Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
29 мај 2016
Мислења
6
Поени од реакции
1
bi sakal da prasam kolku vreme se ceka za potpis od viceprezidentot bidejki jas veke 4 meseci cekam.
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Ете така сам кажа шофер на бугарски камион со бугарска возачка во бугарска фирма нормално дека нема проблем. Јас кажав за луѓе кои се преселиле или ќе се преселат да живеат во Германија ќе има односно може да има проблем. Бидејќи ќе купи возило со Германски таблици и со преведена возачка ќе има проблем. А побарајте на интернет колку шофери имаат проблем кога возат камиони во Германска или Шведска фирма со преведена возачка.
Jas 4 godini se zanimavav so transport vo Eu so kamioni na BG tablicki i so soferi so komplet BG dokumenti vklucuvajki i vozacka dozvola i nikogas nemalo problem.So BG pasos i zameneta vozacka dozvola se podrazbira deka soferot e bugarski drzavjanin so regularna vozacka dozvola izdadena-zameneta vo sklad so bugarskite zakoni i bilateralni dogovori megju BG i drugi drzavi taka da se e OK.Irelevantno e kade e prvicno dobiena dozvolata.Toa e moe iskustvo...
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Jas 4 godini se zanimavav so transport vo Eu so kamioni na BG tablicki i so soferi so komplet BG dokumenti vklucuvajki i vozacka dozvola i nikogas nemalo problem.So BG pasos i zameneta vozacka dozvola se podrazbira deka soferot e bugarski drzavjanin so regularna vozacka dozvola izdadena-zameneta vo sklad so bugarskite zakoni i bilateralni dogovori megju BG i drugi drzavi taka da se e OK.Irelevantno e kade e prvicno dobiena dozvolata.Toa e moe iskustvo...
Искуството е едно, но ако сака да те казни има право. Германија не ја признава македонската возачка дозвола, без разлика што Бугарија ја признава. Тоа што германските полицајци не прават проблем е знак на добра волја, ништо повеќе.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Искуството е едно, но ако сака да те казни има право. Германија не ја признава македонската возачка дозвола, без разлика што Бугарија ја признава. Тоа што германските полицајци не прават проблем е знак на добра волја, ништо повеќе.
A bre luge so ste cudni koga ne razbirate a govorite sesto eve da vi dadam primer mojot drugar vo anglija e so bugarska vozacka makedonska ja za meno za bugarska I bugarija ne ja preveduva tvojta bugarska dozvola tuku ja zima tvojta makedonska vozacka I poveke ne vazi taa isto kako da ja nemas I ti se izdava bugarska vozacka isto kako bugarite so si imat mojot drugar vo anglija raboti vo BMW I so taa vozacka vozi viluskar niz fabrikata bez bugarska vozacka nemozese da vozi sega do bugarskata vozi isto taka si kupi kola od anglija I ja vozi so bugarska vozacka I nikoj nisto ne mu kazuva toe se Pozdrav :) I uste nesto ima uste eden makedonec koj raboti vo Picerija kako pica dostavuvac I isto taka so bugarska vozacka vozi niz Oxford nikoj ne mu pravi problem I ima pravo da vozi so bugarskata :)
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
A bre luge so ste cudni koga ne razbirate a govorite sesto eve da vi dadam primer mojot drugar vo anglija e so bugarska vozacka makedonska ja za meno za bugarska I bugarija ne ja preveduva tvojta bugarska dozvola tuku ja zima tvojta makedonska vozacka I poveke ne vazi taa isto kako da ja nemas I ti se izdava bugarska vozacka isto kako bugarite so si imat mojot drugar vo anglija raboti vo BMW I so taa vozacka vozi viluskar niz fabrikata bez bugarska vozacka nemozese da vozi sega do bugarskata vozi isto taka si kupi kola od anglija I ja vozi so bugarska vozacka I nikoj nisto ne mu kazuva toe se Pozdrav :) I uste nesto ima uste eden makedonec koj raboti vo Picerija kako pica dostavuvac I isto taka so bugarska vozacka vozi niz Oxford nikoj ne mu pravi problem I ima pravo da vozi so bugarskata :)
Прочитај го законот како е и после зборувај. Тоа што Бугарија ти ја има заменето македонската дозвола со бугарска е зашто Бугарија ја признава македонската, меѓутоа на новата ти пишува дека е издадена од македонски орган, а не од бугарски. Пак ќе речам, знак на добра волја е ако не ти прават проблем. Доколку одиш во земја на ЕУ каде што не ја признаваат македонската, тогаш џабе ти е што ја имаш бугарската. Ти немаш бугарска дозвола, туку имаш македонска дозвола, заменета за бугарска. Не е исто. Еве ти прочитај ако знаеш англиски.

http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/driving-licence/driving-licence-recognition-validity/index_en.htm#!lightbox-uid-0
 
C

CrazyCounter

Гостин
na bugarskata vozacka pisuva zemja na izdavanje MKD/BUL ... e toa MKD moze da napravi problem vo evropa ( primer germanija ), velam moze da ti napravat problem a ne da te kaznat.[DOUBLEPOST=1464528323][/DOUBLEPOST]na bugarskata vozacka pisuva zemja na izdavanje MKD/BUL ... e toa MKD moze da napravi problem vo evropa ( primer germanija ), velam moze da ti napravat problem a ne da te kaznat.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
na bugarskata vozacka pisuva zemja na izdavanje MKD/BUL ... e toa MKD moze da napravi problem vo evropa ( primer germanija ), velam moze da ti napravat problem a ne da te kaznat.[DOUBLEPOST=1464528323][/DOUBLEPOST]na bugarskata vozacka pisuva zemja na izdavanje MKD/BUL ... e toa MKD moze da napravi problem vo evropa ( primer germanija ), velam moze da ti napravat problem a ne da te kaznat.
Тоа и јас го велам. Сепак еве ко што гледаме толеририраат ако сакаат.
 
Член од
29 мај 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Pozz. Imam edno prasanje. Dali nekoj znae koga pisuva deka prepiskata e zemena na detalen pregled pred da bide razgledana od sovetot za graganstvo kolku trae taa procedura?
 
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
Pozz. Imam edno prasanje. Dali nekoj znae koga pisuva deka prepiskata e zemena na detalen pregled pred da bide razgledana od sovetot za graganstvo kolku trae taa procedura?[/quo нема одредено време секој ден проверувај си а кога ти се смени во финален.
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Искуството е едно, но ако сака да те казни има право. Германија не ја признава македонската возачка дозвола, без разлика што Бугарија ја признава. Тоа што германските полицајци не прават проблем е знак на добра волја, ништо повеќе.
Jenny,makedonskata dozvola ja ZAMENUVAS vo BG i dobivas NOVA bugarska vozacka dozvola so kategoriite koi gi imas.Tvojata MK dozvola ti ja zemaat,vrakjaat sluzbeno vo MK i ti t.e. noviot BG drzavjanin raspolaga so vozacka dozvola izdadena,verificirana od clenka na EU po vazecki dogovori i tuka nema dilema dali istata e validna pred policiskite sluzbenici vo bilo koja zemja od EU.Od tie pricini site moi soferi so BG drzavjanstvo a so MK vozacka si gi zamenija za BG i si gi kompletiraa dokumentite i si imaat status kako i sekoj drug drzavjanin na Bugarija koj e roden tamu.Pri kontrola od soobrakjajna policija soferot dava na uvid BG licni dokumenti i vozacka i ako nema prekrsok napraveno si prodolzuva da vozi bez problem.Imam drugar koj raboti vo Amazon blisku do Minhen,si ja zameni MK dozvolata vo BG,si kupi avtomobil so germanska registracija i si raboti,vozi bez problem.Uredno prijaven,so adresa,stan...
 
Член од
3 април 2014
Мислења
64
Поени од реакции
41
Decki vakami pisese posledno deka sum odbien poradi nevistinski dokument krstenie od dedo toe bese okolu veligden denes provervam mi veli deka e na ekspertna analiza nekoj mislenje ili iskustvo da kazi nesto slicno ili isto kako mojot slucaj[DOUBLEPOST=1464549507][/DOUBLEPOST]Decki vakami pisese posledno deka sum odbien poradi nevistinski dokument krstenie od dedo toe bese okolu veligden denes provervam mi veli deka e na ekspertna analiza nekoj mislenje ili iskustvo da kazi nesto slicno ili isto kako mojot slucaj
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Decki vakami pisese posledno deka sum odbien poradi nevistinski dokument krstenie od dedo toe bese okolu veligden denes provervam mi veli deka e na ekspertna analiza nekoj mislenje ili iskustvo da kazi nesto slicno ili isto kako mojot slucaj[DOUBLEPOST=1464549507][/DOUBLEPOST]Decki vakami pisese posledno deka sum odbien poradi nevistinski dokument krstenie od dedo toe bese okolu veligden denes provervam mi veli deka e na ekspertna analiza nekoj mislenje ili iskustvo da kazi nesto slicno ili isto kako mojot slucaj
a ti navistina imase dostaveno falsifikat dokument ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom