Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 февруари 2015
Мислења
56
Поени од реакции
26
kerka mi go zede drzavjanstvoto vcera vo bg ambasada vo Skopje i tamu prijvi adresa vo opstna Stolicna ul Lege 6 DAli nekoj znae sto sleduva posle ova zato so sluzbenickata i rekla vo februari mart da proveri dali i ja odobrile adresata Ova e nesto novo? Ke ve molam ako nekoj ima informacija neka pisi kolku vreme se ceka?FALA:(
 
Член од
1 ноември 2016
Мислења
17
Поени од реакции
1
Ve molam dali nekoj znaj do kade e procedurata za potpisuvaneto na drzavljanstvoto 10 meseci cekam preku sofija sum. Bev na intervju vo 2013 God.. ??[DOUBLEPOST=1479499820][/DOUBLEPOST]Ve molam dali nekoj znaj do kade e procedurata za potpisuvaneto na drzavljanstvoto 10 meseci cekam preku sofija sum. Bev na intervju vo 2013 God.. ??[DOUBLEPOST=1479499880][/DOUBLEPOST]Ve molam dali nekoj znaj do kade e procedurata za potpisuvaneto na drzavljanstvoto 10 meseci cekam preku sofija sum. Bev na intervju vo 2013 God.. ??j[DOUBLEPOST=1479499967][/DOUBLEPOST]Ve molam dali nekoj znaj do kade e procedurata za potpisuvaneto na drzavljanstvoto 10 meseci cekam preku sofija sum. Bev na intervju vo 2013 God.. ??j[DOUBLEPOST=1479500073][/DOUBLEPOST]Ve molam dali nekoj znaj do kade e procedurata za potpisuvaneto na drzavljanstvoto 10 meseci cekam preku sofija sum. Bev na intervju vo 2013 God.. ??j
 
Последно уредено:

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Не знам дали е пишано низ темава, ако се има пасош, за возачка која е процедурата? Веројатно не треба да се полага дополнително?
 
Член од
18 јануари 2015
Мислења
18
Поени од реакции
0
Здраво
Сакам да се пријамам за Бугарски пасош во амбасадата во Скопје, каде тоа можам да го направам на интернет или директно во амбасада?
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
107
Поени од реакции
107
Член од
18 јануари 2015
Мислења
18
Поени од реакции
0
Не знам дали е пишано низ темава, ако се има пасош, за возачка која е процедурата? Веројатно не треба да се полага дополнително?
Дополнително не треба да се полага.
Потребно ти е свидетелство за заврзхено основно образовние кое треба да се преведе и легализира и потоа се носи во РИО од каде се добива документ дека може да се издаде зозачка дозвола. пота се оди во бугарско МВР када се прави возачката. Целата процедура трае околу два месеци.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
55
Поени од реакции
97
Не знам дали е пишано низ темава, ако се има пасош, за возачка која е процедурата? Веројатно не треба да се полага дополнително?

Za vozacka sega koga mi go dade posrednikot pasosot I licnata karta mu dadov pobara orginal sveditelstvo za zavrseno obrazovanie I polnomosno ama toa si ima veke I rece otprilika eden mesec ke bila procedurata kraj dekemvri da odam da se slikam za vozacka.
 
Член од
18 јануари 2015
Мислења
18
Поени од реакции
0
Не знам дали е пишано низ темава, ако се има пасош, за возачка која е процедурата? Веројатно не треба да се полага дополнително?
Дополнително не треба да се полага.
Потребно ти е свидетелство за заврзхено основно образовние кое треба да се преведе и легализира и потоа се носи во РИО од каде се добива документ дека може да се издаде зозачка дозвола. пота се оди во бугарско МВР када се прави возачката. Целата процедура трае околу два месеци.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Дополнително не треба да се полага.
Потребно ти е свидетелство за заврзхено основно образовние кое треба да се преведе и легализира и потоа се носи во РИО од каде се добива документ дека може да се издаде зозачка дозвола. пота се оди во бугарско МВР када се прави возачката. Целата процедура трае околу два месеци.
Дали потоа може да ги имам и двете возачки (мк и бг) или мора да ја дадам македонската и да ја поседувам само бугарската?
 
Член од
18 септември 2016
Мислења
28
Поени од реакции
11
A jel se na toj novoj dozvoli sto je izdaju u bugarskoj po necemu vidi da si je zamenio za makedonsku, jer sam cuo da ta dozvola vazi samo u bugarskoj a ne u celoj EU? Na primer, da u nemackoj nemas pravo da je koristis duze od 6 meseci, jer se vidi da si polagao u makedoniji?
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
A jel se na toj novoj dozvoli sto je izdaju u bugarskoj po necemu vidi da si je zamenio za makedonsku, jer sam cuo da ta dozvola vazi samo u bugarskoj a ne u celoj EU? Na primer, da u nemackoj nemas pravo da je koristis duze od 6 meseci, jer se vidi da si polagao u makedoniji?
Во Германија е дозволено да се возит само 6 месеци од пријавувањето на адреса со Бугарска возачка преведена од Македонска. Отпозади имат код 70МКД шо значит дека е сменета од Македонска. Казните се големи (1000еур печат на возачката Д пречкртано и забрана за возење и полагање во Германија со траење од 1 година). Доколку не се почитува забраната може да следи казна затвор од траење од 6 месеци.
Од Балканов (нонЕУ) единствено се признаени босанските возачки (ама само Б кат.). Имат најави дека од нова година или најкасно до март април и Македонските возачки ќе спаѓаат во додатокот 11 т.е. ќе можат да се сменат дирекно на Германски без полагање на возачки испит (исто само за Б кат.).

Секоја држава на ЕУ си имат посебни закони кои ја признаваат или не Македонската возачка дозвола (воедно и Бугарската возачка преведена од Македонска).
Повеќе инфо на сајтот од ЕК:
http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/driving-licence/driving-licence-recognition-validity/germany/index_de.htm
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Во Германија е дозволено да се возит само 6 месеци од пријавувањето на адреса со Бугарска возачка преведена од Македонска. Отпозади имат код 70МКД шо значит дека е сменета од Македонска. Казните се големи (1000еур печат на возачката Д пречкртано и забрана за возење и полагање во Германија со траење од 1 година). Доколку не се почитува забраната може да следи казна затвор од траење од 6 месеци.
Од Балканов (нонЕУ) единствено се признаени босанските возачки (ама само Б кат.). Имат најави дека од нова година или најкасно до март април и Македонските возачки ќе спаѓаат во додатокот 11 т.е. ќе можат да се сменат дирекно на Германски без полагање на возачки испит (исто само за Б кат.).

Секоја држава на ЕУ си имат посебни закони кои ја признаваат или не Македонската возачка дозвола (воедно и Бугарската возачка преведена од Македонска).
Повеќе инфо на сајтот од ЕК:
http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/driving-licence/driving-licence-recognition-validity/germany/index_de.htm
брат да го затвориме ова со возачкиве затоа што веке стварно НЕМА СМИСЛА,ја направивте возачката ко дозвола за возење вселенски брот,,,,,па вака,,,,мој комшија кој веке 7 год живее во германија со бг пасс.кој вози со бг.возачка до сега него казниле ниту му направиле проблем такада стварно прекинете веке стварно доволное е,,бајдувеј ме ИЗНАСМЕА жив и здрав да си,,,босанските возачки признаени от цел свет:aplauz:,,,,,,без навреда,,ништо лошо.поз..до тебе,,среќно[DOUBLEPOST=1479510659][/DOUBLEPOST]
Konecno.
Go cekam od 2013 :cuc:

Прегледај го приврзокот 160119

Vtornikot se slikav denes vo raka. jeeeee
Vi posakuvam se najubavo site sto cekate da si zemete I pobrzo potpisani ukazi.:):)
честито,,,со што документи си??????
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom