Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 февруари 2016
Мислења
85
Поени од реакции
56
[DOUBLEPOST=1476482063][/DOUBLEPOST]
Pobrzo e procedurata preku ambasada?poso se mislam kaj da podnesam.sovet ako moze
Drugar ja sum preku ambasada i mnogu e posporo nego li direkno u sofija. Se kaam sto ne potrosiv 100 do 200 evra poveke za pat ova ona ama do sea ke cekav ukaz caka uste sum na zadolzitelna
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
postojana licna karta pominata imam koj mozi da mi ja prodolzi
Помината? Епа нема продолжување ако веќе ти е истечена, требало 2 или 3 месеци пред истекувањето да побараш продолжување. Сега ќе треба низ целата процедура на ново да си поминеш. Виза D, договор за наем, пари во банка, произход... Сѐ. И јас сум во твојата ситуација.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Ајде ве молам да напише или во инбокс да ми пише како поминал при сликање за пасошот односно кои документи му ги побарале таму дали само со листот со ЕГН или носел и нешто друго.Да одговори човек што се сликал или посредник ве молам
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Drugar ja sum preku ambasada i mnogu e posporo nego li direkno u sofija. Se kaam sto ne potrosiv 100 do 200 evra poveke za pat ova ona ama do sea ke cekav ukaz caka uste sum na zadolzitelna
Како што закажуваат сега после 2018 во Софија стварно незнам како мислиш дека побрзо би ја завршил работата таму одколку амбасада.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Ne drugar ne se nesvrzani raboti. Jas sum clen na forumov pred 2 i povekje godini. procitaj gi moite postovoi na nazad pa kje ti bide jasno. Ako te mrzi kje ti kazam 2 pati ja tera postapkata bidejki 1 bev prekraten. pozz i sekoe dobro.[DOUBLEPOST=1476542488][/DOUBLEPOST]
Samo da pojasnam gledam deka mnogu me prasuvaat kako toa cekav 5 godini. 2011 pocnav postapka za drzavjanstvo prv pat. Vo 2013 bev prekraten megju prvite. 2014 pocnav nova procedura. znaci se na se 5 godini.
бате стварно си нејасен,,јас почнав процедура 2012 септември кога почна хаосот,инаку не можно да бидеш прекратен ако си почнал 2011 тогаш се беше по старата процедура се земаше премногу лесно и пребрзо...патем со какви документи зеде ако може да појасниш!!
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Ве молам кажете каде и за колку време најбргу можам да преведам и легализирам извод?
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
50
Поени од реакции
75
бате стварно си нејасен,,јас почнав процедура 2012 септември кога почна хаосот,инаку не можно да бидеш прекратен ако си почнал 2011 тогаш се беше по старата процедура се земаше премногу лесно и пребрзо...патем со какви документи зеде ако може да појасниш!!
dekemvri 2011 podnesov dok za proishod. intervju prvpat 2012, prekraten 2013.... 2015 intervju 2 pat. dop dokument drzavjanstvo od cicko.
 
Член од
4 мај 2016
Мислења
20
Поени од реакции
7
Dali ima nekoj isto kako mene. Veke 4 meseci mi stoi ovoj status, 79**/2013 sum, Istoriski stana ovaa !!!
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, Преписката е предоставена на ДАБЧ за изготвјане на мотивирано становиште к'м издаденото удостоверение за б'лгарски произход.
Pepi pepi ist slucaj sum i jas :/ znam uste eden covek so istiov status i kaj nego nisto se nema smeneto...
 
Член од
16 септември 2010
Мислења
34
Поени од реакции
32
+ Od Dopolnitelna vo Finalna ,dali posle finalna moze da te odbijat posto neli potekloto e dokazano :)
На финална се одлучува дали ќе добиеш или не....ама ретко кој одбиле ...барем до сега[DOUBLEPOST=1476607792][/DOUBLEPOST]
nekoj od 2013 od finalna sto dosol na potpis vo koi ramki e cekanjeto od prilika kolku meseci
fala.
Мајка ми отприлика чекаше 2-3 недели...за мене мислам дека беа 2 месеци....ама максимум е 4 месеци чекање
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom