Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Jenny,makedonskata dozvola ja ZAMENUVAS vo BG i dobivas NOVA bugarska vozacka dozvola so kategoriite koi gi imas.Tvojata MK dozvola ti ja zemaat,vrakjaat sluzbeno vo MK i ti t.e. noviot BG drzavjanin raspolaga so vozacka dozvola izdadena,verificirana od clenka na EU po vazecki dogovori i tuka nema dilema dali istata e validna pred policiskite sluzbenici vo bilo koja zemja od EU.Od tie pricini site moi soferi so BG drzavjanstvo a so MK vozacka si gi zamenija za BG i si gi kompletiraa dokumentite i si imaat status kako i sekoj drug drzavjanin na Bugarija koj e roden tamu.Pri kontrola od soobrakjajna policija soferot dava na uvid BG licni dokumenti i vozacka i ako nema prekrsok napraveno si prodolzuva da vozi bez problem.Imam drugar koj raboti vo Amazon blisku do Minhen,si ja zameni MK dozvolata vo BG,si kupi avtomobil so germanska registracija i si raboti,vozi bez problem.Uredno prijaven,so adresa,stan...
Добро чим не сакате да прочитате, терајте си по свое. Тоа што го збориш е така зашто на добра волја не праат проблем. ама ок ајде да не се расправаме, очигледно некои правни работи не ги сфаќате и има разлика меѓу не прават проблем и не смеат да прават проблем. значи снеат да направат, ама не прават во случајов. Германија не ни ја признава возачката зашто не верува во нашиот возачки испит поради тоа што во минатото се земаше со мито и врски. лоша репутација тешко се брише. според закон, ако некој живее таму мора во рок од 6 месеци да преполага во некоја земја членка. И прочитајте го линкот веќе како е по закон.

не за џабе на бугарската ти пишува дека си ја стекнал во мк. да не е битно нема да пишува. а македонската ри ја зимаат за да не правиш малверзации ако имаш две...односно ако едната ти ја одземат некогаш ради прекршок, да не си продужиш со другата да возиш. значи немаш бугарска дозвола, туку македонска призната во Бугарија.
 
Последно уредено:
Член од
15 октомври 2015
Мислења
82
Поени од реакции
50
Еј не испотивте со возачкиве,сите изгледа за возачи се спремате, у германија , дајте задржета ја темава:motorce:
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Jenny,makedonskata dozvola ja ZAMENUVAS vo BG i dobivas NOVA bugarska vozacka dozvola so kategoriite koi gi imas.Tvojata MK dozvola ti ja zemaat,vrakjaat sluzbeno vo MK i ti t.e. noviot BG drzavjanin raspolaga so vozacka dozvola izdadena,verificirana od clenka na EU po vazecki dogovori i tuka nema dilema dali istata e validna pred policiskite sluzbenici vo bilo koja zemja od EU.Od tie pricini site moi soferi so BG drzavjanstvo a so MK vozacka si gi zamenija za BG i si gi kompletiraa dokumentite i si imaat status kako i sekoj drug drzavjanin na Bugarija koj e roden tamu.Pri kontrola od soobrakjajna policija soferot dava na uvid BG licni dokumenti i vozacka i ako nema prekrsok napraveno si prodolzuva da vozi bez problem.Imam drugar koj raboti vo Amazon blisku do Minhen,si ja zameni MK dozvolata vo BG,si kupi avtomobil so germanska registracija i si raboti,vozi bez problem.Uredno prijaven,so adresa,stan...
Ги мешаш работите. Бугарски државјанин може во Бугарија да ја преведе Македонската и да добие Бугарска на која пишува каде полагал т.е. МКД. Но, со неа може да управува само возило со Бугарски регистарски ознаки но не подолго од 6 месеци доколку живее во Германија или неограничено доколку се работи за јавен транспорт. Доколку живее во Европска држава во конкретниов случај Германија не смее да управува со возило регистрирано во Германија. Но исто така доколку полагал возачки испити во Бугарија тогаш нема никаков проблем да управува со возилото и во секое време може да ја замени со Германска. Значи јас зборувам за законски одредби а не дали некој вози или не вози, факт е дека се вози низ Европа со заменети Бугарски возачки и ако налетаат на некој терсене полицаец ќе си платат казна.
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
Na nekoj od onie sto ni otidoa brojcinjata eden stepen napred pa potoa no gi vratija da ima nekoja promena ( odnosno sto trebase da ni se podpise ukaz pa ne vratija na specijalna proverka )

Sent from my GT-I9515 using Tapatalk
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Еј не испотивте со возачкиве,сите изгледа за возачи се спремате, у германија , дајте задржета ја темава:motorce:
:D имаш право, ова требаше заврши кога првиот постираше линк од веб страница на ЕУ каде е разјаснето за важноста на возачките дозволи и оние признати од некои земји членки, но кои не важат во други, каде има и пример дадено со Анхелес од Чиле што се преселила во Шпанија и сакала да вози :D
 
Член од
29 мај 2016
Мислења
6
Поени од реакции
1
Od uskustva na drugi, moze i za edna nedela. Do sega najveke od tie sto gi znam sto cekale e 1 ili 2 meseci.
Ti vo koja godina imas aplicirano za drzavjanstvo?
vo fevruari 2013 a dopolnitelni dokumenti odnesov vo noemvri 2015 a od fevruari 2016 cekam potpis.[DOUBLEPOST=1464558484][/DOUBLEPOST]
Od uskustva na drugi, moze i za edna nedela. Do sega najveke od tie sto gi znam sto cekale e 1 ili 2 meseci.
Ti vo koja godina imas aplicirano za drzavjanstvo?
vo fevruari 2013 a dopolnitelni dokumenti odnesov vo noemvri 2015 a od fevruari 2016 cekam potpis.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
23
Поени од реакции
1
Dali moze preku ambasada da se izvadi bugarski pasosh bez poteklo I koi dokumenti se potrebni ?
 

Mercury

ФК Победа
Член од
23 септември 2013
Мислења
1.042
Поени од реакции
485
Dali moze preku ambasada da se izvadi bugarski pasosh bez poteklo I koi dokumenti se potrebni ?
Moze da probas.Ke si izvadis izvod(umrenica) od pradedoti koj treba da bide roden pred 1918 i ke se povrzes so nego.Posle pravec strumica za dokument deka vo seloto ili gradot na dedoti imalo bugari pa vi preveduvad i teras vo ambasada.
Mislam deka vaka e procedurata
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Дечки едно прашање, на другар мој посредникот му кажал дека повеќе изјавата на нотар за докажување дека еден човек со различни презимиња е всушност истиот НЕ ЈА ПРИЗНАВАЛЕ, туку уверение од матична служба. Некои искуства ова колку е точно или неточно некој да каже , поздрав.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Istiot problem go imaa i moi prijateli...ne sovpaganje vo maticni knigi i prasuvaa za izjava na notar, no posrednikot rece deka nemoze toa da pomine i se prekina procedurata za podnesuvanje.Prasuvaa i za dokument od mesna zaednica, kako sto idese porano za dokazuvanje no i toa ne go prifatija...Se nadevam deka ke mozes nekako da vlijaes vo maticna sluzba da napisat kako treba da bide tocno
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Парите в'зпират б'лгарите в чужбина да учат у нас
http://www.segabg.com/article.php?id=805954

Квотата за сите идни студенти во БГ е зголемена од 400 на 1000. Стипендијата која се добива од државата Блгарија е 150 лева месечно.

Исто така:
За п'рви п'т сдруженијата на б'лгарски обштности зад граница ште се вклјучат активно в издаването на удостоверенија за б'лгарски произход на мераклиите да учат висше образование у нас. Документ от такава организација е един от начините да се докаже б'лгарски корен. А това е зад'лжително изискване при кандидатстване в нашите вузове, когато обучението се плашта от б'лгарската д'ржава. В'просните сдруженија са само пет - Б'лгарски културен клуб в Скопие (Македонија), Сдружение "Македонско-б'лгарско пријателство" (Македонија), Културно-информационен цент'р Босилеград (С'рбија), Kултурно дружество "Просперитет-Голо Б'рдо" (Албанија) и Асоциација на б'лгарите в Украјна. Малкијат им број поставја под в'прос доколко ште успејат да се справјат с увеличените бројки за прием. От думите на шефа на комисијата Румен јончев се разбра и че нјакои от тези организации с'бират членски внос, което може да с'здаде предпоставки за злоупотреби. "Да не изпаднем в ситуација да се наложи един дребен рекет в този процес", предупреди тој председателја на Агенцијата за б'лгарите в чужбина Борис Вангелов.

За последното кажано, стана збор и на една од последните комисијски расправи, поточно, издавањето на удостоверенија за б'лгарски произход или како ние ги именуваме -потврди од БКК, за сите идни заинтересирани студенти за школување и добивање на БГ државна стипендија, се БЕСПЛАТНИ!

П.С. Ова во принцип може и многу лесно да се реши. Со декрет да се обврзат сите БКК(и)С, на влезна врата или внатре во просториите на ограноците да пишува - За апликанти студенти-стипендисти во РБ, удостоверенија за б'лгарски произход е бесплатно!
 
Последно уредено:
Член од
20 февруари 2015
Мислења
92
Поени од реакции
79
А знае ли некој каква је процедура за да се смени мкд за бг возачка и колко пари за та работа ?
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Парите в'зпират б'лгарите в чужбина да учат у нас
http://www.segabg.com/article.php?id=805954

Квотата за сите идни студенти во БГ е зголемена од 400 на 1000. Стипендијата која се добива од државата Блгарија е 150 лева месечно.

Исто така:
За п'рви п'т сдруженијата на б'лгарски обштности зад граница ште се вклјучат активно в издаването на удостоверенија за б'лгарски произход на мераклиите да учат висше образование у нас. Документ от такава организација е един от начините да се докаже б'лгарски корен. А това е зад'лжително изискване при кандидатстване в нашите вузове, когато обучението се плашта от б'лгарската д'ржава. В'просните сдруженија са само пет - Б'лгарски културен клуб в Скопие (Македонија), Сдружение "Македонско-б'лгарско пријателство" (Македонија), Културно-информационен цент'р Босилеград (С'рбија), Kултурно дружество "Просперитет-Голо Б'рдо" (Албанија) и Асоциација на б'лгарите в Украјна. Малкијат им број поставја под в'прос доколко ште успејат да се справјат с увеличените бројки за прием. От думите на шефа на комисијата Румен јончев се разбра и че нјакои от тези организации с'бират членски внос, което може да с'здаде предпоставки за злоупотреби. "Да не изпаднем в ситуација да се наложи един дребен рекет в този процес", предупреди тој председателја на Агенцијата за б'лгарите в чужбина Борис Вангелов.

За последното кажано, стана збор и на една од последните комисијски расправи, поточно, издавањето на удостоверенија за б'лгарски произход или како ние ги именуваме -потврди од БКК, за сите идни заинтересирани студенти за школување и добивање на БГ државна стипендија, се БЕСПЛАТНИ!

П.С. Ова во принцип може и многу лесно да се реши. Со декрет да се обврзат сите БКК(и)С, на влезна врата или внатре во просториите на ограноците да пишува - За апликанти студенти-стипендисти во РБ, удостоверенија за б'лгарски произход е бесплатно!
Па супер, чим ќе биде доволен бугарски произход изваден врз основа на потврда од БКК за да ги стипендираат странските студенти како нивни граѓани-Бугари, тогаш валјда и ќе ги признаваат произходите.
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Па супер, чим ќе биде доволен бугарски произход изваден врз основа на потврда од БКК за да ги стипендираат странските студенти како нивни граѓани-Бугари, тогаш валјда и ќе ги признаваат произходите.
No comment!!!
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Па супер, чим ќе биде доволен бугарски произход изваден врз основа на потврда од БКК за да ги стипендираат странските студенти како нивни граѓани-Бугари, тогаш валјда и ќе ги признаваат произходите.
Da, vo site relevantni institucii na RB. DABC, Fakulteti, Ministerstvo za Obrazovanie, MP itn, itn.
 
Член од
14 септември 2015
Мислења
69
Поени од реакции
142
Od denes pocna cistkata.
Vo mart statusot mi bese pred finalna proverka.
Denes...
Преписката е прекратена Нјама данни за в'зходјашт б'лгарин.

Zavrsi moeto bugarsko patesetvie. Od 2012 god. do sega. Mnogu pari i mnogu maki.

Ne sum Bugar - mi pokazaa.

Sega ostanuva da se boram kako Makedonec.

Hihi...Vi posakuvam sreka....brojceto mi bese 6... od 2013
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom