Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 мај 2016
Мислења
20
Поени од реакции
7
Dobro Luge samo jas li ne mozam da si go proveram brojceto, ili ima i drugi. Vnesuvam se kako sto treba i mi izleguva prozorec i pisuva an error occured :/
 
Член од
8 јули 2011
Мислења
29
Поени од реакции
8
Здраво дечки. Да се активирам малку и јас на форумот :)
Имено јас сум од 2013 година и уште чекам. Имам подадено ( Јас лично не, туку човекот што ми посредуваше за бг пасош ) дополнителни документи уште пред 1 година, и тоа оригинал крштално од бугарска езархија. Меѓутоа статусот уште ми стое дека треба дополнителни документи.

Дали има некој од форумот што сака да се организираме и да идеме за Софија и да поделеме трошоци, додека имам зелен картон уште 2 недели ?
Иако знам дека сам на шалтер тешко да ти кажат што е проблемот, немам друг избор освен да идам до таму.

Јас сум од Штип инаку.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
https://www.president.bg/docs/1461076731.pdf разгледајте го ова подетално и ќе видите дека во периодот од јануари до 31март се потпишани 21 указ на точно 1445лица е сега поделете и помножете и ќе видите дека еднаш неделно има потпишување на укази пријатели браќа блгарчиња
 
Член од
9 јуни 2016
Мислења
17
Поени од реакции
37
a kolku cekas za ukaz?mnogu li cekas za ukaz ili vednas sakas ajde ne preteruvajte se znae za dve tri nedeli do mesec dena ce izleze ukazot i ne davete vece
@vlado007 - za 3 dena ke pravam 1 mesec (cekanje na ukaz)...
Kaj da e se nadevam deka ke se potpishe (do krajov na avgust)...

p.s. 90**/2013 mi e brojceto - od famoznata 2013 (mada realno podnesov ushte vo 2012! )...
posle 4godini peripetii i cekanje (so prekratuvanje/odnovo pocnuvanje itn itn itn) - > mu se raduvam na sekoj den sto me nosi poblisku do potpisuvanje na ukaz/zemanje na pasos !!

Se nadevam ke ja razberesh mojata nestrplivost ))) ...
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2016
Мислења
20
Поени од реакции
7
PepiPepi te molam moze li da mi kazes so sto document si da ne Baram nazad po forumov, Jas sum so prv bratuced, a imam I prijatel so potvrda od bkk go Ima istot status.
Mene veke 2 meseci mi e toj status. Nekoj ako ima nekoe info neka spodeli...[DOUBLEPOST=1471469995][/DOUBLEPOST]Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, Преписката е предоставена на ДАБЧ за изготвјане на мотивирано становиште к'м издаденото удостоверение за б'лгарски произ. Vaka e mesec i pol. Ako imate info spodelete....2013. 79##
pi
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
На мајка ми прв братучед со бугарски пасош
Neka kazat tie sto projdoa so prv bratuced. Mislam deka pod prv bratuced pominuva samo ako TEBE ti e prv brauced, Toa da ne e problemot? I vujko - brat na majka ti , a ne brat ma baba ti, bratuced na majka ti itn,....
Ajde projdeni so vujko - bratuced, objasnete na clenot
 
Член од
9 јуни 2016
Мислења
17
Поени од реакции
37
Neka kazat tie sto projdoa so prv bratuced. Mislam deka pod prv bratuced pominuva samo ako TEBE ti e prv brauced, Toa da ne e problemot? I vujko - brat na majka ti , a ne brat ma baba ti, bratuced na majka ti itn,....
Ajde projdeni so vujko - bratuced, objasnete na clenot
Jas pominav so "original bugarska krstenica" od Vujko (Brat na majka mi)...
Prethodno so istata krstenica pominaa kerka i vnuka na vujko mi (prava linija)...
Realno jas pominav po "srebrena linija" - (ako ne gresham)...

Nikakov drug dopolnitelen dokument ne odnesov (od klubovi itn itn)...

Se nadevam deka ova info ke pomogne...

Ako nekoj ima nekoi prasanja - na raspolaganje sum....
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
Dali nekoj od 2013 ili 2012 ima dobieno BG so potvrda od BKKS i koga ima dobieno ?
Dali so prekratenite od 2013 vo juni mesec (kratea i so 1 bratuced togas i so vujko i sl.) ima nekakvi promeni ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom