Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
добро нормални сте или што може ли некој веке да ми објасни КАКОВ Е тој проклет мегународен извот (вероватно на родени) затоа што првпат слушам за такво нешто?????????
Тие нормални се ама по се изгледа ти имаш краток фитил.
Тој е извод кој важит за потписничките на Виенската конвенција за матични документи и се издава на повеќе јазици.
За да го добиеш, оди во матичното одделение на местото на раѓање и побарај меѓународен извод. Иста цена е со обичниот и е истата процедура.
Поздрав и полека малце со речникот и изразите шо ги употребвиш.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Тие нормални се ама по се изгледа ти имаш краток фитил.
Тој е извод кој важит за потписничките на Виенската конвенција за матични документи и се издава на повеќе јазици.
За да го добиеш, оди во матичното одделение на местото на раѓање и побарај меѓународен извод. Иста цена е со обичниот и е истата процедура.
Поздрав и полека малце со речникот и изразите шо ги употребвиш.
да се чудиш со некои луге,,петпати до сега го поставив истото прашање и никој не се најде паметен да одговори,прашав посредник за тој ИЗВОД ми рече тој ти треба само кога одиш во веце,,,сум се спикал каде не во бугарија и никој не ми побарал мегународен,вселенски,или каков и да е тој извод се десило да ми го фрлат назад бидејки е постар от 6 месеци но ништо повеке,,,се знае извод каков ти треба,,,плус незнаев дека требвит да те прашва тебе за то како да се изразва и пиша,,,по говоров ТИ СИ НЕКАДЕ ОТ ОХРИД,.,.,фала за просветлувањето а извини за маката
 
Член од
17 август 2016
Мислења
21
Поени од реакции
10
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, Преписката е предоставена на ДАБЧ за изготвјане на мотивирано становиште к'м издаденото удостоверение за б'лгарски произход.

Od Juli mesec istiot status i nema promena do denes!!!
Brojce 79**/2013

Ovaa 2013 Istoriska stana!!! Dali ima nekoj ideja ili sovet sto da se pravi !
( dopolnitelni od tetka i od dvata kluba potvrdi )
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Толку ли се чека?
И јас сум на финална...
И уште колку потоа до решение?
Благодарам
Исто и јас..од 19 септември сум во финална број 78../2015, чекам....ај среќно[DOUBLEPOST=1482229590][/DOUBLEPOST]
Официјално 3 месеци на финална....
Еве сум таков..од 19 септември сум во финална..78../2015
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
93
Поени од реакции
83
drustvo prasav pred izvesno vreme nonikoj ne mi odgovori - Dali ako izvadis BG vozacka MKD treba da ja ponistis odnosno otkazis ili ne e toas potrebno , ako znajt nekoj neka mi kazit ...
so sreka na site da stignite do krajnata cel
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
drustvo prasav pred izvesno vreme nonikoj ne mi odgovori - Dali ako izvadis BG vozacka MKD treba da ja ponistis odnosno otkazis ili ne e toas potrebno , ako znajt nekoj neka mi kazit ...
so sreka na site da stignite do krajnata cel
Mkd vozackata ja ostavas vo bg i semas bg vozacka ako si kamiondzija a ako imas samo b ne moras zavisi od zemjite kade sakas da begas za germanija ti e tamu kaj sto ke naselis menjavas za germanska i vozis toa e na brzina
A za podetalno za kamionzii treba da polagas psiho tes kopetetnost pa zemas bg voazacka a za b samo menjas
Poze
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
93
Поени од реакции
83
ne ne momentalno imam samo B - kategorija vo postapka sum za polaganje na C - kategorija no toa otom potom , znaci vozackata moze da mi ja zamenat uste istiot den bidejki kako bi se vratil MKD . :)
 
Член од
19 ноември 2014
Мислења
22
Поени од реакции
6
Официјално 3 месеци на финална....
Толку ли се чека?
И јас сум на финална...
И уште колку потоа до решение?
Благодарам
Исто и јас..од 19 септември сум во финална број 78../2015, чекам....ај среќно[DOUBLEPOST=1482229590][/DOUBLEPOST]
Еве сум таков..од 19 септември сум во финална..78../2015
Благодарам
А,тоа по ред ли одат со броевите?

Јас сум 81../2015
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Колку долго трае процедура за вадење бугарско државјанство за дете? Значи јас имам сакам за синот да извадам сега, има само 3 години доколку значи нешто.
 
Член од
28 август 2011
Мислења
30
Поени од реакции
38
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Дечки колку време одприлика да чекам за друг статус ..... и што е следниот статус ако може некој да ми каже ! Ви благодарам
 
Член од
18 октомври 2016
Мислења
119
Поени од реакции
164
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Дечки колку време одприлика да чекам за друг статус ..... и што е следниот статус ако може некој да ми каже ! Ви благодарам
Od koga ti e voj status i koj broj i godina si?
 
Член од
28 август 2011
Мислења
30
Поени од реакции
38
Od koga ti e voj status i koj broj i godina si?

Деновиве ми е сменет статусот не знам точно кога ! Инаку Интервју бев 09.11.2016 ! Па ако знае некој кој е следен статус , и за колку време одприлика би се сменил.
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
62
Поени од реакции
40
Деновиве ми е сменет статусот не знам точно кога ! Инаку Интервју бев 09.11.2016 ! Па ако знае некој кој е следен статус , и за колку време одприлика би се сменил.
Kade imase intervju? Jas bev na intervju 21 april 2016, pa uste sum na obrazuvana. Mislam deka se e relativno i nikoj ne znae kolku vreme ke bide. Sleden status mislam deka ke bide za zakazuvanje da si go podignes ukazot ako ne se lazam.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom