Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
toj e dokumentot.samo sto frazata sum ja utnal
propustot e moj, kaj mene pisuva 'za bugarski pasos'
a treba za pisuva 'za bugarsko drzavjanstvo'
 
Член од
9 јули 2012
Мислења
8
Поени од реакции
2
Здраво дечки,
Новајлија сум на оваа тема па ме интересира дали е доволен доказ за потекло (дали имам шанси за бугарски пасош?) буквицата (воена книшка од мој пра пра дедо од страна на татко ми), и тоа што двајца мои први братучеди кои што веќе имаат бугарски пасоши а се од страна на мајка ми ! Колку кошта целата процедура и колку време најмалку би требало да трае?
 
Член од
3 јули 2012
Мислења
22
Поени од реакции
12
Vo ponedelnik go zemav drzavjanstvoto ostana uste slikanje
cestitki za brzo dobra rabota vo stranstvo :)[DOUBLEPOST=1486599640][/DOUBLEPOST]
Здраво дечки,
Новајлија сум на оваа тема па ме интересира дали е доволен доказ за потекло (дали имам шанси за бугарски пасош?) буквицата (воена книшка од мој пра пра дедо од страна на татко ми), и тоа што двајца мои први братучеди кои што веќе имаат бугарски пасоши а се од страна на мајка ми ! Колку кошта целата процедура и колку време најмалку би требало да трае?
Kaj planiras da podavas vo bt vo sk ili vo bugarija?[DOUBLEPOST=1486599789][/DOUBLEPOST]LELE kako se napnav sega ko procitav deka od intervjuto se ceka i po 14-15 meseci. Mene konzulot mi rece togas deka od intervjuto za 13 meseci najkasno treba da mi dadat povraten odgovor na primer: Odobreno<, Odbieno ili deka treba dopolnitelni dokumenti. Saaa ko vidov to pu pu nevazi abe balkanci si se balkanci te jbg.[DOUBLEPOST=1486600017][/DOUBLEPOST]
Здраво дечки,
Новајлија сум на оваа тема па ме интересира дали е доволен доказ за потекло (дали имам шанси за бугарски пасош?) буквицата (воена книшка од мој пра пра дедо од страна на татко ми), и тоа што двајца мои први братучеди кои што веќе имаат бугарски пасоши а се од страна на мајка ми ! Колку кошта целата процедура и колку време најмалку би требало да трае?
Sefe mnogu pra pra imas ke se odajs pari od dokumenti razcitaj na temata eden kup imat zemeno so od brv braced. A za dokumenti ti trebat izvod od tebe od roditelot i od bracedot i fotokopija od pasos od tebe i od bracedot prevedeni i legalizirani. Ako poddavas vo bitolskiot konzulat znam deka tie ke te upat kaj edna preveduvacka i taja ke ti popolni uste nekolku dokumenti mene taka mi napraja. Ako sakas mislam imam i broj taja i tamu raboti vo konzulatot sigurno kaj nejze ke te pratat ama ako sakas ke ti dam vo PP.
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2011
Мислења
28
Поени од реакции
16
Препорака за некој добар посредник...Бев на интервју во декември 2015 во бугарската амбасада во ск, , а уште немам добиено бројче..секој месец се јавувам и се истото ми го кажуват,да се јавам нареднио месец,а веќе една година помина од моето интервју...има ли некој со сличен проблем??
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Дaли мoже сo бг.пaсoш дa се вoзи кoлa сo бг.тaблици вo македонија и кoјa е прoцедурaтa?
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Дaли мoже сo бг.пaсoш дa се вoзи кoлa сo бг.тaблици вo македонија и кoјa е прoцедурaтa?
Procedurata e sledna.....Kupi avtomobil,registriraj go vo opstinata kade se vodis,napolni benzin i.....vozi.So srekja Paparak,toa e se...vozi i uzivaj,
 
Член од
20 јануари 2016
Мислења
16
Поени од реакции
7
@nataly123 dali dozna koj bil problemot za takviot status? I jas isto sum so dokumenti od brat, pa za sekoj slucaj da bidam podgotvena.
Isto bi sakala nekoj poupaten da mi kaze, moj prv bratuced ima bugarski pasos. On e sega pocinat, a jas poradi splet na okolnosti ne mozam da dojdam do negoviot pasos. Postoi li nekoj nacin na koj sto mozam da dojdam do potvrda deka e on bugarski drzavjanin ili mora kopija od negoviot pasos?
Blagodaram.
Nekoj da mi odgovori na boldiranoto? :)
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Ама се вртиме во круг, препрочитувај си ги формулациите пред да реплицираш повикувајќи се на нив.
Не "правосилна одлука", туку "правосилен обвинителен акт". Таа реченица значи дека не си обвинет, а не дека не си осуден. Белким е јасна разликата меѓу обвинет и осуден.[DOUBLEPOST=1486556350][/DOUBLEPOST]Споредувајте си и носете си заклучок што ви треба:
Уверение од кривична евиденција
Потврдува дека во дадениот момент не си кривично обвинет = дека против тебе не се води кривична постапка, како и дека не постои ни пресуда против тебе која во моментот чека да биде извршена.

Потврда од казнена евиденција
Потврдува дека никогаш до сега не си бил осудуван.

Свидетелство за с'димост
Потврдува дека никогаш до сега не си бил осудуван.

Удостоверение от Прокуратурата
Потврдува дека во дадениот момент не си кривично обвинет, т.е. дека Јавното обвинителство во Бугарија (Прокуратурата) не води никаква кривична постапква против тебе.
Другар јас лично Октомври/2014 однесов потврда од основен суд дека не сум осудуван со назнака дека ми треба за добивање Бугарско државјанство и ништо друго не ми бараа. Значи класичната потврдаза неосудуван која ја користевме секогаш кога ни била потребна и во Македонија.Веќа во Април/2016 добив државјанство. Дали во меѓувреме има некаква измена незнам но сепак мојата преписка била разгледувана пред одприлика 10 месеца со истата потврда така да мислам дека не би требало да има било какви промени.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Другар јас лично Октомври/2014 однесов потврда од основен суд дека не сум осудуван со назнака дека ми треба за добивање Бугарско државјанство и ништо друго не ми бараа. Значи класичната потврдаза неосудуван која ја користевме секогаш кога ни била потребна и во Македонија.Веќа во Април/2016 добив државјанство. Дали во меѓувреме има некаква измена незнам но сепак мојата преписка била разгледувана пред одприлика 10 месеца со истата потврда така да мислам дека не би требало да има било какви промени.
Веќе нема документ кој се вика по старо "уверение за неосудуваност". Сега има два документи што се викаат "уверение од кривична евиденција" и "потврда од казнена евиденција", еве види овде:
http://www.pravdiko.mk/skopje-uverenijata-od-prekrshochna-kaznena-i-krivichna-evidentsija-ke-se-izdavaat-na-shalter-vo-krivichnot-sud/
таканареченото уверение за носудуваност подолго време наназат не се издава, а наместо тоа се издаваат уверенија – потврди од кривична или уверенија од казнена евиденција
Затоа е забуната меѓу луѓето кој е документот што всушност ни треба. Споредувајќи ја содржината на двата документа со содржината на бугарското "свидетелство за с'димост", логичкиот заклучок ми беше дека тој од казнена е бараниот документ, ама се испостави дека во пракса не е така.
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2013
Мислења
23
Поени од реакции
22
Здраво дечки. Поднесов документи лани во амбасада во скопје, бев на интервју во октомври, вчера ми го дадоа бројчето, сега истото ми рекоа да го проверувам на http://publicbg.mjs.bg/BgInfo, знае ли некој колкав е периодот за добивање на одговор до каде сум и која е процедурата...?
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Здраво дечки. Поднесов документи лани во амбасада во скопје, бев на интервју во октомври, вчера ми го дадоа бројчето, сега истото ми рекоа да го проверувам на http://publicbg.mjs.bg/BgInfo, знае ли некој колкав е периодот за добивање на одговор до каде сум и која е процедурата...?
Не
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Здраво дечки. Поднесов документи лани во амбасада во скопје, бев на интервју во октомври, вчера ми го дадоа бројчето, сега истото ми рекоа да го проверувам на http://publicbg.mjs.bg/BgInfo, знае ли некој колкав е периодот за добивање на одговор до каде сум и која е процедурата...?
Ke cekas edno 10 meseci pa pocni proveruvaj
 
Член од
21 декември 2014
Мислења
111
Поени од реакции
23
Здраво, во Струмица имаше посредник за бугарско државјанство,се викаше Гоко Николов. Дали има некој контакт од него?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom