Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
S

Sukhoi-27

Гостин
Бугарска власт имало уште од 1870 на целата територија на Македонија:
Бугарската егзархија (бугарски: Б'лгарска екзархија) била автокефална бугарска национална[1][2] црква, создадена на 28 февруари 1870 година.[3][4] Во 1950 година, името Бугарска егзархија е променето на денешното Бугарска Православна Црква. Во периодот 1870-1918 и 1941-1944 неjзината јурисдикција ги опфаќала целосно Бугарија, поголем дел на Македонија и делови од Грција, Турција, Србија, Албанија и Романија (Северна Добруџа).

Според одредени книги како таа од истражувањето на Васил К’нчов „Македонија. Етнографија и статистика“ (1900) [5], како и од изтражувањето на секретарот на Егзархијата Димитар Мишев „La Macédoine et sa Population Chrétienne“ (1905) [6] Егзархијата дејствувала на територијата на цела Македонија.
Прашај некој твој роднина можеби некој твој прадедо служел војска,има многу кои немаат никакви документи и бараат во архив можеби ќе најдеш нешто
http://mk.wikipedia.org/wiki/Бугарска_егзархија


Оваа книгава „La Macédoine et sa Population Chrétienne“ (Македонија и нејзиното Христијанско Население)е на француски и во неа се внесени сите села во мк со анализа на населението.Ја има онлајн ,еве ја
http://anemi.lib.uoc.gr/php/pdf_pager.php?filename=/var/www/tkl-portal-neo//metadata/6/9/5/attached-metadata-5d3c137498cf87397083652dec9dfdac_1242889374/154547_w.pdf&lang=en&pageno=1&pagestart=1&width=1031&height=728&maxpage=141,.Разлистајте можеби ке го најдете и вашето село или град.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Има ново соопштение. Заврши проверката на 2013 конечно сега сме ние на ред од 2014,[DOUBLEPOST=1428601584][/DOUBLEPOST]http://www.parliament.bg/pub/cW/20150409035327553-36-2.pdf
Еве дечки детално објаснување дека доколку се воведат измените во законот ние ги исполнуваме од старт условите за добивање блгарско гражданство со тоа што ние зборуваме дијалектна форма на блгарски јазик. Потребно е да исполнуваме само еден услув од споменатите за да поминеме. Молете се за измените и дадете поддршка за Борис Вангелов на овој линк бидејќи навистина се залага за решавање на нашите проблеми:
http://www.peticiq.com/vangelov_predsedatel
 
Последно уредено:
Член од
18 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
2
Вчера добив писмо од бг од воениот архив и ми пишуваше дека не нашле демек ништо за мојот прадедо, на кој што наведов и кој полк служел, иначе уплатив како што ми беше напишано во маилот, 5 лева и 1.20 за поштенски расходи. А денес гледам ми стасал маил да уплатам уште 10 лева ако сум сакала да подигнам уверение дека пребарувале, и ако сум сакала и за другиот да пребараат прадедо што ми е наведен, ама не знам точно инфо кај служел. Не ми е јасно што им е на тие во архивот, зашто ми бараат сега да уплатам 10 лева ако веќе ми пратиле писмо дека немаат најдено ништо., што сега за да ми напишат официјален документ дека не нашле ништо... бог да чува.
Da te pra
Вчера добив писмо од бг од воениот архив и ми пишуваше дека не нашле демек ништо за мојот прадедо, на кој што наведов и кој полк служел, иначе уплатив како што ми беше напишано во маилот, 5 лева и 1.20 за поштенски расходи. А денес гледам ми стасал маил да уплатам уште 10 лева ако сум сакала да подигнам уверение дека пребарувале, и ако сум сакала и за другиот да пребараат прадедо што ми е наведен, ама не знам точно инфо кај служел. Не ми е јасно што им е на тие во архивот, зашто ми бараат сега да уплатам 10 лева ако веќе ми пратиле писмо дека немаат најдено ништо., што сега за да ми напишат официјален документ дека не нашле ништо... бог да чува.
Da te prasam pred kolku vreme I pisa na tie od dvia koga plati a za Dedo ti pisi mi od koj kraj selo grad pa ke probam da najdam nesto za tekot na vikendo pozdrav.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
(y)
Има ново соопштение. Заврши проверката на 2013 конечно сега сме ние на ред од 2014,[DOUBLEPOST=1428601584][/DOUBLEPOST]http://www.parliament.bg/pub/cW/20150409035327553-36-2.pdf
Еве дечки детално објаснување дека доколку се воведат измените во законот ние ги исполнуваме од старт условите за добивање блгарско гражданство со тоа што ние зборуваме дијалектна форма на блгарски јазик. Потребно е да исполнуваме само еден услув од споменатите за да поминеме. Молете се за измените и дадете поддршка за Борис Вангелов на овој линк бидејќи навистина се залага за решавање на нашите проблеми:
http://www.peticiq.com/vangelov_predsedatel
da, izgleda e zavrsena, da se nadevame deka 2014 ke bidi polesna od 2013 i nema da trae vecnost....(y):jeeee:
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
zdravo lorena mene me interesira nesto,jas preku posrednik dadov dokument da mi podenese za dopolnitelna proverka,mi veli deka go podnel go dal originaot,odnosno prvo pred edna godina vnese kopii a sega me laze deka trebalo da go vnese originalot i kao go vnesol, i ne mi e jasno zasto mi e vraten na dopolnitelna proverka koga jas odnosno toj imase vneseno dokument ,nesto mi e sumnivo,dali nekoj znae i drug da mi objasni sto e problemot,posto imam vreme da vnesam nov dokument imam vojna kniska od dedo mi,sega neznam so da pravam ovaj me laze posrednikot,da ne se sekiram,i ako sakate da mi kazete so treba drugi dokumenti da odnesam i sam da si ja vnesam kniskata od dedo mi,fala odnapred pozdrav
Поврзи се со изводи со дедо ти, поднеси ги заедно со воената книшка, однеси ги ЛИЧНО ТИ во Министерството за правосудие и не губи време. Нормално изводите треба претходно да ги адаптираш и завериш во амбасада.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
ДИМИТ'Р ВЛАДИМИРОВ: Около десетина хилјади са преписките, говорја на ангро, т'ј като нјамам точните данни. Миналата година имахме доста проверки от В'рховната административна прокуратура, от Софијска градска прокуратура, от Инспектората на Министерскија с'вет. А имаше д'л'г период, в којто нјамаше председател, којто да разписва удостоверенија. Това затрудни изклјучително много дејността по удостоверјаване на б'лгарскија произход.
Освен това трјабваше да се направјат доста промени в'в в'трешните правилници, така че да отговорим на изискванијата на контролираштите органи и с'ответно се получи известно забавјане. К'м момента всички преписки к'м краја на 2014 г. са обработени.
Ова е извадок од стенограмот на комисијата, ова е изјава на екс претседателот на ДАБЧ каде доколку јас точно разбрав преписките од 2014 се обработени и ќе бидат на увид во министерство на правосудие кој како добил происход и можно е ако профункционира системот на дополнителна да бидат вратени само тие преписки за кои не постојат точни информации за кои говори Владимиров.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom