Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 октомври 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ve molam za informacija dokolku nekoj znae ili imal prethodno iskustvo,kakva e procedurata za podnesuvanje na dokumenti za drzavjanstvo za moite maloletni deca(jas sega treba da go podignam drzavjanstvoto) i kolku vreme trae procedurata za tie da dobijat drzavjanstvo.Fala vi odnapred.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Ve molam za informacija dokolku nekoj znae ili imal prethodno iskustvo,kakva e procedurata za podnesuvanje na dokumenti za drzavjanstvo za moite maloletni deca(jas sega treba da go podignam drzavjanstvoto) i kolku vreme trae procedurata za tie da dobijat drzavjanstvo.Fala vi odnapred.
Ако децата ви се под 14 години, автоматски добиваат државјанство без никаква посебна процедура. Ако се од 14 до 17 години, веројатно ќе биде потребна некаква процедура што секако би била пократка од таа што е за нас останатите. На пример 5-6 месеци, ама не знам точно.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
pojdi logicki kako ke dokazes sto ti e sopruga ili nesto drugo
Logicki koga razmisluvas sto majka ima da pokazuvas izvod od sopruga ...pa ti samo apliciras a ne zena ti.... aj za tebe da trazat izvod ama za sopruga ne veruvam iskreno[DOUBLEPOST=1476133501][/DOUBLEPOST]
ke ve molam dali nekoj znae kolku se ceka za potpis od viceprezident

Do 90 dena.... ova prasanje e odgovoreno pa da ne preteram milion pati ( dobro de taka e muabetot):)
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Значи "Не ни е јасно за кој кур сте аплицирале, вие веќе сте бугарски државјанин. Не сте знаеле? Епа еве сега знаете. Честито. Повелете да си извадите пасош и лична карта.". :)
Фала ти вицкаст пријателе, не беше за мене ;)
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Ve sledam podolgo vreme i eve i jas da kazam do kade mi e postapkata.
Prvo blagodarnost do site sto mi ovozmozivte da ja razberam procedurata za b.g. drzavjanstvo. Dokumenti podnesov preku posrednik Jone od Ohrid za kogo imam samo pofalni zborovi. Odam preku pasos na vujko, brat na majka mi. Vo mesec 7/2015 podnesov za prishod, vo mesec 8/2015 go dobiv prishodot. Potoa morav da zaminam vo stranstvo i celata dokumentacija ja podnesov vo bg.ambasada vo stranstvo kade i mi napravija intervju vo mesec 11/2015.
Diplomatskata posta stignala vo bg. vo januari/2016 i se obazuva prepiska br.7XX/2016 od krajot na januari/2016.
Vo mesec 5/2016 se smeni statusot vo "процедура по зад'лжително с'гласуване".
Na pocetokot na mesecov 10/2016 vo "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство".
Vo vrska so brojcinjata, imam dve, edno za proveruvanje preku ambasada bez pin i drugo brojce so pin.
7XX/2016 - brojceto za proveruvanje preku ambasada
2XX/2016 - brojceto so pin
So sreka na site.
многу убава реклама,,за малку ке поверував..СРАМ ДА ТИЕ кого лажеш...
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
значи и за егн и за сликање за пасош и лк е потребен извод? и дали може да се користи тој од оригиналните документи што првично ги доставивме до Министерството?
АМАН жити се!!!!!што е сега тоа интернационален извот,,,,туку се некои нови работи ке никнат от нигде никаде??????????????????????????????????[DOUBLEPOST=1476138149][/DOUBLEPOST]
Во с'рбо гр'чката стратегија за асимилација и поделба на Македонија, ги немаше б'лгарските пасоши.
То и во Егејска беа 150 илјади луге, ама сеа са 400-450 илјади + уште 200-300 илјади во САД, Канада и Австралија + 300-400 илјади во Б'лгарија. Влаот Воскопулус, ке остане безработен.:facepalm:
Во Овчарани шом не ги пуштаат со Канадски и Австралијски пасоши, ке одим со Б'лгарски.
За с'рби, власи и албанци нема пасоши, вака рече Ченто од Рим :icon_lol:
Последниот пат, кај Баница одат туристи од БГ, и седи гр'чкиот полицај, сопрел мајка, дедо и 2 деца ...
Кај ке одите, книги имате ли шо праите овде ?
К'де ? При Гоце, кафе ке пием караманско копиле :icon_lol:
брату ај молимте немој со историја туку кажи ако знаеш помогни некој да се потплати нешто за да се подмачка процедурава зашто много е трудно!!!
 
Последно уредено:
M

mile_s

Гостин
многу убава реклама,,за малку ке поверував..СРАМ ДА ТИЕ кого лажеш...
Ne planiram da se pravdam ili objasnuvam, samo sakav da spodelam do kade e mojata procedura.
Ne mora da veruvash, sekoj si ja tera procedurata kako sto sam smeta e najdobro.
 
Последно уредено од модератор:

Jam

Член од
12 јануари 2015
Мислења
46
Поени од реакции
41
На кој број се јавувате у ДАБЧ и до колку саат работаат ??
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom