Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 јули 2015
Мислења
5
Поени од реакции
9
Ве молам за одговор за оние кој што веќе се при самиот крај на процедурата и го чекаат пасошот во рака или небитно некој што ја познава оваа тематика. Читав овде дека за 18 дена по брза постапка се зема пасошот во рака така? Или грешам? Вчера посредникот ми кажа да сме почекале до сликање уште една недела плус бидејки имало шанси да не ми дозволат брза постапка за 3 дена? Ве молам да одговор дали ова е вистина или не?!
Истово што го кажуваш ми го кажаа и мене. Матичниот број ми излезе во петокот, се слушнав со посредникот за да одам во понеделник за сликање али кога му реков дека ми треба брза постапка рече тешко одобрувале така брзо, обично одобрувале после недела дена откако ке излезе матичниот број. Но инсистирав да одам макар и да не се сликам и да си ја пробам среќата па што биде нека биде. Отидов во понеделникот и прашавме и ни одобрија, и после сликањето правиме муабет со една жена мислам во министерството работи и рече најверојатно ни одобрија брза постапка бидејки сме со родители со бугарско државјанство. Така што ако е таа причината ич не чекај пошто и ти си со родител. Инаку денес си го добив пасошот
 
Член од
27 јануари 2016
Мислења
21
Поени од реакции
2
ama na stranava ne gledam negde da pisuva do 1920 toa znaci ne vazi za onie rodeni posle primer 1923
kolku sto gledam ova e izdadeno 1900 godina vo sofija sea sto go gledame so kazive nigde ne pisuva do 1920 godina[DOUBLEPOST=1454620415][/DOUBLEPOST]
Toa tamu mi go kazaa mene. Prviot pat bev so dedo roden 1926 godina i ne dobiv me vratija. Vtoriot pat so pra dedo 1903 roden spored mestoto na raganje dobiv.
a dali moze od baba ili prababa ili samo od dedovci pradedovci
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
И јас сум со удостовение од В.Трново ,од пра дедо ми,крштеници од Бугарска Егзархија за мојте тетки ,и кажав ми се развика зашто не сум ја запишала сестра ми дека има веке указ,и ги зема удостоверението од пра дедо ми оргиналот и изводот од баба ми оргиналот бидејки он и е татко,од мене или од татко ми или од тетките ништо,јас понудив рече нема потреба ,сега одиш преку сестра ти а ова е како дополнителен документ.
И знаеш што кој може да им го фати крајот,јас верувам дека ова е кој како сака ,како кај нас некој вели треба некој не ,секој по свој терк си работи,а всушност се е исправно поднел не поднел оргинал ке добиеме пасош имаме добра подлога .
Според мене мое лично мислење не се замарајте 2017 ке си честитаме сите ,за добиен указ (y)[DOUBLEPOST=1454598231][/DOUBLEPOST]Може да прашам,можда и некој кажал ,сега нема 2 недели што бев на интервју ,ми пишува липсни днии ,не го напишав точно извинете,колку време се чека да се промени ова ,или грешам со бројкиве.Но ги напишав и обратно исто излегува.
Почекај, стрпи се, нема определено време. Ти имаш документи за 3 пасоши :D
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
vencanica bg egzarhia.no ne e merilo toa.zaedno so drugarmi prativme vencanici.jas bev vraten od prekinat vo zadolzitelna.a toj se uste e prekinat
Ти си прв шо го вратиле од прекинат во задолжителна. Изгледа си вечерал со Господ пријателе :)
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
Taka jas zedov za tatkomi bese roden 1915 i mi rekoa deka nemora da baram drugi baba dedo .Najubavo javise kaj Lazar vo Strumica ke kazas vo koe masto se rodeni dedovci babi ke proveri daligi opfakalo bugarsko i kevi kaza
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Член од
1 октомври 2015
Мислења
21
Поени од реакции
34
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.859
Поени од реакции
7.082
Истово што го кажуваш ми го кажаа и мене. Матичниот број ми излезе во петокот, се слушнав со посредникот за да одам во понеделник за сликање али кога му реков дека ми треба брза постапка рече тешко одобрувале така брзо, обично одобрувале после недела дена откако ке излезе матичниот број. Но инсистирав да одам макар и да не се сликам и да си ја пробам среќата па што биде нека биде. Отидов во понеделникот и прашавме и ни одобрија, и после сликањето правиме муабет со една жена мислам во министерството работи и рече најверојатно ни одобрија брза постапка бидејки сме со родители со бугарско државјанство. Така што ако е таа причината ич не чекај пошто и ти си со родител. Инаку денес си го добив пасошот
Колку време се на се чекаше ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom