas bev na intervju vo Bitola na 26ti april 2016, i mene seuste ne mi e smenet statusot -
Zdravo !Bi sakala da prasam dali nekoj ima nekoj sto e preku konzilat bt da bil na intervju april 2016 ?Seuse sum na zadolzitelna?Kakov e negovio status ?neka kaze nekoj ako ima.POOZ
Jas bev na intervju preku konzulatot vo Bitola vo april mesec 2016ta, seuste mi e ovaj status Образувана преписка Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
 
Член од
4 април 2017
Мислења
26
Поени од реакции
41
Ве молам да ми каже некој од каде се вадат тие потврди од кое здружение, сакам да извадам и потврда како дополнителен документ да го приложам во МП , и број ако има некој да ми пише.
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
За да прод'лжи Вашата процедура по придобиване на б'лгарско гражданство. Необходимо е да предоставите официален документ, издаден от б'лгарски или чуждестранен компетентен орган в'з основа на акт за раждане, регист'р на населението и др., в којто се с'д'ржат данни относно Вашијат б'лгарскија произход.

Дали ова во превод значи да однесам оригинал... или оригинал и цела плејада на умреницу и изводи со кои се поврзувам јас со документот?
 
Член од
4 јули 2017
Мислења
1
Поени од реакции
1
На интервјуто за бугарски пасош, на прашањето - имаш ли роднини што живеат во Бугарија - што треба да се одговори?
 

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
да не знае некој каде можат да се најдат списоци за војниците од македонија во бугарија за време на втората светска војна, дедо ми бил бугарски војник во хасково 1943 год.
http://archives.bg/wars/SEARCH-s-2
Провери тука,в'зможно е да не е с'всем п'лен ,но ште ти даде нјакакви насоки(y)
 
Член од
4 април 2017
Мислења
26
Поени од реакции
41
За да прод'лжи Вашата процедура по придобиване на б'лгарско гражданство. Необходимо е да предоставите официален документ, издаден от б'лгарски или чуждестранен компетентен орган в'з основа на акт за раждане, регист'р на населението и др., в којто се с'д'ржат данни относно Вашијат б'лгарскија произход.

Дали ова во превод значи да однесам оригинал... или оригинал и цела плејада на умреницу и изводи со кои се поврзувам јас со документот?
И на мене исто ова ми го пишува па затоа сакам да вадам уште еден дополнителен документ покрај старриот. А можеби е автоматска порака и на исте исти одговор
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Ве молам да ми каже некој од каде се вадат тие потврди од кое здружение, сакам да извадам и потврда како дополнителен документ да го приложам во МП , и број ако има некој да ми пише.
Oва е бројот на Лазар Младенов 071 239 202 претседател на Бугарскиот Културен Клуб-Скопје со седиште во Струмица....само не ми е јасно зошто ќе ти е таа потврда кога веќе имаш стар документ-свидетелство од дедо.Ако не ти е однесен оригиналот,однеси го во Министерството заедно со преведени и легализирани изводи/умреници од дедо ти,мајка ти или татко ти....од тебе веќе имаат.
На интервјуто за бугарски пасош, на прашањето - имаш ли роднини што живеат во Бугарија - што треба да се одговори?
Нормално дека да иако немаш....ќе измислиш нешто,ама не навлегувај многу во темата,само онака општо.
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
За да прод'лжи Вашата процедура по придобиване на б'лгарско гражданство. Необходимо е да предоставите официален документ, издаден от б'лгарски или чуждестранен компетентен орган в'з основа на акт за раждане, регист'р на населението и др., в којто се с'д'ржат данни относно Вашијат б'лгарскија произход.

Дали ова во превод значи да однесам оригинал... или оригинал и цела плејада на умреницу и изводи со кои се поврзувам јас со документот?
Ова некој нов статус или?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
За да прод'лжи Вашата процедура по придобиване на б'лгарско гражданство. Необходимо е да предоставите официален документ, издаден от б'лгарски или чуждестранен компетентен орган в'з основа на акт за раждане, регист'р на населението и др., в којто се с'д'ржат данни относно Вашијат б'лгарскија произход.

Дали ова во превод значи да однесам оригинал... или оригинал и цела плејада на умреницу и изводи со кои се поврзувам јас со документот?
Ова после "проверка од вицепрезидентот." го доби како статус? :)
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Ова после "проверка од вицепрезидентот." го доби како статус? :)
Не, ова е одговор на имејл во кој прашав во што е проблемот, во мојот случај. Од правосудие е одговоров
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom