Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 декември 2014
Мислења
3
Поени од реакции
1
drugari znam deka e dosta postavuvano prasanjeto kolku vreme se ceka za potpis od presedatelot otkako ke ti bide odobrena molbata porano za potpis se cekase do 3 nedeli,me interesira sega kolku se ceka bidejki cekam veke 1 mes i nekolku dena fala odnapred pozz do site
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
drugari znam deka e dosta postavuvano prasanjeto kolku vreme se ceka za potpis od presedatelot otkako ke ti bide odobrena molbata porano za potpis se cekase do 3 nedeli,me interesira sega kolku se ceka bidejki cekam veke 1 mes i nekolku dena fala odnapred pozz do site
месец и пол до два
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
drugari znam deka e dosta postavuvano prasanjeto kolku vreme se ceka za potpis od presedatelot otkako ke ti bide odobrena molbata porano za potpis se cekase do 3 nedeli,me interesira sega kolku se ceka bidejki cekam veke 1 mes i nekolku dena fala odnapred pozz do site
Vo prosek 2 meseci,vo najlos slucaj 3-3.5 meseci.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
do koj broj se stignati 2014:confused:
Ja iscistija 2013 godina fala bogu .
Vo sekoj moment treba da ja pocnat 2014 ti ako si so brojce od 4××× togas ke pocekas da stignat na red i koga ke go pregledaat direk ke ti odobrat nema strasno za tvojot broj e sega zavisi kako ke pregleduvaat poso mi kazaa deka ke ja teraat mnogu pobrzo zatoa sto site sto trebase da se smenat tamu se smeneti od pretsedateli itn i od sega eve kako i so gledame nema nekoj zastoj.
Gledam pak ima vrateni na dopolnitelna i prekrateni ama i toa mozelo da se sredi . Vo bitola imale i kazale pozitiven stav za site makedonci jas bev vcera za bugarija i vidov deka rabotite si tecat kako porano vo prasanje e uste mnogu malku dodeka go sredat i noviot zakon i mislam vcera mi kazaa deka ke mozete pak da se deklarirate samo kako bugari .. vo celina se ke se sredi za brzo samo problemot bese sto tuka site nie nacekavme malku polosa situacija pa zatoa eve volku si cekame a veruvajte deka site ke zemete pasosi.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Ja iscistija 2013 godina fala bogu .
Vo sekoj moment treba da ja pocnat 2014 ti ako si so brojce od 4××× togas ke pocekas da stignat na red i koga ke go pregledaat direk ke ti odobrat nema strasno za tvojot broj e sega zavisi kako ke pregleduvaat poso mi kazaa deka ke ja teraat mnogu pobrzo zatoa sto site sto trebase da se smenat tamu se smeneti od pretsedateli itn i od sega eve kako i so gledame nema nekoj zastoj.
Gledam pak ima vrateni na dopolnitelna i prekrateni ama i toa mozelo da se sredi . Vo bitola imale i kazale pozitiven stav za site makedonci jas bev vcera za bugarija i vidov deka rabotite si tecat kako porano vo prasanje e uste mnogu malku dodeka go sredat i noviot zakon i mislam vcera mi kazaa deka ke mozete pak da se deklarirate samo kako bugari .. vo celina se ke se sredi za brzo samo problemot bese sto tuka site nie nacekavme malku polosa situacija pa zatoa eve volku si cekame a veruvajte deka site ke zemete pasosi.
Fala za spodelenata nformacija. Super e koga sekoj po eden-dva zbora dobri vesti, sredba, razgovor, iskustvo, informacija... spodeluva ovde so site nas. Stvarno sme super pozitivna grupa !
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Najnova informacija od prva raka
Tie sto odnele dopolnitelni od rodnini (znaci zboram za rodnini prvi bratucedi braka itn )i sto cekaat ,dokumentite im bile sobrani na kup i cekaat da se smeni zakonot za da im go potpiisat ukazot.
 
Последно уредено:
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
2013 не е уште завршена, завршено е разгледувањето на документите , значи тие што требало да се врататат на дополнителна се вратени а другите што не се вратени(што имаат комплет документација) чекаат да бидат одобрени.
На пр. 16554/2013--дополонителна
16556/2013-- доп'лнителна проверка.
17229/2013--задолжителна
17444--дополнителна

Значи додека сите бројчиња од 2013 не излезат дали на дополнителна дали во протоколи, 2014 нема да ја започнат. Знаејќи дека сега се негде околу 15000/2013 стигнати со протоколите....Ќе оди брзо дека малку се ама сепак до 17500 има уште бааги бројчиња....Така да 2014 ќе забави малку....+ сега ако се изглаза законот сите да можат да бидат одобрени(тие што се вратени) прво нив ги завршувааат од 2012 па дури тогаш од 2014...Така да ни останува да се молиме да нема никакви застои.
Затоа досега нема разгледано ние едно досие од 2014.
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
zdravo lorena mene me interesira nesto,jas preku posrednik dadov dokument da mi podenese za dopolnitelna proverka,mi veli deka go podnel go dal originaot,odnosno prvo pred edna godina vnese kopii a sega me laze deka trebalo da go vnese originalot i kao go vnesol, i ne mi e jasno zasto mi e vraten na dopolnitelna proverka koga jas odnosno toj imase vneseno dokument ,nesto mi e sumnivo,dali nekoj znae i drug da mi objasni sto e problemot,posto imam vreme da vnesam nov dokument imam vojna kniska od dedo mi,sega neznam so da pravam ovaj me laze posrednikot,da ne se sekiram,i ako sakate da mi kazete so treba drugi dokumenti da odnesam i sam da si ja vnesam kniskata od dedo mi,fala odnapred pozdrav
Izvini sto docna ti odgovaram, ne bev vo Sk tuku na planina bez net konekcija. Spored mene ne mu se misli, zaminuvaj sam za Sofija i odnesi ja voenata kniska, taka ke bides siguren deka se na pravoto mesto. Soprugot na mojata posrednicka vozi za Sofija koga ke sobere trojca. Cenata e ista kako avtobuska karta, so taa razlika sto te nosi do tamu i ti kazuva sto treba da napravis. Prethodno mora da napises pismo do ministerstvo za pravosudie a toa moze da go napise posrednickata. Taa e bugarka i ke ti go napise kako sto treba.[DOUBLEPOST=1429705238][/DOUBLEPOST]Sakam so vas da go spodelam moeto vcerasno iskustvo od Bugarija. Otidov da se slikam za pasos i licna karta, a soprugot se slikase pred Veligden. Togas toj plati a tri dena da mu bidat gotovi dokumentite. Procedurata e sledna. Prvo treba da imzte kopijz od makedonskiot pasos, so slikata i pecatot za vlez. Treba da go odnesete orginalniot ukaz, prethodno napravete si kopija i dokumentot za postojana adresa na koja e vpisan vasiot bugarski maticen broj. Jas ja odbrav sluzbenata adresa. Slikanjeto e vo opstina Slatina. Koga otidov tamu, vo soba 3 pobarav formulari. No na salterot mi kazaa deka mi trebaat dvajca svedoci Bugari koi ke potvrdat deka sum taa jas. Vidov malku maka. Soprugot bese eden, ama nikoj ne sakase da ja potpise deklaracijata, zosto treba da e prisuten na vaseto slikanje. Dadov i baksis na edna zena ama taa koga zavrsi rabota si zamina. Sreka dojde eden posrednik i zavrsivme rabota. Potoa mi rekoa deka za prv pat ne moze da se izvadi pasos po brza postapka tuku samo za 1 mesec. Toa sto vi zboruvav za evropska zdravstvena karticka, ne ja izvadiv. Iskreno mi se vide skapo, pobaraa 90 evra. Toa treba samo za tie sto mislat da rabotat vo Svedska. Jas rizikuvam i ke odam bez karticka. Koga ke se vrabotam ke ja sredam. Inaku se selam vo Belgija.
Imam i prasanje do vas. Ako zaminam so makedonski pasos, a vo megjuvreme mi go donesat bugarskiot pasos. Dali ke imam problem i dali ke moram da ja napustam EU?
 
Последно уредено:
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Imam i prasanje do vas. Ako zaminam so makedonski pasos, a vo megjuvreme mi go donesat bugarskiot pasos. Dali ke imam problem i dali ke moram da ja napustam EU?
Мислам дека да, зошто ако правш влез во Еу со македонскиот, мора за 90 дена да ја напуштиш државата..... откако ќе си го земеш пасошот само на македонска граница го даваш македонскиот, а на сите останати граници го подаваш бугарскиот..... ама сепак убаво распрашај се како иде работава...... Инаку тоа со здравствената картица , немаш гајле. Во Германија, чим се вработиш автоматски ти се одбива од плата за здравствено, и по пошта ти праќаат картица. Верувам и во Белгија е некој сличен принцип/ Среќно :)
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.368
Поени од реакции
3.121
Имам и јас едно прашање ?? Колку е сигурно сега да се вади БГ пасош ?? Дали да почнам процедура или не ?? Знам дека е стегнато сега ама искуства ?? Фала ви !!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom