Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Асја е овластен преведувач-иначе злато жена,со лекарски не се занимава,а камоли со фалсисикати.има други луѓе за такви работи.
Doznav deka vadela i toa. A drug nekoj poznavas li ti sto vadi takvi lekarski?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Може некој да ми постира линк од потребни документи што се поднесуваат во Министерството на Правосудието - Софија?
- блгарски происход од ДАБЧ
- лекарско
- копија од пасош
- извод од книга на родени
- 2 слики за пасош
- изјава за блгарско самочувствие?
преведени и легализирани се разбира, да не треба уште нешто?
ве молам кој знае да постира[/qu

Ти треба молба на бугарски,уверение за неосудуваност.
[DOUBLEPOST=1455377776][/DOUBLEPOST]http://www.mfa.bg/uploads/files/3_Grajdanstvo_po_chl15_ot_ZBG.pdf
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
16
Поени од реакции
57
Jas pak da se nadovrzam na tebe slobodni termini ima od 8 mart... ama jas sekako odam 29 sofija 7 dena pa ke probam bez zakazanoto dali ke mozam da go zemam....
точно после 8 март може.[DOUBLEPOST=1455378835][/DOUBLEPOST]
Doznav deka vadela i toa. A drug nekoj poznavas li ti sto vadi takvi lekarski?
прати ми го твојот број во ПП,па ако човекот може нешто да направи ќе ти се јави.
 
Последно уредено:
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
Na moj prijatel koj sto bese prekraten, na koj licno jas mu go sledev brojceto cel dekemvri (dodeka ne go pustija noviot sistem) pred nekoj den mi kaza deka nekoj od Kjustendil mu sredil i mu izleze ukazot. Kako e mozno i jas se cudam, denovive koga ke se vidam ke mu pobaram kontakt od covekot i ke spodelam tuka
 
Член од
13 февруари 2016
Мислења
8
Поени од реакции
1
Zdravo na site go pratam dolg period forumov me idnteresira edna informacija na 11 noemvri 2014 god imam dostaveno dopolnitelen dokument licna karta od pra dedo mi a seuste nemam promena na status na dopolnitelna mi e uste ima tocno pominati 15 meseci dali e vo red tolku da se ceka fala odnapred
 
Член од
15 октомври 2015
Мислења
82
Поени од реакции
50
Здраво вчера бев во ДАБЧ поднесов документи, меѓутоа коа се вратив видов пошто ја сликав со тел. молбата посредникот ми заокружил бугарски происход за 2.СДВР за разрешаване на постојанно пребиваване. а не под број 1.Министерство на правос'дието за придобиване на б'лгарско гражданство. се чудам тетката ме прашува кај ќе живееш во БГ и викам Софија , како да се исправи ова пред да ми биде готов просходот ако знае некој нека пише .
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Здраво вчера бев во ДАБЧ поднесов документи, меѓутоа коа се вратив видов пошто ја сликав со тел. молбата посредникот ми заокружил бугарски происход за 2.СДВР за разрешаване на постојанно пребиваване. а не под број 1.Министерство на правос'дието за придобиване на б'лгарско гражданство. се чудам тетката ме прашува кај ќе живееш во БГ и викам Софија , како да се исправи ова пред да ми биде готов просходот ако знае некој нека пише .
Najubavo ke bilo site tie da se odberat sto se navedeni tamu. Mislam deka dolumenti sto se veke primeni ne moze da se prepravat :(
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Здраво вчера бев во ДАБЧ поднесов документи, меѓутоа коа се вратив видов пошто ја сликав со тел. молбата посредникот ми заокружил бугарски происход за 2.СДВР за разрешаване на постојанно пребиваване. а не под број 1.Министерство на правос'дието за придобиване на б'лгарско гражданство. се чудам тетката ме прашува кај ќе живееш во БГ и викам Софија , како да се исправи ова пред да ми биде готов просходот ако знае некој нека пише .
Posrednikot angaziraj go da ti go sredi toa.
 
Член од
15 октомври 2015
Мислења
82
Поени од реакции
50
Posrednikot angaziraj go da ti go sredi toa.
Му кажав вика ти доби го ова па потоа ќе видиме ама не ми е сигурен знам дека тој треба да си го среди ова ме заеба тоа е, им пишав и во ДАБЧ фала сепак[DOUBLEPOST=1455387740][/DOUBLEPOST]Сеа ОК ако ми излезе тоа со тоа ќе поднесам , па потоа ќе барам нов происход, вајда у министерство ќе ме примат со тоа , се тешам сам :)[DOUBLEPOST=1455387778][/DOUBLEPOST]
Najubavo ke bilo site tie da se odberat sto se navedeni tamu. Mislam deka dolumenti sto se veke primeni ne moze da se prepravat :(
Сеа ОК ако ми излезе тоа со тоа ќе поднесам , па потоа ќе барам нов происход, вајда у министерство ќе ме примат со тоа , се тешам сам :)
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Му кажав вика ти доби го ова па потоа ќе видиме ама не ми е сигурен знам дека тој треба да си го среди ова ме заеба тоа е, им пишав и во ДАБЧ фала сепак[DOUBLEPOST=1455387740][/DOUBLEPOST]Сеа ОК ако ми излезе тоа со тоа ќе поднесам , па потоа ќе барам нов происход, вајда у министерство ќе ме примат со тоа , се тешам сам :)[DOUBLEPOST=1455387778][/DOUBLEPOST]
Сеа ОК ако ми излезе тоа со тоа ќе поднесам , па потоа ќе барам нов происход, вајда у министерство ќе ме примат со тоа , се тешам сам :)
Kako te drzi mesto. Ja bi otisol pod itno u dabc da vidam sto bi mozel da napravam.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
721
Поени од реакции
694
Му кажав вика ти доби го ова па потоа ќе видиме ама не ми е сигурен знам дека тој треба да си го среди ова ме заеба тоа е, им пишав и во ДАБЧ фала сепак[DOUBLEPOST=1455387740][/DOUBLEPOST]Сеа ОК ако ми излезе тоа со тоа ќе поднесам , па потоа ќе барам нов происход, вајда у министерство ќе ме примат со тоа , се тешам сам :)[DOUBLEPOST=1455387778][/DOUBLEPOST]
Сеа ОК ако ми излезе тоа со тоа ќе поднесам , па потоа ќе барам нов происход, вајда у министерство ќе ме примат со тоа , се тешам сам :)
Ако не успее посредникот да ја исправи работата,ќе треба да почекаш да ти го издадат произходот за постојанно пребиваване и со копија од него да поднесиш за дупликат произход на којшто ќе пишува за б'лгарско гражданство.Инаку во Министерството нема да ти го примаат произходот на којшто е наведено дека е за постојано пребиваване.
 
Последно уредено:
Член од
15 октомври 2015
Мислења
82
Поени од реакции
50
Ако не успее посредникот да ја исправи работата,ќе треба да почекаш да ти го издадат овој произходот за постојанно пребиваване и со копија од него да поднесиш за дупликат произход на којшто ќе пишува за б'лгарско гражданство.Инаку во Министерството нема да ти го примаат произходот на којшто е наведено дека е за постојано пребиваване.
Незнам дали може да се исправи сеа , ако има некој ваков случај нека пише фала
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
13
Kade tocno se nosat dopolnitelni dokumenti - potvrda od klubot od Strumica? Ima li nekoj tocna adresa ? Se raboti za slucaj od 2013 god?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom