Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
04.11.'16 - подадено за произход (прв братучед + БККС).
15.06.'17 - МП закажување термин за интервју (ДАБЧ ги чекав 7 месеца).
Август 2018 - интервју. Ouch.

Можно е да:
- поедностават процедура за луѓе од Македонија бидејќи не има ПРЕМНОГУ!
- не ми побараа, ниту однесов исти документи како во ДАБЧ, само произходот и документите за МП
- можно е да има поместувања на датумите за интервју наназад (веќе има)
- за зголемениот број на прашања на интервјуто: точно е!
- во однос на ДАБЧ, заглавена е доста работата и започнале со закажувања за во блиска иднина за да исчистат илјадници заглавени предмети (19000 само лани!!!)

Поздрав!
od kaj toa deka ima pomestuvanja za intervjuata do sea na nikoj ne mu e pomesteno toa trebase da bide ama nesto e zakoceno i za sea intervjuata si ostanuvaat na istite dati
 
Член од
23 мај 2017
Мислења
53
Поени од реакции
26
Кое бројче си и со какви документи?
(кога бараш инфо фер е и да дадеш инфо) :)
Со стар документ, интервју октомви 2016,преку амбасада[DOUBLEPOST=1497542440][/DOUBLEPOST]
Некој да се пофали со промена на статус во задолжителна што бил на интервју април 2016та во конзулат во Битола??? :unsure:
Јас сум Октомври 2016 - По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Поздрав, во размислување сум за бугарско државјанство, немам никаква процедура почнато, али сум прилично сигурен дека ке отпочнам летово. Но, форумџии, од ова што го читам уназад 7-8 страни страв ме фаќа.
Што се случува, зар толку е заебано цела оваа процедура, зар нема помош од тие т.н. посредници, побогу ваљда они имаат врски па треба некако побрзо да иде (макар и со плус евра), навистина се чудам иако искрено се надевам дека од почеток до крај целата процедура ќе трае 2,5 - 3 години, сега веќе се надевав, во минато :)
Ај сега ако може некој накратко да напише пошто иам неки прашања, а ништо одприлика и незнам.
1. накратко која е процедурата, последователно чекорите и одприлика колку се чека, од старт до крај, зошто како што кажав воопшто не сум упатен?
2. дали имате некој асален посредник што може да го препорачате?
3. може малку чудно, што се се добива со буг. државјанство во еу државиве, мислам на работа и други привилегии ?

Фала ви и се читаме :)
Може да ти кажам како било (во смисол на тоа колку се чекаше) во 2016.

1. Договор со посредник за ПРВО одење во ДАБЧ на 01.03.2016
2. Прво одење во софија и поднесување документи во ДАБЧ за произход на 01.04.2016
4. Второ одење во софија на 09.09.2016 и подавање на документи во минстерство - Ми закажаа датум за интервју на 12.12.2017 (Значи 15 месеци).

Според она што сега го читам на форумов, се чека 3-4-5-6 месеци САМО за да поднесеш за (ПАЗИ) Произход во дабч. Мислам дека ние во 2016 го фативме последниот воз за колку толку нормална процедура глеано од временски аспект (нормална 2-ипол до 3 години од почеток до пасош). Во секој случај, почни си, од некаде ако си се решил на овој чекор.

Јас веќе со месеци чекам некој што е во финална влезен пред 2-3-4 месеци а е со потврда само да пише дали поминал или не, за да знам дали да носам крштеница како дополнителен документ на самото интервју.

Во секој случај,
Со среќа и се најдобро :D
 
Член од
24 април 2017
Мислења
21
Поени од реакции
5
ova mi go vratija na email od Sofija na eden moj bratuced , a mu pisuva deka molbata e razgledana i e izvadena na dopolnitelna proverka .
toj im pisal zosto e izvadena za dopolnitelna proverka a tie mu vratile ova :
'' Уважаеми господин ???????, следва, да предоставите доп'лнителни документи удостоверјавашти Вашијат б'лгарски произход.''
Na koj email imase pisano i na mak jazik ili bugarski?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
od kaj toa deka ima pomestuvanja za intervjuata do sea na nikoj ne mu e pomesteno toa trebase da bide ama nesto e zakoceno i za sea intervjuata si ostanuvaat na istite dati
Од случаи на форумиве + истото ми се потврди на лице место денес во Софија.[DOUBLEPOST=1497551621][/DOUBLEPOST]
A do koj datum su stigli u DABC sa proishodi Meh? Znas li?
Овој податок го имашe секогаш ти. Јас не успеав да прашам, но ете ти веќе даде одговор. :)
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Со што документи си?

За жал тие што сме од средина на Јануари,цел Февруари а еве после твојот пример изгледа и цел Март е вратен на дополнителна(освен оние што се со документи од родител).

Не ми е јасно само како успеаа овие од техничкава влада да разгледат толку многу преписки или оние што се од Март вратени на дополнителна се разгледани од скоро тс после стапувањето на должност на новата министерка![DOUBLEPOST=1497527116][/DOUBLEPOST]
Со што документи е братучед ти?

So krstelen dokument od babami... intervju 26 mart 2016 bev i vcera sum staven na dopolnitelna... toa e
 
Член од
18 октомври 2016
Мислења
119
Поени од реакции
164
Iskustvo nekoj so posrednikot Nikola PopIliev i tel.broj. fala mnogu
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Iskustvo nekoj so posrednikot Nikola PopIliev i tel.broj. fala mnogu
Јас пред да ја почнам постапката ,Никола Поп-Илиев ми го препорачаа ,и тој ми објасни се .Како стојат работите ,колку време треба,додека ја средував документацијата ми даваше точни насоки,но продолжив сама да си ги бркам работите.Вака ми стоеше за многу коректен,значи не е од типот да ветува се и сешто.
Ова е бројот што јас го имам 070 200 116.
Па сподели искуство
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Промена од 2014?
15-16 месеци сум вкупно на дополнителна, има ли крај дремењево на дополнителна?!!
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
23
Поени од реакции
12
Дали денес има потпишано некој указ ?
Дали некој воопшто има информација за указите кој чекаат потпис ?
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
27
Поени од реакции
25
Ja čekam dva ipo meseca a na žalost znam ljude koji čekaju 4 meseca,ma biće samo strpljenje

Послато са 5010D уз помоћ Тапатока
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
другар ми интервју мај 19 после интерв образована преписка и сеа после 28 дена од денес му се менња у Образувана преписка N:4***/2017/19.05.2017 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване ова сеа ко побрзо иде или си е нормално има некој што вака му е сменет статусот ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom