Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Ko se bije, taj se voli
Како забележа дека јас не прифаќам туѓо мислење? Како прво да се достават оргинални документи беше туѓо мислење од пред година дена од луѓе кои тогаш ја имаа истата мака, кое јас го прифатив и вроди со плод со тоа што директно чекам потпис од вицепрезидента. А ако вистината ја сметаш за ароганција тогаш нека биде така. А ако си возрасна тоа не значи и дека си паметна, со текот на годините стануваме постари и поискусни а не и попаметни. Паметот се мери со коефициент на интелегенција и тој не се менува на подобро со текот на годините.[DOUBLEPOST=1459591801][/DOUBLEPOST]https://m.facebook.com/BulgarianCitizenship/photos/a.349636471781438.78087.344469798964772/1000495663362179/?type=3&source=48[DOUBLEPOST=1459591856][/DOUBLEPOST]Погледнете зошто добил отказ.
Ova nikad nema da se znae sto e vistinata.

Posrednikot kazuvase deka imalo nekoj decko sto vaka 'zgresil' i kazal na intervju i potoa moral da ide da moli.... se vratil deckovo gore i pominal, t.e. dobil kartonce so broevi.

Zarem, uste na samoto intervju, ne te odbivaat??? Ili, izvestaj od intervjuto se cita na finalniot pregled za drzavjanstvo?
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Ko se bije, taj se voli

Ova nikad nema da se znae sto e vistinata.

Posrednikot kazuvase deka imalo nekoj decko sto vaka 'zgresil' i kazal na intervju i potoa moral da ide da moli.... se vratil deckovo gore i pominal, t.e. dobil kartonce so broevi.

Zarem, uste na samoto intervju, ne te odbivaat??? Ili, izvestaj od intervjuto se cita na finalniot pregled za drzavjnastvo?
Секој има своја вистина другар. Јас само го споделив бидејќи има и личност која тврди дека не се изјаснила така а бил одбиен со исто образложение.
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
30
Поени од реакции
58
moeto iskustvo e dobiv uverenje za poreklo preku ambasadata i gi priloziv originalite na uvid gi vidoa i zedoa kopii verni na originalot. 11.03.2015 imav intervju i na intervjuto sakav da gi ostavam orginalite,i gi dadov na sluzbenickata so koja imav intervju,taa gi zede i otide da prasa sto da pravi so niv i koga dojde mi gi vrati i rece deka ne trebaat orginalite zasto vece tie gi imaat site moi dokumenti.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Секој има своја вистина другар. Јас само го споделив бидејќи има и личност која тврди дека не се изјаснила така а бил одбиен со исто образложение.
Ma sve e ok, @master2014 Glasno razmisluvam, samo.
Ova mu e ona, ednas go napisav; go prasale -Znae li majka ti deka si gej?
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Ko se bije, taj se voli

Ova nikad nema da se znae sto e vistinata.

Posrednikot kazuvase deka imalo nekoj decko sto vaka 'zgresil' i kazal na intervju i potoa moral da ide da moli.... se vratil deckovo gore i pominal, t.e. dobil kartonce so broevi.

Zarem, uste na samoto intervju, ne te odbivaat??? Ili, izvestaj od intervjuto se cita na finalniot pregled za drzavjanstvo?
Na samoto intervju do sega nikogo nemat odbieno I da zgresis ke dobies brojce a greskata koga ke stigne vo racte na sovetot po grazdanstvo tie ke odlucat dali odis ili ne :) intervjuto e formalnost eden vid ispit da vidat kako ke se proizjasnes da ne bide samo na dopolnitelni dok no toa sto ke go kazes ke se zapisi I ke vlijae vrz cela postapka po nataka :)
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Na samoto intervju do sega nikogo nemat odbieno I da zgresis ke dobies brojce a greskata koga ke stigne vo racte na sovetot po grazdanstvo tie ke odlucat dali odis ili ne :) intervjuto e formalnost eden vid ispit da vidat kako ke se proizjasnes da ne bide samo na dopolnitelni dok no toa sto ke go kazes ke se zapisi I ke vlijae vrz cela postapka po nataka :)
Fala, decki :)
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
56
Поени од реакции
26
мајка ми е бугарски државјанин[DOUBLEPOST=1459447872][/DOUBLEPOST]
во јули 2015 откако ги подадов документите,прво ми пишуваше-преписката се намира во задолжителна процедура,потоа се смена по 2 месеци обваразована преписка и од тогаш не се има сменето ништо,не знам до кога ке тера вака, а во конзулато во бт ми рекоја дека ќе излези државјанството за 9 месеци,ама кај со гледам поќе ќе тера а со потекло сум -мајками е бугарска државјанка таму е родена .
znaci ti ijas vo isti kos sme samo so jas bev vo april 2015 na intervju:(
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Гледам се дискутира за тоа дали примаат документи заверени на нотар (изводи и сл.) па еве да споделам мое искуство. Поради тоа што јас, брат-ми и мајка-ми сите ја почнавме процедурата за државјанство во исто време, сите бевме во ист ден за поднесување на документи за произход во Софија. Посредникот, кој што живее во Софија, ни даде на сите тројца по едно купче документи, во кој што, оригиналните изводи (мајка, татко, баба, дедо) беа во документите на мајка-ми, а кај мене и братми беа само копии ( незаверени ). Горе при предавањето на документите, требаше да потенцираме дека сме сите 3-ца заедно и дека за мене и братми требаат изводите од мајками (таму се оригиналите). Посредникот ни рече дека понекогаш правеле проблем поради тоа, па ако ни кажеле нешто дека не е во ред, да сме ги побарале изводите од документите на мајками за да направиме заверени копии и пак да се вратиме назад. Но, за среќа, ни се погоди едно љубезно девојче, ги собра сите 3 купчиња документи, влезе во канцеларија, за едно 5 мин искочи со ливчиња со број за проверка и пасошите. :angel:
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
edno pitanje od na drugar bratuced podnel za proizhot i veke go ima dobieno ali edna rabota mu ja utnale znaci greska e a i ne ja ispravil ostavil taka da ostane tipot ima zavrseno skolo haus majstor stolarija a raboti momentalno vo market i na zavrseno skolo mu pisale prehranbeno skolo ke mu baraat li ponataka diploma od skoloto ili ne
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
edno pitanje od na drugar bratuced podnel za proizhot i veke go ima dobieno ali edna rabota mu ja utnale znaci greska e a i ne ja ispravil ostavil taka da ostane tipot ima zavrseno skolo haus majstor stolarija a raboti momentalno vo market i na zavrseno skolo mu pisale prehranbeno skolo ke mu baraat li ponataka diploma od skoloto ili ne
Nema potreba da se plasi nema da mu baraat nikakva diploma za obrazovanie :) nisto strasno nee e toa :)
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
849
Поени од реакции
40
Дечки ај мала помош! На син ми (бебе од месец дена) му поднесов за државјанство и тоа се ќе е готово за 10-тина дена, бидејќи се оди преку општината каде се водиме со жена ми. Ме интересира дали некој знае како оди процедурата за вадење пасош за бебето. Знам дека цената е околу 10 евра (мислам дека беше точно 7 евра) и дали ќе треба да го малтретирам него, а и себе да го носам на сликање или може да се однесат слики од него (што ми е некако пологично).
 
Член од
25 февруари 2016
Мислења
26
Поени од реакции
4
ако можи некој да ми објасни во врска со интервјуто кога се оди,после колку време од ко ќе ги подадееш документите треба да се оди на интервју или како ???
 
Член од
20 јануари 2016
Мислења
16
Поени од реакции
7
Decki, jas malku sum vo panika, pa mi treba mislenje sto da napravam
Zemav udostoverenie od DABC sredina na januari, i toa vrz osnova na toa sto brat mi ima bugarski pasos, uste od vremeto koga se dobivase samo so izjava.
Drugo "poteklo" bugarsko nemam.
Poradi splet na okolnosti, duri sega, sredina na April ke odam da podnesuvam vo ministerstvo, pa prasanjeto mi e, dali , za sekoj slucaj, da si izvadam potvrda od klubot od Strumica ili mislite deka dovolno e samo pasosot na brat mi?
Pozdrav i sekoe dobro
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Decki, jas malku sum vo panika, pa mi treba mislenje sto da napravam
Zemav udostoverenie od DABC sredina na januari, i toa vrz osnova na toa sto brat mi ima bugarski pasos, uste od vremeto koga se dobivase samo so izjava.
Drugo "poteklo" bugarsko nemam.
Poradi splet na okolnosti, duri sega, sredina na April ke odam da podnesuvam vo ministerstvo, pa prasanjeto mi e, dali , za sekoj slucaj, da si izvadam potvrda od klubot od Strumica ili mislite deka dovolno e samo pasosot na brat mi?
Pozdrav i sekoe dobro
На происходот мора да пишува дека е добиен врз основа на брат со бг пасош,така да ти ќе поднесеш молба или поточно ќе одиш на интервју врз таа основа.Ако со брат не ти дадат никаква потврда нема да ти помогне.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Decki, jas malku sum vo panika, pa mi treba mislenje sto da napravam
Zemav udostoverenie od DABC sredina na januari, i toa vrz osnova na toa sto brat mi ima bugarski pasos, uste od vremeto koga se dobivase samo so izjava.
Drugo "poteklo" bugarsko nemam.
Poradi splet na okolnosti, duri sega, sredina na April ke odam da podnesuvam vo ministerstvo, pa prasanjeto mi e, dali , za sekoj slucaj, da si izvadam potvrda od klubot od Strumica ili mislite deka dovolno e samo pasosot na brat mi?
Pozdrav i sekoe dobro
Ja bi dostavil i bk potvrda. Za plus 30 evra, pomirno ce spijam.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom