Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ДА ПРАШАМ-дали има некој кој има побарано од велико трново документ да го пронашле нечии дедо а платил сума од 5лева и1.20лева???поентата ми е дали,бидејчи гледам на сите им даваат различни цени ЗОШТО??што значи ова моево шестипол лева???ГО НАШЛЕ ИЛИ НЕ??има ли некој што ова го поминал веке..ве молам,нечие искуство...ви благодарам на било каков одговор
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Да, точно така.
Ето ја старата верзија: http://www.parliament.bg/bg/bills/ID/15205
Проектот е внесен од неколко политически групи.
Jавно е имало измени во проектот преди да се гледа во комисијата и новата верзија е внесена само од Каракачанов, но која верзија ке се изгласи не е сигурно. Исто така има и проект на "АТАКА" за измени во истиот закон, но нивниот нема големи шанси споредно со другите, зашто теа управлјават.[DOUBLEPOST=1429316621][/DOUBLEPOST]

Абе тија од военниот архив не пишуват ли јасно и кратко - Да, има најдено/Не, нема ?
Според мен ако си пишувал/а се кое са сакали (име, презиме, место и така натаму) треба да са го пронашле.[DOUBLEPOST=1429317574][/DOUBLEPOST]

Ништо не размислуваат во Б'лгарија. Најмногу 5% да се запознаени воопшто со темата и нивното мислење во поголемиот дел е шеги од типот "б'лгарска работа" (бидејки и многу Б'лгари емигрираат и на ист начин користат предностите на ЕУ во врска со работа, едуциране, слободно движење и сл). Општо земено чувството е за некакво незабележително (безвремие му викаат таму).

koj proekt zakon e podobar i odgovara poveke za nas sto nemame familija i stari bg dok??
toj sto bese vnesen od jujiljan angelov ko citav i ubavo pisuvase na koj nacini ke moze da se dokaze poteklo i da se zeme proizhod no ovde nekako nemoza ubavo da razbera
 
Член од
9 април 2015
Мислења
11
Поени од реакции
12
Мој вујко и негов пријател во 2013г. имаа поднесено документи без никакво потекло, пред една недела пријателот беше известен дека е вратен на дополнително за да однесе документ за потекло, а на мојов вујко вчера му стигна пасошот без да однеси никакво дополнително потекло.
Значи да не губиме надеж, ќе ја биди :)
 
B

Blade Torch

Гостин
неколку прашања за Архивот во Велико Трново .

- има ли некој како мене , што не знаел точно во кој полк бил дедо му војска , па пробал по логика на полкот што најмногу одговара и добил негативен одговор? (Мене ова ми се случи.)
- има ли некој кој замолил да пребарат за повеќе полкови и му нашле инфо за служење војска на дедо му ?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
ke ve molam ako znae nekoj da mi odgovori.za proishod poznesov vo ambasada vo noemvri .seuste nemam odgovor.Prasuvam vo ambasada vo bitola mi velat deka nema nisto seuste.Kade da se javam barem da dobijam nekoj odgovor.Vo ambasada ne mi dadoa nikakvo brojce osven listata so uplativ .ve molam nekoj neka odgovori pozzz
Mnogu se kasni neznam sto e rabotata jas mu pisav na ovoj glaven od Dabc ama on deneska e vo Bitola pa ce pocekame da vidime dali ce odgovori i sto ce napise ..Waksa koga doadja posta vo ambasada ako znaes ???
 
Последно уредено:
S

Sukhoi-27

Гостин
неколку прашања за Архивот во Велико Трново .

- има ли некој како мене , што не знаел точно во кој полк бил дедо му војска , па пробал по логика на полкот што најмногу одговара и добил негативен одговор? (Мене ова ми се случи.)
- има ли некој кој замолил да пребарат за повеќе полкови и му нашле инфо за служење војска на дедо му ?
Не се потполни сите податоци во архивот во трново.Јас знам точно кај служел дедо ми и тие ми кажаа дека за тој полк немаат потполни податоци туку само дека знаат дека постоел.Ако имаш воена книшка тоа е најдобар доказ.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Pisuva deka se obrabotuva.kolku vreme da cekam pred da ocekuvam promena.
Види го дуплиот пост што ти го пишав тебе,има уште еден одговор и прочитај го и врати се една страна наназад,прочитај малку и ќе имаш информација од прва рака.
 
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
Decki ima li neso informacija od denesnava sredba vo bitola, kako izgledaat rabotite spored dobienite odgovori dokolku nekoj e bil Ako moze da ne informira
 
Член од
6 март 2015
Мислења
16
Поени од реакции
10
Decki ima li neso informacija od denesnava sredba vo bitola, kako izgledaat rabotite spored dobienite odgovori dokolku nekoj e bil Ako moze da ne informira
Samo sto se vrativ od bitoa sobirot bese masoven lugeto od bugarija beamnogu korektni site sto imaasto da prasat direktno si prasuvaa direktorot na dabc razgleduvase mnogu slucai pa na sekoj posebno mu objasnuvase glavno bese seto vo pozitivna nasoka nskoj sto prasuvaa po konkretno mozi ce napisat vo forumov
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom