Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Sega pred malku.oficijalna preveduvacka od ambasada mi kaza ne. Samo ednas se pivrzuvas so rodnini bo dabc ako si nov apliciral 2015-2016. A na starite im barale i vo MP
Мојот произход е од 2015 г. и дента кога поднесував во ДАБЧ освен оригиналите изводи(преведени и легализирани) од мене и од сестра ми носев и копии.Копиите ги задржаа а оригиналните изводи ми ги вратија.
Во конзулатот ги носев оригиналните изводи и од мене и од сестра ми и го земаа и на сестра ми.....cлужбеничката ми рече 'за секој случај ќе го земеме и изводот на сестра ти'.Според ова најдобра варијанта кога се иде на интервју/се поднесуваат документи во Министерството е да се носат сите документи дури и тие што си ги поднесил во ДАБЧ(оригинал+копии) и што им треба од сите документи ќе ти задржат,од тие што немаат потреба ќе ти ги вратат.
 
Член од
18 ноември 2015
Мислења
44
Поени од реакции
32
Dali vo Ministerstvoto rabotat vo cetvrtok(21.04.2016) i vo petok(22.04.2016)?
 
Член од
29 декември 2015
Мислења
119
Поени од реакции
176
Na 21.04.2016 suma na intervju vo ministerstvo takada rabotat sigurno.
 
Член од
21 февруари 2016
Мислења
63
Поени од реакции
50
Pa normalno deka nema be decki. Ne znam zasto ne sakas da razberes? Do pred 2-3 nedeli, starite predmetite so dopolnitelni dokumenti - potvrdi, bea staveni ad akta. Nikoj ne se bavese so niv. Tie sto se odbieni ne vlegoa vo finalna postapka. Ne im se dava taa moznost. Objasniv vece zasto.Tek za 2-3 nedeli ce ima prvi rezultati i ce vidime sto ce bide, ni ja ne znam, ali ne mozes da dojdes ovde i da tvrdis nesto.
I reagiram na nevistina, fakat.
Ne razbiram, so e ova : Tek za 2-3 nedeli ce ima rezultati. So rezultati se cekaat ?
Fala pozdrav
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Ne razbiram, so e ova : Tek za 2-3 nedeli ce ima rezultati. So rezultati se cekaat ?
Fala pozdrav
За тие што се вратени на дополнителна од 2014 и слично и кои имаат однесено нови потврди од БКК Струмица околу септември 2015
 
Член од
25 октомври 2015
Мислења
41
Поени од реакции
33
I jas sum samo so potvrda od bkks cekam proishodot pisev iscakva finalen status,za kolku bi mi se smenilo vo izdadeno udostoverenie[DOUBLEPOST=1461063433][/DOUBLEPOST]
I jas sum samo so potvrda od bkks cekam proishodot pisev iscakva finalen status,za kolku bi mi se smenilo vo izdadeno udostoverenie[DOUBLEPOST=1461063545][/DOUBLEPOST]Imate li info za u ambasada koga zakazuvaat intervju, I dali treba samo Telefonski ili licno so documentite od dabc
Se zakazuva na telefon .mene mi zakazaa za 2 nedeli preku ambasada.ke pojdis na preveduvac i toj ke ti gi spremi site dok sto ti trebaat.toj ke ti kaze se.i vo ambasada si go podigas proishodot istiot den koga ti e intervjuto.taka jas napraviv.pozzz i so sreka na site[DOUBLEPOST=1461091260][/DOUBLEPOST]
I jas sum samo so potvrda od bkks cekam proishodot pisev iscakva finalen status,za kolku bi mi se smenilo vo izdadeno udostoverenie[DOUBLEPOST=1461063433][/DOUBLEPOST]
I jas sum samo so potvrda od bkks cekam proishodot pisev iscakva finalen status,za kolku bi mi se smenilo vo izdadeno udostoverenie[DOUBLEPOST=1461063545][/DOUBLEPOST]Imate li info za u ambasada koga zakazuvaat intervju, I dali treba samo Telefonski ili licno so documentite od dabc
Se zakazuva na telefon .mene mi zakazaa za 2 nedeli preku ambasada.ke pojdis na preveduvac i toj ke ti gi spremi site dok sto ti trebaat.toj ke ti kaze se.i vo ambasada si go podigas proishodot istiot den koga ti e intervjuto.taka jas napraviv.pozzz i so sreka na site
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.016
Поени од реакции
596
Здраво, сакам да поставам едно прашање и ако знае некој да ми одговори, ке му бидам благодарен.

Доколку склучиш брак со Бугарски државјанин(едниот бугарски другиот со македонски), и потоа се преселите во некоја европска држава, дали оној брачен партнер што е со македонскиот пасош има право да бара регулиран престој (виза) во таа друга европска држава(Не Бугарија) , под изговор дека е во брак со европски државјанин?
Доколку е некој запознаен со овие работи и кои опции се на располагање нека ми објасни
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Здраво, сакам да поставам едно прашање и ако знае некој да ми одговори, ке му бидам благодарен.

Доколку склучиш брак со Бугарски државјанин(едниот бугарски другиот со македонски), и потоа се преселите во некоја европска држава, дали оној брачен партнер што е со македонскиот пасош има право да бара регулиран престој (виза) во таа друга европска држава(Не Бугарија) , под изговор дека е во брак со европски државјанин?
Доколку е некој запознаен со овие работи и кои опции се на располагање нека ми објасни
Да со меѓународна венчаница, имаш право да работиш и да престојуваш во било која ЕУ земја, како сопруг на блгарска граѓанка
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Здраво, сакам да поставам едно прашање и ако знае некој да ми одговори, ке му бидам благодарен.

Доколку склучиш брак со Бугарски државјанин(едниот бугарски другиот со македонски), и потоа се преселите во некоја европска држава, дали оној брачен партнер што е со македонскиот пасош има право да бара регулиран престој (виза) во таа друга европска држава(Не Бугарија) , под изговор дека е во брак со европски државјанин?
Доколку е некој запознаен со овие работи и кои опции се на располагање нека ми објасни
...знам дека во германија ако работиш со бг.пасош одредено време,имаш пријава на стан и некој други ситници,женати прв пат добива виза за 5 години а потоа сама оди да аплицира за нови 5,т.е.треба со јазик,работа,и некој такви услови да докаже дека заслужува нова виза
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Дечки дајте бе помош,совет,од кај да извадам за жена ми дека има бугарско потекло,она иначе има прадедо што има служено во Бугарска војска,ама од човеков нема никаков документ.Кај да одиме да бараме,во кој Архив во Македонија или Бугарија?Ај некој ако има искуство нека пише.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Дечки дајте бе помош,совет,од кај да извадам за жена ми дека има бугарско потекло,она иначе има прадедо што има служено во Бугарска војска,ама од човеков нема никаков документ.Кај да одиме да бараме,во кој Архив во Македонија или Бугарија?Ај некој ако има искуство нека пише.
voenoistoriceskiarhiv
treba da znaes kaj sluzel dedoto so srekja
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Дали може да се извади пасош доколку братучед на мајка ми има пасош па преку него ? или мора да се бара од страната на татко ми ?
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Здраво, сакам да поставам едно прашање и ако знае некој да ми одговори, ке му бидам благодарен.

Доколку склучиш брак со Бугарски државјанин(едниот бугарски другиот со македонски), и потоа се преселите во некоја европска држава, дали оној брачен партнер што е со македонскиот пасош има право да бара регулиран престој (виза) во таа друга европска држава(Не Бугарија) , под изговор дека е во брак со европски државјанин?
Доколку е некој запознаен со овие работи и кои опции се на располагање нека ми објасни
Imam drugarka koja e od 2012 godina na intervju i so istite problemi se raspravase I koga bev da si go podignam grazdanstvo isto i ona istiot den si go podigna posle tolku vreme inaku e mazena I zivee vo anglija veke godina vreme mazot I e so bugarski pasos a ona so viza e otidena prvo I dadoja 6 meseccna viza potoa isto taka i ja prodolzija za 6 meseci i 3 pat skoroto I dadea dozivotna viza za vo anglija I sega cel zivot ke I vazi vizata za vo anglija taka da sekako deka mozes :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom