Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 октомври 2014
Мислења
46
Поени од реакции
39
Eduardo, nie sme vo slicna situacija. Ke mozes li da mi kazes koj broj si od 2013? Jas sum 6*** od 2013...april 2013.
Eduardo kolko vreme ima projdeno otkako si gi predal dopolnitelnite dok isti dokument imam i jas i sum od 2013 godina a otkako mi se predadeni ima tocno 15 meseci
jas sum od 2013 godina dadeni dop dokumenti septemvri 2014 i uste edni u oktovmri 2015 do sega nema promena na statuso uste sum na dopolnitelna proverka brojce 6***/2013 ako ima nesto ke ve izvestam ako se promene statuso...
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Според ова што се случува работата тргна на подобро.Борис Вангелов уште пред неколку месеци најави дека ќе има се поголеми гужви како во ДАБЧ,така и во министерството од наплив на апликанти но и од одобрени укази.Ако има редици за подигање на укази,тоа е добар знак.Но треба трпение зошто има околу 15000 преписки кои се на дополнителна и тоа бара време.Новата министерка се зафати со работа и што е најбитно има позитивен став за блгарите зад граница да добијат позитивен одговор.Ова го тврдат луѓето од ВМРО ,кои се надевам дополнителни информации ќе дадат во недела.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
da ne znaj nekoj vo koj denovi raboti komisijata za provervanje na dokumentite? - ne mi se verva od pon - pet da rabotat
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
da ne znaj nekoj vo koj denovi raboti komisijata za provervanje na dokumentite? - ne mi se verva od pon - pet da rabotat
Komisijata se sostoi od nekolku clenovi I se sostanuva 3 pati mesecno taka pisese :) a za tie 3 pati razgleduvaat po 1000 prepiski mesecno :)
 
Член од
16 јануари 2015
Мислења
29
Поени од реакции
30
ke ve molam za edno prasanje ke ve molam da znam so da pravam so posrednikot ukazot mi e izlezen mi bara 300 evra za da se dozavrsi cela procedura so pasos na raka .. ke ve molam za sovet dali e korekno tolku pari ili ne ..
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
ke ve molam za edno prasanje ke ve molam da znam so da pravam so posrednikot ukazot mi e izlezen mi bara 300 evra za da se dozavrsi cela procedura so pasos na raka .. ke ve molam za sovet dali e korekno tolku pari ili ne ..
Realna cena so posrednik e 200 evra najmnogu ima mn dr posrednici najdisi dr i zsvrsi si ja rabotata nemora do ovoj da prodolzis :)
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
ke ve molam za edno prasanje ke ve molam da znam so da pravam so posrednikot ukazot mi e izlezen mi bara 300 evra za da se dozavrsi cela procedura so pasos na raka .. ke ve molam za sovet dali e korekno tolku pari ili ne ..
Neeeeeeee... Ne e korektno.Ima opcija za 215Eu taka sum slusnal od lugje koi isto taka dobile ukaz i tolku platile za se vklucuvajki i pasos i LK.Mozebi ima i poevtino ama 300Eu e mnogu.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Komisijata se sostoi od nekolku clenovi I se sostanuva 3 pati mesecno taka pisese :) a za tie 3 pati razgleduvaat po 1000 prepiski mesecno :)
Wow za 3 pati mesecno, 1000 prepiski, kako li uspevaat. Na sekoja prepiska i obrakjaat po 1- 10 sec? Pa kako proveruvaat dali e se ok so dokumentite za taka kratko vreme?
:):)
 
Член од
14 септември 2015
Мислења
69
Поени од реакции
142
Kako sto kazav prethodno...brojce 6*** od 2013...segasen status: vraten na dopolnitelna MP... od dopolnitelni dokumenti odnesena samo deklaracija od BKKS...posto drugi dokumenti nemam...nitu rodnini...Ako dobijam jas (a, toa bi bilo cudo), site drugi dobivate.
Kako odminuva vremeto se poslatko mi e da stanam Bugarin...bi potpisal i izjava deka ne sakam pasos - samo potvrda deka sum Bugarin. Odvratno stanuva da si del od ovaa drzava. Of, zemjata svoja -Makedonija - si ja sakam - no, drzavata, sistemot od koren pocnuvam da gi mrazam. Neznam nesto da sme dobile, a toa da ne bilo nepravda, macenje, rezigniranost...
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Wow za 3 pati mesecno, 1000 prepiski, kako li uspevaat. Na sekoja prepiska i obrakjaat po 1- 10 sec? Pa kako proveruvaat dali e se ok so dokumentite za taka kratko vreme?
:):)

Министерот Христо Иванов мислам кажа дека просечно 600 преписки поминуваат на една седница на советот на гражданство
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Wow za 3 pati mesecno, 1000 prepiski, kako li uspevaat. Na sekoja prepiska i obrakjaat po 1- 10 sec? Pa kako proveruvaat dali e se ok so dokumentite za taka kratko vreme?
:):)
A zasto postojat proverki od MVR ? Alko oni kazat deka liceto n.n. e ok, mozda i negde drugde se vrsi proverka po nekoj osnov, vo MP e konstatirano deka ima uredno dostavenosite potrebni dokumenti, komisijata samo na kraj zvanicno odobruva i potoa ide na potpis kaj Vice prezident. Ovde isto bese kazano deka potpisot od VCP prethodno se cekal 2 meseci, deckoto go dobil za 4 dena.

Posle site konstatirani promeni iskazani ovde, jasno e deka sve sto bilo nekad sega drugacie funkcionira, pobrzo i podobro!
 
Член од
1 октомври 2015
Мислења
21
Поени од реакции
34
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom