Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Корисни инфорации за тие што се преку конзулат/амабасада


Одкако ќе ви го одобрат указот...(за проверка гледате на посебната форма на страната на министетсво каде што вели преписки по конзулски пат)

Веднаш по одобувањето указот е одобрен и се наоѓа во министерство во софија, имате две алетрнатви:
-Да чекате да ви се јават од конзулатот по 2-4 месеци после одобрувањето одкако ќе стигне поштата во Македонија и да си го подигнете од амабасада...
-Или пак да одите до миниситерство во софија (не мора ни лично), да му дадете број на преписка.. и дата на раѓање и име и презиме... и тие ќе ви дадат нов број на преписка заедно со пин.. со помош на тој број можете да се закажете за да си го подигнете указот во министерство во софија..тој број го внесувате во входјашт номер и пин.. (пинот е обично бројот на преписката по конзлуски пат, единствена нова инфомација е бројот на преписката што е во министерство)..

Следно кликнуватае записаване и си закажувате термин во министерство во софија за подигнување..

Во закажаниот рок треба да однесте документи и извршите уплата како на сликата линкот
http://mjs.bg/24/

Инаку други корсини инфомации што најдов..

После тоа следи регистрација во општина.. Тука можете да најдете повеќе информации како цени на услугите за општина Софија... инаку ако немате адреса во Софија не се плаште пишете Општина Средец, Софија, Адреса Лаге 6..
http://sredec-sofia.org/uploads/uslugi/uslugi-grao.pdf
http://sredec-sofia.org/

После тоа по 5 работни дена земате ЕГН од општината и се поднесува за пасош и лична карта во полиција. Има различни нивоа на брзина во зависнот од тоа дали сакате да чекате 1 ден или 3 или 30 дена

http://dbds.mvr.bg/Administrativno_obslujvane/pasport.htm
http://dbds.mvr.bg/Taksi_smetki/lichna_karta_pasport.htm

Инаку околу вкупните трошоци за преку конзулат...
300 евра до излегување на указот.. (лекарско, преведувач, уплата за да ги разгледат документите, документи за неосудуван итн)
25 евра на подигување
20 евра за ЕГН?
30 евра за пасош и лична карта (30 дена рок на чекање)
3х одење до софија ~80 еур... - 240 еур..
Сума сумарум..615 евра за преку конзлуат.. без денар даден на посердинк..освен 1500 денари на преведувачот за превод и припрема на докуменеите..
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
ова е некој друг клуб или исти се со БКК? Дали може и нивна потврда за членство да се приложи како дополнителен документ?
Ova e adresata na zdruzenieto vo Bitola. Na kartata ima uste 3 oznaki za kade se imaat svoja kancelararija: Pokraj Bitola, imaat vo Kicevo, Stip i Kocani.

Na webot, pod sektor 'Organizacija', ima info deka MBP ima i vo Probistip.
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2015
Мислења
97
Поени од реакции
88
ИЗНЕРВИРАН сум многу,,,,ми иде нешто да искршим,превртим и запалам,.,.,,,.се јавив сабајлето во ДАБЧ да си запрашам за происходот (не очекував да ми речат готов е туку барем почнати сме со декември) наместо тоа ми го дадоја истиот одговор како пред недела дена """ЗАВРШЕНИ СЕ ПРОИСХОДИТЕ САМО ДО 19 НОЕМВРИ"""" не се мрднати како што гледам со ништо,,знам дека има навала но ова е навистина многу,премногу,,,најголемиот страв и најмногу ми е поради проклетото ИНТЕРВЈУТО,,,БОГА молам да ја фатам годинава за интервју уште декември остана да не е само 2017 затоа што реално е премногу ДАЛЕКУ,,,,ГОСПОД НЕКА НИ Е НАПОМОШ на нас што сме без документи за потекло

А зошто интервју да правиш во софија? Еве гледано од мометална точка како стојат работите во софија се закажува кога септември/октомври? да речиме дека е за 7 месеци од сега (а фазла е) во амбасада/конзулат би направил интервју за 1-2 недели од сега и после оставаш на тоа како ти е среќат од 1-4 месеци загарантирано тие документи ќе стасаат до Софија што значи во најлош слујај си 3 месеци понапред а можи и повеќе од тие што ќе чекаат таму да нарпават интервју и ќе заштедиш пари и малтеритрање за пат. ( зависи од среќата како ќе се погодиш кога е за испраќање поштата за Софија, знам случај за неполн месец после интервју во конзулат во битола процедурата му беше почната документите биле пратени во софија)
 
D

dimitars

Гостин
А зошто интервју да правиш во софија? Еве гледано од мометална точка како стојат работите во софија се закажува кога септември/октомври? да речиме дека е за 7 месеци од сега (а фазла е) во амбасада/конзулат би направил интервју за 1-2 недели од сега и после оставаш на тоа како ти е среќат од 1-4 месеци загарантирано тие документи ќе стасаат до Софија што значи во најлош слујај си 3 месеци понапред а можи и повеќе од тие што ќе чекаат таму да нарпават интервју и ќе заштедиш пари и малтеритрање за пат. ( зависи од среќата како ќе се погодиш кога е за испраќање поштата за Софија, знам случај за неполн месец после интервју во конзулат во битола процедурата му беше почната документите биле пратени во софија)
Eve ti moe iskustvo:
Intervju vo konzulat vo Bitola 15.09.2015, diplomatskata posta bese ispratena na 26.10.2015 a prepiskata obrazuvana na 12.11.2015. Taka da 2meseci sum cekal za da vlezat vo sistem

Sent from my Samsung Galaxy S6 Edge
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Дечки работите се сменети и во амбасада за закажување за интервју се чека сега неколку месеци. Мој пријател се јави на 15.1.2016 му закажаа за 25.3.2016.И таму сега има голема гужва
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Корисни инфорации за тие што се преку конзулат/амабасада


Одкако ќе ви го одобрат указот...(за проверка гледате на посебната форма на страната на министетсво каде што вели преписки по конзулски пат)

Веднаш по одобувањето указот е одобрен и се наоѓа во министерство во софија, имате две алетрнатви:
-Да чекате да ви се јават од конзулатот по 2-4 месеци после одобрувањето одкако ќе стигне поштата во Македонија и да си го подигнете од амабасада...
-Или пак да одите до миниситерство во софија (не мора ни лично), да му дадете број на преписка.. и дата на раѓање и име и презиме... и тие ќе ви дадат нов број на преписка заедно со пин.. со помош на тој број можете да се закажете за да си го подигнете указот во министерство во софија..тој број го внесувате во входјашт номер и пин.. (пинот е обично бројот на преписката по конзлуски пат, единствена нова инфомација е бројот на преписката што е во министерство)..

Следно кликнуватае записаване и си закажувате термин во министерство во софија за подигнување..

Во закажаниот рок треба да однесте документи и извршите уплата како на сликата линкот
http://mjs.bg/24/

Инаку други корсини инфомации што најдов..

После тоа следи регистрација во општина.. Тука можете да најдете повеќе информации како цени на услугите за општина Софија... инаку ако немате адреса во Софија не се плаште пишете Општина Средец, Софија, Адреса Лаге 6..
http://sredec-sofia.org/uploads/uslugi/uslugi-grao.pdf
http://sredec-sofia.org/

После тоа по 5 работни дена земате ЕГН од општината и се поднесува за пасош и лична карта во полиција. Има различни нивоа на брзина во зависнот од тоа дали сакате да чекате 1 ден или 3 или 30 дена

http://dbds.mvr.bg/Administrativno_obslujvane/pasport.htm
http://dbds.mvr.bg/Taksi_smetki/lichna_karta_pasport.htm

Инаку околу вкупните трошоци за преку конзулат...
300 евра до излегување на указот.. (лекарско, преведувач, уплата за да ги разгледат документите, документи за неосудуван итн)
25 евра на подигување
20 евра за ЕГН?
30 евра за пасош и лична карта (30 дена рок на чекање)
3х одење до софија ~80 еур... - 240 еур..
Сума сумарум..615 евра за преку конзлуат.. без денар даден на посердинк..освен 1500 денари на преведувачот за превод и припрема на докуменеите..
фала за информациите,си се потрудил и тоа се цени
имам само една забелешка зошто сум преку конзулат(амабасада)и стигнат сум пред потпис за указ па до тука знам колку сум платил а тоа не се согласува со напишаното каде велиш 300 евра до указ
...вкупно до пред указот имам платено:
30 евра за преведувачот што ми ги комплетира документите,
15 евра во банка,
20 евра лекарско,
нешто ситно за мвр,суд не повеќе од 10 евра и
95 евра во амбасада
вкупно 170евра до сега.
многу е далеку од тоа 300 евра дека треба
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
фала за информациите,си се потрудил и тоа се цени
имам само една забелешка зошто сум преку конзулат(амабасада)и стигнат сум пред потпис за указ па до тука знам колку сум платил а тоа не се согласува со напишаното каде велиш 300 евра до указ
...вкупно до пред указот имам платено:
30 евра за преведувачот што ми ги комплетира документите,
15 евра во банка,
20 евра лекарско,
нешто ситно за мвр,суд не повеќе од 10 евра и
95 евра во амбасада
вкупно 170евра до сега.
многу е далеку од тоа 300 евра дека треба
ДААААА

Сори.. мислам дека 200 евра платив а не триста.. рачунав 300 со пасош во рака... да во право си.. околку 450-500 еур е преку конзулат...[DOUBLEPOST=1455790638][/DOUBLEPOST]
Da ne znaj nekoj da kazi kolku e maksimalno vreme na cekanje za potpis na ukaz od vice-president
Лично искуство... отидов на кај вицепрезидентот во декемвери 15ти... го потпиша во фебруар 5ти-10ти..
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Дечки работите се сменети и во амбасада за закажување за интервју се чека сега неколку месеци. Мој пријател се јави на 15.1.2016 му закажаа за 25.3.2016.И таму сега има голема гужва
фала за информациите,си се потрудил и тоа се цени
имам само една забелешка зошто сум преку конзулат(амабасада)и стигнат сум пред потпис за указ па до тука знам колку сум платил а тоа не се согласува со напишаното каде велиш 300 евра до указ
...вкупно до пред указот имам платено:
30 евра за преведувачот што ми ги комплетира документите,
15 евра во банка,
20 евра лекарско,
нешто ситно за мвр,суд не повеќе од 10 евра и
95 евра во амбасада
вкупно 170евра до сега.
многу е далеку од тоа 300 евра дека треба
Вкупна цена преку амбасада до указ плус минус..... За происход 35 евра, 20 евра превод, втората процедура 30 евра превод, 110 евра интервју во амбасада. Изводи 10,лекарски 20,неосудуваност околу 400 денари. Вкупно околу 230-250евра.
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Дечки работите се сменети и во амбасада за закажување за интервју се чека сега неколку месеци. Мој пријател се јави на 15.1.2016 му закажаа за 25.3.2016.И таму сега има голема гужва


Вкупна цена преку амбасада до указ плус минус..... За происход 35 евра, 20 евра превод, втората процедура 30 евра превод, 110 евра интервју во амбасада. Изводи 10,лекарски 20,неосудуваност околу 400 денари. Вкупно околу 230-250евра.
има луѓе на кои произход не им треба и одат директно на втора комисија,така да тие трошоци непотребно се наведени и зголемена е сумата...јас кажав колку платив и тоа е 170 евра преку амбасада без происход,и и тоа втора процедура што си ја спомнал
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Кoнечнo ми oдгoвoријa oд министерствoтo зa брoјoт нa преписката.три пaти пуштaв мaил и веќе изгубив нaдеж и ќе чекaв дa дoзнaм преку амбасада.знaчи бев нa интервју вo oктoмври 2015 вo амбасада брoјoт ми е 82..../2015 и нa стaтусoт пишувa oбрaзувaнa препискa.Не знaм тoчнo штo знaчи тoa би требaлo дa се движи вo пoзититивнa нaсoкa.бидете упoрни и културни и пишете нa блгaрски.
 
D

dimitars

Гостин
Кoнечнo ми oдгoвoријa oд министерствoтo зa брoјoт нa преписката.три пaти пуштaв мaил и веќе изгубив нaдеж и ќе чекaв дa дoзнaм преку амбасада.знaчи бев нa интервју вo oктoмври 2015 вo амбасада брoјoт ми е 82..../2015 и нa стaтусoт пишувa oбрaзувaнa препискa.Не знaм тoчнo штo знaчи тoa би требaлo дa се движи вo пoзититивнa нaсoкa.бидете упoрни и културни и пишете нa блгaрски.
Образувана преписка значи дека документите ти се примени, и се заведени под бројот што си го добил.
Следен чекор чекаш ...

Sent from my Samsung Galaxy S6 Edge
 
D

dimitars

Гостин
Образувана преписка значи дека документите ти се примени, и се заведени под бројот што си го добил.
Следен чекор чекаш ...

Sent from my Samsung Galaxy S6 Edge
Еве доказ за velej i gp83 пишете и вие и ќе дознаете.

Sent from my Samsung Galaxy S6 Edge
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom