Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Abe luge ovoj mojot posrednik sega mi kaza deka pocnale da postaat i so bratucedi i so braka pa valjda ne zboruva od rakav valjda e nosil nekoj so takvi dokumenti ili na nekoj mu e izlegol so takvi dokumenti me zbuni seriozno ako na nekoj mu treba da vi dadam broj pa da prasate.
Inace eve eden drugar od 2××× 2013 bil na dopolnitelna odnel dokumenti od bratmu so deklaracija na bugarin vo oktomvri lani i sega mi kaza od dopolnitelna bil na zadolzitelna sigurno ke mu odobrat samo ke ceka malce poveke od tie so stari dokumenti.
 
Член од
13 февруари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
151
Лична карта ? За да имаш лична карта треба да имаш гражданство, нај-веројатно имаш предвид карта за временно пребиваване или нешто такова ? Имам един пријател, чието семејство е в Б'лгарија от 20 години, арменци, '94 набор е но все оште не се води б'лгарски гражданин и има лична карта за постојанно пребиваване, нешто подобно, слично. Мислја че има конкретни изискванија за да добиеш гражданство на база X време пребиваване/живеене, за всеки мај е конкретно.
Веќе сум се декларирал како Бугарин за да ја извадам таа лична карта,имав и происход но кога се пакував за Македонија некако сум го заборавил во Софија....тоа беше пред 4-5 години а на личната карта пишува гражданство-Македонец...

Во секоj случај,ке те молам да ми одговориш како ке гласи тошно законот и дали ке може да се поднесе за происход преку БКК Струмица,или слични органи како тој клуб.

Мерси много :D
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Abe luge ovoj mojot posrednik sega mi kaza deka pocnale da postaat i so bratucedi i so braka pa valjda ne zboruva od rakav valjda e nosil nekoj so takvi dokumenti ili na nekoj mu e izlegol so takvi dokumenti me zbuni seriozno ako na nekoj mu treba da vi dadam broj pa da prasate.
Inace eve eden drugar od 2××× 2013 bil na dopolnitelna odnel dokumenti od bratmu so deklaracija na bugarin vo oktomvri lani i sega mi kaza od dopolnitelna bil na zadolzitelna sigurno ke mu odobrat samo ke ceka malce poveke od tie so stari dokumenti.
Можно е. И Петар Колев им советуваше на оние со први братучеди да аплицираат.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Abe luge ovoj mojot posrednik sega mi kaza deka pocnale da postaat i so bratucedi i so braka pa valjda ne zboruva od rakav valjda e nosil nekoj so takvi dokumenti ili na nekoj mu e izlegol so takvi dokumenti me zbuni seriozno ako na nekoj mu treba da vi dadam broj pa da prasate.
Inace eve eden drugar od 2××× 2013 bil na dopolnitelna odnel dokumenti od bratmu so deklaracija na bugarin vo oktomvri lani i sega mi kaza od dopolnitelna bil na zadolzitelna sigurno ke mu odobrat samo ke ceka malce poveke od tie so stari dokumenti.
Na mene i Petar Kolev i posrednikot mi rekoa dokolku imam prvi bratucedi da vagam i da gi nosam, toa i Petar Kolev licno mi go potencirashe deka veke od maj ke pocnat da odobruvaat!!
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
Член од
6 јули 2014
Мислења
8
Поени од реакции
1
Zdravo na site, sakam da prasam samo za sobirot na 18.04.2015 vo Bitola, dali nekoj znae kade tocno ke bide.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
Zdravo na site, sakam da prasam samo za sobirot na 18.04.2015 vo Bitola, dali nekoj znae kade tocno ke bide.
Од профилот на Петар Колев

Уважаеми дами и господа,
На 18 април 2015 г. от 13.00 ч. в зала „Гламур” в град Битолја, Р. Македонија, ште се проведе годишната национална конференција на „Сдружението за Македонско-Б'лгарско пријателство”. ште б'де представена дејността за изминалите нјаколко години, както и б'дештите инициативи, проекти и разрастване на сдружението. На конференцијата ште вземат участие над 1000 делегати и представители на сдружението от следните градове: Скопие, Битолја, штип, Велес, Кочани, Куманово, Охрид, Прилеп, Кавадарци, Неготино, Крива Паланка, Пробиштип, Гевгелија, Струмица, Делчево, Радовиш, Тетово, Кичево, Гостивар, Виница, Крушево и др.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom