Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Ова е веќе нешто конкретно. Ама проблем е што ПФ се во кавга со другите од владината коалиција, околу поставувањето на еден заменик министар, Турчин. ПФ се заканија дека ќе излезат ако тој остане, Бојко не попушта...
Ако ПФ излезат, останува на ГЕРБ да се реши проблемот. Како ќе го решат, којзнае. Заеднички прифатена стратегија на сите партии е дека македонците се дел од бугарскиот народ. Само БСП е можда против, ама тие сега се во опозиција. За неколку недели ќе се знае повеќе.
Znam znam ja pratam mn politikata vo bg...do sreda-cetvrtok PF ke ima resenie dali ima podrska ili ne, se raboti za zamenik minister na odbrana Orhan Ismailov
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
59
Поени од реакции
20
Pred se dobar den na site ...
Vaka jas vcera bev vo Sofija ..Imame podneseno dokumenti lan i pred mislam deka beaa 11 meseci prednodno vo agencijata za bugarite vo tugina ni bese zakazano za vcera ..odevme torojca jas i 2jca moi prvi bratucedi ... kako dopolnitelen dokument imavme pasos bugarski i licna karta ( ne zavereni na notar..samo fotokopija) od brat mi ...brat mi veke ima bugarski pasos 2 godini ... tamu na salter sluzbenickata im rece niv deka ne mozelo demek so toa i gi prasuvase dali imaat od dedo nekoj dokument .. ili da go donesat dokumentot vrz koj dobil brat mi pasos ... koga dojdov ja na red ne mi rece niso samo se potpisav napisav datum na toa i mi dade dokument nekoj koj pisuvase vo rok od 7 dena mislam da se donesat dopolnitelni dokumenti .. isto i so covekot so bese so nas ..
nie bevme 4 luge so 2 posrednici zaedno ...ga izlegovme nadvor tie dokumentite so ni gi dadoda gi zedoa posreduvacite ..i ni rekoa demek toa nemalo vrska so rekla sluzbenickata demek taa bila samo za primanje na dokumentite ... site dokumenti ostanaa kaj agencijataa ..i sea cekame za intervju ... ete toa bese vcera ..ako moze nekoj da kaze neso pluss dali ima vrskaa toa so ni dadoa rok za 7 dena da se nosat dokumenti ili ,,,ili toa so go rece sluzbenickata ...
Fala od napred na site so ke dadat sovet i
prijaten den
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.932
Поени од реакции
35.294
Ептен е националистички настроен Каракачанов ... Ем се согласија сите коалициони партии дека македонците се дел од бугарскиот народ , и плус несака на турчинот да му даде место на заменик министер. Ова е моментот каде што ќе се знае дали работите ќе тргнат на добро , ако се договорат Бојко и ПФ ќе биде супер.

 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Ептен е националистички настроен Каракачанов ... Ем се согласија сите коалициони партии дека македонците се дел од бугарскиот народ , и плус несака на турчинот да му даде место на заменик министер. Ова е моментот каде што ќе се знае дали работите ќе тргнат на добро , ако се договорат Бојко и ПФ ќе биде супер.

Borisov nema da se dog so Reformatorite i Patriotite gi ostava megju sebe da se dogovorat a najkasno do krajot na dekemvri izjavi Borisov deka ke se napravi reformata vo sudstvo/pravosudstvo

eve link
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2014/11/28/2428658_boiko_borisov_se_angajira_v_nai-skoro_vreme_shte/
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Borisov nema da se dog so Reformatorite i Patriotite gi ostava megju sebe da se dogovorat a najkasno do krajot na dekemvri izjavi Borisov deka ke se napravi reformata vo sudstvo/pravosudstvo

eve link
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2014/11/28/2428658_boiko_borisov_se_angajira_v_nai-skoro_vreme_shte/
да да цело времесе најавуваат реформи во судството, ама дали тоа ќе не опфати и нас , јас незнам тоа нека кажи некој што има таква информација
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
да да цело времесе најавуваат реформи во судството, ама дали тоа ќе не опфати и нас , јас незнам тоа нека кажи некој што има таква информација
Реформите во судството немаат врска со нас. Овде се работи конкретно дали ќе се бараат дополнителни документи за македонците, стари 100 години, или не. Каракачанов изјави дека тука нема кој да издаде такви, и затоа не може да се бараат. Ако се прифати тоа, добиваме сите, ако не, ќе се тера по старо.
Позитивно е што минатиот пат Герб ја олеснија процедурата,и зошто би ја оставиле како сега, затоа што нивниот политички противник БСП, започнал да "исправа" грешки во ДАБЧ.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Ептен е националистички настроен Каракачанов ... Ем се согласија сите коалициони партии дека македонците се дел од бугарскиот народ , и плус несака на турчинот да му даде место на заменик министер. Ова е моментот каде што ќе се знае дали работите ќе тргнат на добро , ако се договорат Бојко и ПФ ќе биде супер.

Ako uspee da go naprave toa so go obeka jas ke bidam prvata so ke odam da glasam na izbori za nego.I toa i u Sofija ako treba ke odam.
 

König

Гостин
Член од
29 октомври 2014
Мислења
215
Поени од реакции
575
Дали ако извршиш крштевање во Бугарска Православна Црква, крштеницата може да помогне да добиеш државјанство?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom