Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Па првата реченица ти е тоа - дека немаш правосилна одлука против тебе.
Ама се вртиме во круг, препрочитувај си ги формулациите пред да реплицираш повикувајќи се на нив.
Не "правосилна одлука", туку "правосилен обвинителен акт". Таа реченица значи дека не си обвинет, а не дека не си осуден. Белким е јасна разликата меѓу обвинет и осуден.[DOUBLEPOST=1486556350][/DOUBLEPOST]Споредувајте си и носете си заклучок што ви треба:

Уверение од кривична евиденција

Потврдува дека во дадениот момент не си кривично обвинет = дека против тебе не се води кривична постапка, како и дека не постои ни пресуда против тебе која во моментот чека да биде извршена.

Потврда од казнена евиденција
Потврдува дека никогаш до сега не си бил осудуван.

Свидетелство за с'димост
Потврдува дека никогаш до сега не си бил осудуван.

Удостоверение от Прокуратурата
Потврдува дека во дадениот момент не си кривично обвинет, т.е. дека Јавното обвинителство во Бугарија (Прокуратурата) не води никаква кривична постапква против тебе.
 
Последно уредено:
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Znae li nekoj za kade e potreben preveden i legaliziran megunaroden izvod posle zemanje ukaz?Opstina ili policija kade go baraat?
 
Член од
9 јули 2014
Мислења
130
Поени од реакции
44
dobro cekam od 20 maj na zadolzitelna ,kolku se ceka vise ima li nekoj kako mene,toa se 9 meseci veke?daj nekoj neka kaze kolku ceka na zadolzitelna ,intervju imav vo ambasada vo februar 2016,vo ministerstvo sum zavedena na 20 maj,2016
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Ама се вртиме во круг, препрочитувај си ги формулациите пред да реплицираш повикувајќи се на нив.
Не "правосилна одлука", туку "правосилен обвинителен акт". Таа реченица значи дека не си обвинет, а не дека не си осуден. Белким е јасна разликата меѓу обвинет и осуден.[DOUBLEPOST=1486556350][/DOUBLEPOST]Споредувајте си и носете си заклучок што ви треба:
Уверение од кривична евиденција
Потврдува дека во дадениот момент не си кривично обвинет = дека против тебе не се води кривична постапка, како и дека не постои ни пресуда против тебе која во моментот чека да биде извршена.

Потврда од казнена евиденција
Потврдува дека никогаш до сега не си бил осудуван.

Свидетелство за с'димост
Потврдува дека никогаш до сега не си бил осудуван.

Удостоверение от Прокуратурата
Потврдува дека во дадениот момент не си кривично обвинет, т.е. дека Јавното обвинителство во Бугарија (Прокуратурата) не води никаква кривична постапква против тебе.
За да не се вртиме во круг, ОВА е тоа што ни треба (и дека јас сум во право :P )

Прашано и докажано дека тоа е тоа, од судија, адвокат и посредник. Не се јавив уште во Софија директ кај министерот. ;)
 
Член од
18 октомври 2016
Мислења
119
Поени од реакции
164
Zdravo dali e zapocnata 2014. ..Brojot 18/2014 gi pratam sega dobil ukaz bese na finalna.
Jas bev vcera vo ministerstvoto i na salterot za bugarsko grazdanstvo prasav do kaj mi e procedurata i mi go pobaraa pasosot i proverija i mi rekoa deka see vo red da ocekucam vo skoro vreme promena. E sega koga ke bide toa najskoro vreme dali mesecov ili ponatamu aman veke za vaa 2014. Inaku imav drugo rabota i ne planirav da prasuvam po salterite budejki mislev deka ke naletam na krajno drski sluzbenici kako nasite no ispadna sprotivno, deckoto na salterot bese krajno prijaten so odgovorite...pozzz
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Jas bev vcera vo ministerstvoto i na salterot za bugarsko grazdanstvo prasav do kaj mi e procedurata i mi go pobaraa pasosot i proverija i mi rekoa deka see vo red da ocekucam vo skoro vreme promena. E sega koga ke bide toa najskoro vreme dali mesecov ili ponatamu aman veke za vaa 2014. Inaku imav drugo rabota i ne planirav da prasuvam po salterite budejki mislev deka ke naletam na krajno drski sluzbenici kako nasite no ispadna sprotivno, deckoto na salterot bese krajno prijaten so odgovorite...pozzz
Zdravo koj broj si od prilika ili mesec na intervju. Imam odneseno dopolnitelni dokumeti veke 16 meseci.
 
Член од
11 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
10
Zavisi koga ti e registrirana prepiskata. Moze si imal intervju pred 10 meseci, ama prepiskata ti e registrirana vo Direkcijata za Blgarsko Grazdanstvo pred 7 meseci da recime.
Koj datum ti go pisuva koga proveruvas status?
Jas imav intervju pred 9 meseci ama prepiskata mi e registrirana vo direkcijata pred 6 meseci. Barem mislam deka se vodat po datumot koga ti e registrirana prepiskata.
Da taka e. Jas 14 meseci bev na obrazovana prepiska , bidejki prepiskata bese registrirana 4-5 meseci po intervju .
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Zdravo dali e zapocnata 2014. ..Brojot 18/2014 gi pratam sega dobil ukaz bese na finalna.
Ај ако сакаш уште еднаш постави го прашањето. Пет пати го прочитав и стварно не го разбирам. Прво прашуваш дали е започната 2014, а после изјавуваш дека 18/2014 веќе земал указ
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Može li nekoj da mi kaze od interviju vo ambasada do graganstvo ili do ukaz kolku vreme se ceka ?
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
68
Поени од реакции
73
me
Jas bev vcera vo ministerstvoto i na salterot za bugarsko grazdanstvo prasav do kaj mi e procedurata i mi go pobaraa pasosot i proverija i mi rekoa deka see vo red da ocekucam vo skoro vreme promena. E sega koga ke bide toa najskoro vreme dali mesecov ili ponatamu aman veke za vaa 2014. Inaku imav drugo rabota i ne planirav da prasuvam po salterite budejki mislev deka ke naletam na krajno drski sluzbenici kako nasite no ispadna sprotivno, deckoto na salterot bese krajno prijaten so odgovorite...pozzz
sigurno ovoj mesec ke pocnat da ja razgleduvaat 2014.so sreka neka e se iznacekavme jas sum broj 58**/2014 i sum 15 meseci na dopolnitelna
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Jas bev vcera vo ministerstvoto i na salterot za bugarsko grazdanstvo prasav do kaj mi e procedurata i mi go pobaraa pasosot i proverija i mi rekoa deka see vo red da ocekucam vo skoro vreme promena. E sega koga ke bide toa najskoro vreme dali mesecov ili ponatamu aman veke za vaa 2014. Inaku imav drugo rabota i ne planirav da prasuvam po salterite budejki mislev deka ke naletam na krajno drski sluzbenici kako nasite no ispadna sprotivno, deckoto na salterot bese krajno prijaten so odgovorite...pozzz
Пази да не прочита @Igor-Kav дека пишуваш за 2014 ќе те натепа. Зашто уште имало што чекаат од 2013... хаха. Така да подобро да не пишуваме и прашуваме за 2014.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom