Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
МАЛКУ СМЕ СМЕШНИ СИТЕ (ВКЛУЧУВАЈЌИ МЕ И МЕНЕ) ДО ПРЕД ЕДЕН МЕСЕЦ ЗА НАС ЕДИНСТВЕН СПАС БЕШЕ ДА ДОЈДИ НА ВЛАСТ БОЈКО , А СЕГА ВЕЌЕ КОГА Е ТОЈ НА ВЛАСТ ПАК ИМА ПЕСИМИЗАМ, НЕЗНАМ ШТО СЕ СЛУЧУВА (АКО СЕГА НЕ БИДИ НЕШТО, ПОВЕЌЕ НИКОГАШ НЕМА ДА БИДИ)
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
МАЛКУ СМЕ СМЕШНИ СИТЕ (ВКЛУЧУВАЈЌИ МЕ И МЕНЕ) ДО ПРЕД ЕДЕН МЕСЕЦ ЗА НАС ЕДИНСТВЕН СПАС БЕШЕ ДА ДОЈДИ НА ВЛАСТ БОЈКО , А СЕГА ВЕЌЕ КОГА Е ТОЈ НА ВЛАСТ ПАК ИМА ПЕСИМИЗАМ, НЕЗНАМ ШТО СЕ СЛУЧУВА (АКО СЕГА НЕ БИДИ НЕШТО, ПОВЕЌЕ НИКОГАШ НЕМА ДА БИДИ)
Vidi toj pesimizam ide od toa so rabotata e stopirana nema nisto novo ni vrakat ni prekrativat ni pustat apsolutna nula.A iskreno i temava e za toa koj cul sto cul da se poplakame eden na drug.Nikoj nikogo ne vrega so pesimizmot ili optimizmot tuka sme eden na drug da si dademe podrska i da se utesime.A jas veruvam i znam deka do 20 januar 2015 ke gi izbacat site brojcinja od 2013 i ke znaeme na so sme.deneska ne moze da go dobijam posrednokot moj za Sofija e izgleda da vidam ima li nesto novo.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Taka e .... Boyko ja imase olesnato i skrateno procedurata vo prviot mandat eve go sega pak plus tuka e Karakachanov da pritisni i ne tropajte gluposti koj bil minister,sekretar, i koj kupval burek na pauzite vo prasudie si ima parlament se glasa zakonot i se sprovedva ako Borisov praj izmeni vo procedurata koj so saka neka si bidi minister pak ke se povtoram ne mozi se vo dva dena ama aj...bez navreda ama tie so ste celosno ubedeni deka nema da se smeni nisto ne postirajte gluposti pa i na kraj ne sedete na forum ne pratete brojce i protokoli posto ste ubedeni deka nema da se smeni ne se zamarajte so bg
Не треба да се менува законот. Треба само да се почитува стариот. Значи, се бара доказ за издавање происход. Еден од доказите е издадена изјава од лиценциран клуб. БКК е лиценциран, ако треба да се исправи некоја формална неправилност, како што е најдено во наодот на инспекцијата, тоа е или направено, или ќе се направи. Клубот од Босилеград исто така е лиценциран. Тоа е единствен начин да се добијат бараните документи, затоа што оригинални, од пред балканските војни, нема скоро никој.
За тие што се вратени на дополнителна, логично е да важат истите документи.
Да го менуваат законот, да не бараат документи само од МК, не верувам. Тоа би било дупка во законот која би ја користеле албанците, а таа дупка сакаат да ја закрпат.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
cekajte malku jas brkam malku pojmovi neli site sto minavme intervju go imame toj proishod dokument dobieno ili....I kako albancite bi go iskoristile toa koga mislam edno viduvanje na imeto se gleda deka ne e makedonec mislam me svakate so sakam da kazam.Aj nekoj popameten od mene neka mi objasni oti mi e totalen haos vo glavata.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Sega dobiv informacija od moj prijatel koj e blizok so nekoj posrednik od Sofija, deka agencijata si raboti normalno...spored posrednikot bitno e da se odnesat prevedeni i legalizirani dokumenti..a koga ke izvadat novi protokoli ne znae ni toj..kako i da e mora da ima nesto do pred katolicki Bozik..
Sakam da ve prasam nesto...imam stara licna karta od pradedo mi na bugarska adresa i zaveden prestoj tamu ( brat mu ziveel vo Sofija). Vo krstenicata od crkva i vo licnata karta e zaveden so vistinskoto prezime, no umrenicata e so drugo..Kako da dokazam deka e istata licnost?
хах ме насмеа, ти имаш документи да ги претепаш ,не ти треба да ги поврзувааш krstenicata od crkva i и licnata karta со umrenicata треба само да докажеш дека човекот од личната карта и кр'штелното ти е дедо а умренницата воопшто не ти треба да ја покажуваш и без неа отговараш на 100% за бугарско гражданство.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
cekajte malku jas brkam malku pojmovi neli site sto minavme intervju go imame toj proishod dokument dobieno ili....I kako albancite bi go iskoristile toa koga mislam edno viduvanje na imeto se gleda deka ne e makedonec mislam me svakate so sakam da kazam.Aj nekoj popameten od mene neka mi objasni oti mi e totalen haos vo glavata.
Скоро сите што го добиле тој происход до лани, го добиле само со изјава за бугарско самочувство. Албанци си пополнуваат таква изјава, живеат во предели каде имало бугари, си добиваат происход, а потоа и пасош (со некое дадено евро). Сега филтерот ќе се префрли на клубовите. Ако тие издаваат на албанци, ќе ја изгубат лиценцата, а тоа се многу повеќе пари отколку некоја стотка мито. Плус, и министерството има дискреционо право, според името, дали е во бг систем на имиња и презимиња, да дава или одбива. Значи, законот е поволен, по него се олесни процедурата, само треба да се применува.
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
589
Поени од реакции
601
cekajte malku jas brkam malku pojmovi neli site sto minavme intervju go imame toj proishod dokument dobieno ili....I kako albancite bi go iskoristile toa koga mislam edno viduvanje na imeto se gleda deka ne e makedonec mislam me svakate so sakam da kazam.Aj nekoj popameten od mene neka mi objasni oti mi e totalen haos vo glavata.
Problemot e sho albancite odeja do takva krajnost kaj sho gi menjavaja iminjata i preziminjata u policija za da podadat dokumenti za blgarski proizhod neli porano samo so izjava se zemashe i aftomatski on ima pravo da aplicira za toj proizhod.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Може се чека да се види дали ПФ (Каракачанов), ќе остане во власта. Ако остане, најверојатно ќе добие место во Дабч, и во Советот за граѓанство. Тогаш би бил голем оптимист. Ако излезе, не се знае, Герб не се изјаснил стриктно околу ова прашање.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2014/12/03/2431451_v_patriotichniia_front_veche_sa_sklonni_da_ne_se_stiga/?ref=rss
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Може се чека да се види дали ПФ (Каракачанов), ќе остане во власта. Ако остане, најверојатно ќе добие место во Дабч, и во Советот за граѓанство. Тогаш би бил голем оптимист. Ако излезе, не се знае, Герб не се изјаснил стриктно околу ова прашање.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2014/12/03/2431451_v_patriotichniia_front_veche_sa_sklonni_da_ne_se_stiga/?ref=rss
без разлика дали ПФ се во коалиција со ГЕРБ Каракачанов останува потпретседател на Собранието
 
Член од
12 април 2014
Мислења
23
Поени од реакции
6
Pozdrav do site. Sakam da go spodelam moeto iskustvo vo procedurata za dobivanje na bugarski pasos. Prethodno procitav skoro se sto ste napisale. Bev na intervju vo Sofija na 10 septemvri 2013. Za tie sto doprva odat na intervju, moj dobronameren sovet e da bidat obleceni kako da odat na deloven sostanok, zosto kolku i da ne znaci oblekata, sepak kakov vpecatok ke ostavime kaj sluzbenikot pri intervjuto e mnogu vazno za ponatamosniot tek na nastanite. Mojot posrednik od Kumanovo bese krajno nezainteresiran za se osven za parite sto trebase da gi zeme. Do intervjuto mi zede 400 evra. Vo mart doznav od prijateli deka se potrebni dopolnitelni dokumenti. Potragata traese 2 meseci. Najdov od brat na dedo mi deka se zapopil vo Rilskiot manastir vo Bugarija i negova vencanica isto vo Bugarija. Gi povrzav so umrenici od tatko mi, dedo mi i brat mu. Cickoto na brat mu nemal deca i vsusnost go iscuval tatko mi. Toa go kazav uste na intervjuto. Vo megjuvreme doznav deka mojata 2 bratucetka od cicko. Posrednikot mi pobara 200 e. Slucajno stignav do drug posrednik, koja navistina e fer. Taa mi naplati po 200 den od prevod, 15 e od legalizacija i uste 10 e za uslugata sto ke gi odnese dokumentite. Bratucetka mi nemase orginal umrenica od popot. Gi podnesovme dokumentite na 20 maj. Bratucetka mi e od 2012, na intervju bese vo juli 2012. Na 20 juni i stigna e-mail deka dokumentite se uvazeni i deka treba da donese orginal umrenica. Gi odnese vo juli. Od juli do 11 noemvri kaj nea nemase promena na statusot (dopolnitelna proverka). Na 11 noemvri povtorno i pristigna dokument od ministerstvoto za pravosudie deka vo izvodot od tatko i baba i e napisana so drugo ime. I pobaraa dokaz deka toa e ista licnost. Taa e na dopolnitelna proverka od lani od noemvri i seuste i stoi dopolnitelna. Kaj mene se uste e vo obrabotka, verojatno ne mi e stignat redot...Jas sum so brojce 12xxx...
Ај ако можи малку поубо објасни ја врската и точно кај е проблемот и за какви имиња станува збор напиши ги имињата дали се работи за некого кого нагалено ги викале и има дел од вистинското име и друг дел додадено или се работи за скрос различно.
Колку што разбрав овде се работи за твоја врора братучетка која ти е роднина преку нејзиниот татко и нејзината баба по татко односно таја нејзина баба му е сестра на твојот дедо и на тој другиот брат што му е на дедо ти што бил поп.
Значи проблемот настанува што во изводот на татко и стои едно име за баба и, а во умреницата за баба и стои друго име ?

Sega dobiv informacija od moj prijatel koj e blizok so nekoj posrednik od Sofija, deka agencijata si raboti normalno...spored posrednikot bitno e da se odnesat prevedeni i legalizirani dokumenti..a koga ke izvadat novi protokoli ne znae ni toj..kako i da e mora da ima nesto do pred katolicki Bozik..
Sakam da ve prasam nesto...imam stara licna karta od pradedo mi na bugarska adresa i zaveden prestoj tamu ( brat mu ziveel vo Sofija). Vo krstenicata od crkva i vo licnata karta e zaveden so vistinskoto prezime, no umrenicata e so drugo..Kako da dokazam deka e istata licnost?
Доколку презимето што му е пишано во крштеницата и личната карта е од неговиот татко (порано кога ќе се роделе така ги запишувале и одредено време го носеле тоа презиме и послем го менвале) да речиме татко му се викал Никола и тој таму е пишан Николов а во други официјални мк докумнти носи друго презиме тоа нема да биди никаков проблем за да докажиш доколку сите други податоци се софпаѓаат име, дата на раѓање и место на раѓање и тие ќе видат дека тоа презиме било од татко нив познати му се тие работи и има толеранција за тоа
 
S

simpleman

Гостин
Абре не сфаќате вие очигледно дека времето на Царска Блгарија е одамна поминато и дека модерната бугарска 15 годишната политикита на масовно издавање на државјанства на етнички Македонци заради блгарска асимилација е минато свршено време која што не покажа некои посебни резултати.Не се занесувајте ВМРО БНД си води националистичко популистичка политика и не е фактор за државјанства иако со нивните гласови се формира владеачкото парламентарното мнозинство.И да барате да ви ги врати парите Младенов затоа што лажеше со клубот.Нови луѓе се во правосудтсво кои работат за државјанства стриктно по закон и не се занесувајте повеќе,од Марс се гледаат некои работи.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
хах ме насмеа, ти имаш документи да ги претепаш ,не ти треба да ги поврзувааш krstenicata od crkva i и licnata karta со umrenicata треба само да докажеш дека човекот од личната карта и кр'штелното ти е дедо а умренницата воопшто не ти треба да ја покажуваш и без неа отговараш на 100% за бугарско гражданство.
Kako da ne odnesam umrenica koga covekot e roden 1869 godina..
Ne e bas taka..bratucetka mi mora da dokazuva deka Stefanka kako sto se vodi na izvodot od tatko i Slafka kako sto stoi vo umrenicata na baba i e edno isto lice.. na pismeno e izvestena so e-mail od ministerstvo za pravosudie deka treba da odnese oficijalen dokaz..e sega taa podnese vo naseto ministerstvo za pravda, dali tamu treba ili ne ne znam...i ne e taka lesno kako sto mislime nie..za se treba dokaz.
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Jas sakam da izvadam bugarsko drzavjanstvo ama nemam nitu eden d tie dopolnitelni dokumenti. Imam preveden izvod, deklaracija i ostanati potrebni formulari. Vo deklaracijata stoi deka sum so bugarsko syznanie i deka roditelite mi se od bugarska narodnost. Dali bez tie doplnitelni dokumenti imam nekakva sansa da go dobijam bugarskiot proizhod?
 
Член од
12 април 2014
Мислења
23
Поени од реакции
6
Малку околу законо дури стој ова во законо кој ќе биди на власт ако сака ќе го спори издавањето

ЗАКОН за б'лгарското гражданство
ДОП'ЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 2. По смис'ла на този закон:

1. "Лице от б'лгарски произход" е лице, на което поне единијат в'зходјашт е б'лгарин.

претходно ова се скокаше се гледаше само происходо и не гледаја врс основа на што е издаден (изјава за национална самосвест) и се даваја државјанства како што стој во законо за бугарите надвор од државата значи овај дел од двата закони е различен и се косат двата меѓу себе едни докажваат потекло според едниот(ДАБЧ(зборам за порано)), а овие не му го важат оти според другиот закон за потекло мора да има некој предок(министерство за правда) и згора на се сега и ДАБЧ не го почитува законо за Б'ЛГАРИТЕ, ЖИВЕЕштИ ИЗВ'Н РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја оти имаат притисок и бараат документи за предок ако сакаат да му стават крај за секогаш треба да се усогласат двата закони и да нема проблеми понатаму
ЗАКОН ЗА Б'ЛГАРИТЕ, ЖИВЕЕштИ ИЗВ'Н РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја
Чл. 3. (1) Б'лгарин, живеешт изв'н Република Б'лгарија, с'гласно този закон е лице, което:
- има поне един в'зходјашт от б'лгарска народност,
- носи б'лгарско самос'знание и
- пребивава постојанно изв'н територијата на Република Б'лгарија.
(2) Б'лгарска народност се доказва с документ, издаден от:
1. Компетентен б'лгарски д'ржавен или чужд д'ржавен орган;
2. организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах;
3. б'лгарската православна ц'рква.
(3) Б'лгарска народност може да се доказва и по с'дебен ред пред б'лгарски с'д.

Kako da ne odnesam umrenica koga covekot e roden 1869 godina..
Ne e bas taka..bratucetka mi mora da dokazuva deka Stefanka kako sto se vodi na izvodot od tatko i Slafka kako sto stoi vo umrenicata na baba i e edno isto lice.. na pismeno e izvestena so e-mail od ministerstvo za pravosudie deka treba da odnese oficijalen dokaz..e sega taa podnese vo naseto ministerstvo za pravda, dali tamu treba ili ne ne znam...i ne e taka lesno kako sto mislime nie..za se treba dokaz.
Така кажи ова е стварно нелогично за таква мала разлика да бараат доказ ама тоа е нивна работа.
За доказ ќе му однесиш нотарска изјава од двајца сведоци стари лица што ја познавале Стефка тоа е кај нас офоцијален документ за таква работа, а колку ќе биди признаен од нивна страна тоа не се знај можи да речат донеси ми од институција не од нотар.
Друго послем со таја изјава (збораме според закон во мк кој тешко оди во пракса) одиш во матично и правиш промена на име во изводот од татко то на братучетка ти ама проблемот е што таму несакаат да слушнат за некакви промени викаат тоа така е запишано и јас несмејам да го сменам, а неможи да несмеј да смени кога има грешка и имаш документ за тоа.
Мој совет напрајте ја изјавата и појдете првен во матично можи ќе се убедите некако да се напрај промена и послем нов извод и изјавата му прајте превод и легализација и во министерство или ако не го сменат во матично само изјавата.
Jas sakam da izvadam bugarsko drzavjanstvo ama nemam nitu eden d tie dopolnitelni dokumenti. Imam preveden izvod, deklaracija i ostanati potrebni formulari. Vo deklaracijata stoi deka sum so bugarsko syznanie i deka roditelite mi se od bugarska narodnost. Dali bez tie doplnitelni dokumenti imam nekakva sansa da go dobijam bugarskiot proizhod?
сега за сега неможиш да добијаш происход
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom